Co wyróżnia technologię LED na tle tradycyjnego oświetlenia?

Tradycyjne żarówki wykonane ze szkła i topliwego metalu coraz częściej zastępowane są przez nowoczesne oświetlenie LED. Powodów tego trendu jest co najmniej kilka. Dioda ledowa jest w stanie dłużej pracować, zapewniając przy tym lepszej jakości światło. Ponadto jest bezpieczniejsza dla środowiska naturalnego, a zalet jest oczywiście więcej. Zatem czym różnią się te dwie technologie oraz z czego wynika popularność oświetlenia LED?

 

W jaki sposób działa tradycyjne oświetlenie?

Lampa żarowa, jak inaczej określa się tradycyjną żarówkę jest w dużym uproszczeniu szklaną, szczelną bańką. Całość zakończona jest gwintowanym trzonkiem, który umożliwia osadzenie żarówki w oprawce. W jej wnętrzu umiejscowiony jest żarnik, czyli drucik wykonany zazwyczaj z wolframu. W niektórych modelach zamiast niego można spotkać skrętkę. Jednak zawsze jest to element bardzo wytrzymały na wysokie temperatury. Przechodząca przez niego energia elektryczna powoduje, że żarówka świeci. Jednak duża część prądu zużywana jest na wytworzenie ciepła, co sprawia, że żarówki tradycyjne nie są zbyt wydajne. Ponadto tego typu oświetlenie zawiera szkodliwe substancje, cechuje się krótką żywotnością oraz podatnością na uszkodzenia. Z tego względu ich sprzedaż została wstrzymana.

 

Co wyróżnia żarówki LED?

Obecnie jest to najbardziej popularne rozwiązanie w zakresie oświetlenia. Znajdziemy je w wielu sklepach elektrycznych np. https://sklep.elektrospark.pl/oswietlenie-led,6166.html Dostępne są tam zarówno tradycyjne diody, jak i tuby czy świetlówki wykorzystujące energooszczędną technologię LED. Na korzyść tego typu oświetlenia przemawia szereg zalet. Przede wszystkim diody LED cechują się kilkanaście razy dłuższą żywotnością niż tradycyjne żarówki. Ich budowa sprawia, że są wytrzymałe na uszkodzenia, a niewielki kształt umożliwia zamontowanie nawet w bardzo niedostępnych miejscach. Ponadto diody ledowe pracują przy wykorzystaniu bardzo niskiego napięcia, dzięki czemu ryzyko porażenia jest mniejsze. Wyjątkowe jest także światło jakie generują, jest to jedna określona barwa co pozwala uzyskać lepsze nasycenie kolorów.

Brak komentarzy

Napisz komentarz