Bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw

Plac zabaw to miejsce szczególne. Jest nie tylko miejscem beztroskiej zabawy, ale również miejscem rozwijania wyobraźni i sprawności fizycznej oraz nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Dzieci, a wraz z nimi ich opiekunowie, spędzają na nim nawet kilka godzin dziennie. Warto zadbać, by ten czas upływał im w komfortowych warunkach, dostosowanych do ich potrzeb. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na atrakcyjność i bezpieczeństwo.

 

Atrakcyjność

Atrakcyjny plac zabaw to taki, który oferuje różnorodne formy aktywności. Warto wydzielić na placu kilka stref, dostosowanych do oczekiwań dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej. O ile maluchom często wystarcza piaskownica i kilka huśtawek, to starsze dzieci poszukują bardziej urozmaiconych wrażeń. Szeroką gamę urządzeń o różnym stopniu zaawansowania znaleźć można na stronie http://www.avisplacezabaw.pl/. Najbardziej popularne to zjazdy linowe (tzw. tyrolki), huśtawki typu bocianie gniazdo oraz karuzele. Ciekawą propozycją są również kompleksowe zestawy urządzeń z rozbudowaną strefą sprawnościową (siatki i ścianki wspinaczkowe, elementy wytrzymałościowe). Przydadzą się też zabawki edukacyjne, które pozwolą złapać oddech bo intensywnej zabawie – mogą to być stoliki do gry warcaby lub młynek, czy też różnego rodzaju przesuwanki i labirynty.

 

Bezpieczeństwo

Projektując plac zabaw należy zadbać o to, by był on bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Największą uwagę w tej kwestii należy zwrócić na same urządzenia, które powinny być wytrzymałe i trwałe (ich parametry techniczne szczegółowo regulują odpowiednie normy) oraz odpowiednio zakotwiczone. Każde z nich powinno posiadać wydzieloną strefę bezpieczeństwa, czyli obszar, w którym nie mogą znajdować się żadne inne urządzenia czy przeszkody. Ale bezpieczeństwo urządzeń to nie wszystko. Niezwykle istotnym elementem jest też ogrodzenie, które ogranicza ryzyko niekontrolowanego wybiegnięcia dziecka z placu zabaw oraz bezpieczna nawierzchnia, amortyzująca upadki.

 

Infrastruktura dla opiekunów

Na placach zabaw dzieciom (zwłaszcza tym najmłodszym) towarzyszą najczęściej rodzice lub opiekunowie. Warto zadbać również o ich komfort, umieszczając na placu zabaw odpowiednią liczbę ławek. Powinny one zostać ulokowane w pobliżu urządzeń dla najmłodszych dzieci, wymagających największej kontroli ze strony dorosłych. Dobrym pomysłem jest również ustawienie na placu stojaków na rowery (zwłaszcza, jeżeli plac ulokowany jest na obrzeżach miasta czy w oddali od osiedli mieszkaniowych – rower jest w takich sytuacjach często wybieranym środkiem lokomocji).  Nie można też zapomnieć o odpowiedniej liczbie koszy na śmieci. Dodatkowym elementem, uatrakcyjniającym plac zabaw, może być ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie siłownia, która pozwoli spędzić mile czas również opiekunom.

 

Atrakcyjny plac zabaw to taki, który jest chętnie wybierany zarówno przez dzieci, jak i przez ich opiekunów. O ile dla dzieci najważniejsze są atrakcyjne urządzenia, to dla rodziców najistotniejszym elementem jest bezpieczeństwo. Należy o tym pamiętać już we wstępnej fazie

Brak komentarzy

Napisz komentarz