Droga krzyżowa ulicami osiedli

Droga krzyżowa ulicami osiedli
W kościołach naszego kraju, w okresie Wielkiego Postu odbywają się różne nabożeństwa, w tym „Gorzkie żale” i „Droga Krzyżowa”.
Pierwsze z nich razem z naukami i śpiewaniem pieśni odbywają się w każdą niedzielę do Świat Wielkiej Nocy.
Z kolei Droga Krzyżowa jest odtworzeniem ostatniej, ziemskiej drogi Jezusa Chrystusa idącego na śmierć i złożenie jego ciała do grobu.
Przynależni do kościoła rzymsko-katolickiego w każdy piątek uczestniczą w takim nabożeństwie, idąc od stacji do stacji, modląc się i śpiewając.
Łącznie przystają przy czternastu miejscach świątyni, w których znajdują się obrazy lub płaskorzeźby przedstawiające ostatnie chwile z życia Chrystusa.
Cyklicznie od kilkunastu lat w parafii Ś

więtego Alberta w Kościanie, w piątek poprzedzający Wielki Tydzień, odbywa się Droga Krzyżowa ulicami osiedla Jagiellońskiego i osiedla Nowe Błonie.
Nie inaczej było 12 kwietnia tego roku. O godzinie 20-tej duży, drewniany krzyż wyniesiony został na ramionach wiernych przed świątynię.
Po modlitwie orszak wyruszył na wyznaczoną trasę. Wszystkie grupy działające w kościele niosły krzyż od stacji do stacji.
Droga, którą pokonywano podzielona została na czternaście umownych, w miarę równo, rozlokowanych stacji. W miejscach tych podczas krótkiego postoju następowało czytanie Pisma Świętego, rozważania, modlitwa, śpiewanie i przekazanie krzyża.
Uniesienie duchowe oraz dobra organizacja sprawiła, że pokonanie całej trasy zajęło uczestnikom około półtorej godziny. Czasu tak naprawdę nikt nie liczył.
Zanim krzyż został wniesiony przez młodzież do świątyni, na stopniach kościoła odbyło się ostatnie czytanie, a dokonał tego wikariusz ks. Zbigniew Wiśniewski.
Proboszcz parafii Św. Brata Alberta Paweł Książkiewicz podziękował za liczne uczestnictwo. Cieszył fakt, że pomimo przejmującego zimna uczestniczyło w Drodze Krzyżowej około tysiąc wiernych. Było też sporo dzieci i młodzieży.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali kościańscy policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego. Funkcjonariuszom za wsparcie podziękował proboszcz ks. Paweł Książkiewicz. (k)

Brak komentarzy

Napisz komentarz