FESTIWAL ZAWODÓW

W środę w Grodziskiej Hali Sportowej przy ul. Żwirki i Wigury odbył się VI Festiwal Zawodów organizowany wspólnie przez grodziski Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusz Kwiatkowskiego, Powiatowy Urząd Pracy, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Grodzisku Wlkp. oraz Starostę Powiatu Grodziskiego.
Udział w tegorocznym Festiwalu wzięło ponad siedemdziesiąt instytucji i firm różnych branż z całej Wielkopolski.
Impreza skierowana była do uczniów klas trzecich gimnazjum i uczniów ostatnich klas ponadgimnazjalnych.
Uczestnicy mogli zapoznać się z charakterystyką poszczególnych zawodów, z ofertami rynku pracy, z ofertami staży pracy, ze stoiskami rzemieślników i przedsiębiorców a także skorzystać z porad doradcy zawodowego.
Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą pracy a także poznać przyszłych swoich pracodawców.
Uczestników oraz przedstawicieli firm i instytucji powitali oraz uroczystego otwarcia dokonali: dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Anna Matysiak oraz Starosta Mariusz Zgaiński.
Na tegorocznym Festiwalu Zawodów z bogata ofertą firm i instytucji zapoznało się ponad tysiąc pięciuset młodych ludzi.
Odwiedzająca młodzież mogła skorzystać również przy stoiskach z usług fryzjerskich i kosmetycznych.
Jest to największa impreza tego typu w Wielkopolsce, a może i w całej Polsce. Młodzi ludzie coraz częściej rozumieją, jak ważne jest ukierunkowanie na możliwości kształcenia podstaw przedsiębiorczości przez kontakt z rzemieślnikami, przedstawicielami straży pożarnej, wojska, policji i przedsiębiorcami. Każda z grup młodzieży zanim spotka się z przedsiębiorcami, będzie uczestniczyć w profesjonalnie przygotowanych warsztatach zawodowych (zróżnicowanych pod względem wieku).
Festiwal daje możliwość, by przedsiębiorcy mogli spotkać się z uczniami ostatnich klas technikum i uzgodnić termin odbywania w firmach miesięcznych staży w ramach projektu ,,Czas zawodowców”. Można też uzzgodnić z uczniami technikum możliwości odbywania w firmie miesięcznych, obowiązkowych praktyk zawodowych. Można przedstawić oferty kształcenia zawodowego uczniom wybierającym się do Szkoły Branżowej I Stopnia w roku szkolnym 2019/20 (kształcenie młodocianych pracowników).  Można zaprezentować charakterystykę  firmy uczniom ostatnich klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej w celu zachęcenia ich do wyboru odpowiedniej ścieżki kształcenia zawodowego (SB lub Technikum).
Jakby do tego podchodzić, trzeba przyznać, że Grodzisk ma dobre pomysły dla rozwoju miejscowego środowiska i przedsiębiorczości.
Mirosława Kałek

Brak komentarzy

Napisz komentarz