Stęszewska setna rocznica powstania

Stęszewska setna rocznica powstania
W poświąteczny czwartek 27 grudnia mieszkańcy gminy Stęszew licznie uczestniczyli w rocznicy 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Kościół „farny”, stęszewski Rynek i sala widowiskowo-sportowa były miejscami, w których uroczyście celebrowano tamte, ważne wydarzenia.
Jako pierwsze w rocznicowe obchody o godzinie 10-ej weszło stęszewskie Muzeum Regionalne. Pod zabytkowymi podcieniami stanęła budka wartownicza, a z boku szlaban graniczny. Wkrótce przybyła grupa rekonstrukcyjna w mundurach powstańczych. Żołnierze z karabinami zaciągnęli wartę. Pracownice Muzeum przywdziały stroje regionalne z akcentami pielęgniarek.
Od południa zaczęły się krzątać pracownicy stęszewskiego Domu Kultury i Zakładu Gospodarki Komunalnej i Miwszkaniowej. Wykonano scenografie do uroczystości patriotycznej, przetestowano nagłośnienie i oświetlenie. Wszystko szło zgodnie z ustalonym planem.
Około 14-ej oddział żołnierzy razem ze służbą zdrowia po raz pierwszy wyruszył na obchód miasta. Patrol zawitał do Urzędu Gminy. Na parterze, z honorami został powitany, a później zaproszony przez burmistrza Włodzimierze Pinczaka do gabinetu na kawę.
Po godzinie 15-ej patrol powstańcy udali się na drugi obchód miasta. Po drodze weszli do kościółka przy ulicy Kościańskiej. Siostra z zakonu Elżbietanek oraz ksiądz senior Henryk Rynkiewicz odsłonili cudowny obraz oraz opowiedzieli o zrywie powstańczym na ziemi stęszewskiej. Na stopniach ołtarza została wykonana wspólna fotografia.
O godzinie 16.45 grupa rekonstrukcyjna udała się do kościoła „farnego”. W świątyni wypełnionej wiernymi odbyła się masza w intencji Ojczyzny. Celebrował ją księża Henryk Rynkiewicz i Artur Wojczyński. Była podniosła i uroczysta. W liturgię włączyła się młodzież. Homilię, nawiązującą do zrywu Wielkopolan, wygłosił wikariusz ks. Artur.
Po nabożeństwie korowód uczestników – prowadzony przez podharcmistrza Dariusz Mikołajczaka, poczty sztandarowe i delegacje – udał się na Rynek. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. W krótkim wystąpieniu burmistrz podkreślił, jak ważny był w uzyskaniu niepodległości, zbrojny zryw mieszkańców tych ziem. Krótki koncert pieśni patriotycznych zakończył drugi akt imprezy.
Ze Starówki korowód udał się do sali widowiskowo – sportowej. Tam wysłuchano koncertu Capelli Zamku Rydzyńskiego. Muzycy wykonali znane pieśni patriotyczne.
Warto podkreślić, że obchody 100-lecia wybuchu powstania miały uroczystą i ciekawa oprawę.
Seweryn Kaczmarek

Brak komentarzy

Napisz komentarz