Co z ta nasza piątką?

Co z ta nasza piątką?
Oddany fragment „piątki od Wronczyna-zaparcina do Poznania jest – póki co – jednopasmowy i kończy się wylotem na autostradę A-2, kilka kilometrów przed Komornikami. S-5 nie dojedzie się bliżej centrum miasta, pewnie dlatego wiele aut nadal – wyjeżdżając z Poznania -leci starą, krajowa „5”, bo komu chciałoby się odbijać kilka kilometrów w bok, autostradą na Świecko, by potem szukać, słabo oznakowanego zjazdu na Stęszew i Kościan. Pewnie korzystają ci, co lecą z daleka i na dalszą długą trasę.
Gdy wjedziemy za Srockiem Małym w gminie Czemu Wracając do wlotu w Srocku Małym trzeba jechać cały czas z prędkością 70 km na godzinę.
Nie możemy wyjechać w Stęszewie, albo w Konarzewie. Węzły w Stęszewie i w Konarzewie nie są połączone z drogami lokalnymi. W ogóle są jeszcze stale „w robocie”.
Lecąc nowym odcinkiem możemy zobaczyć wybudowane w szczerym polu wielkie schody i zjazdy dla wózków biegnące z jednej strony „eski” na drugą. Prawda, że niedaleko zaczyna się wioska Srocko, ale żeby dla kilku rozdzielonych szosą posesji budować wielkie przejście, to dziwne? Po zaciągnięciu „języka” już wiemy, że te wielkie schody to przejście z jednej części MOP-u, czyli Miejsca Obsługi Pojazdów, na drugą stronę, gdzie nie będzie toalet, tylko parking.
Tak przy okazji w Srocku, sąsiedzi mieli do siebie kilka kroków, by pójść coś pożyczyć, teraz sobie nie pogadają. Szybka trasa ich od siebie oddzieliła.
Tak więc, wracając do przelotu szybką trasą trzeba uwzględnić, że do drogi na Grodzisk a możemy zjechać jadąc wyłącznie starą „piątką” przes Stęszewem i polecieć na Strykowo. Podobnie jest z droga na Buk.
Ponoć zjazdy będą możliwe po uruchomieniu drugiej jezdni. Planowany termin zakończenia prac i przekazania kierowcom całej trasy do użytku, to połowa 2019 roku
Przypomnijmy, że umowę na realizację przedsięwzięcia podpisano w lipcu 2015 roku. Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu oraz trzech węzłów drogowych: Konarzewo, Stęszew i Mosina, dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz odcinków dróg publicznych uzupełniających istniejącą sieć dróg.
Droga ekspresowa S-5 jest ponoć priorytetem w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Gdy zostanie w całości oddana do użytku, stanie się jedną z ważniejszych tras szybkiego ruchu w Polsce. S-5 docelowo połączy Nowe Marzy (autostrada A-1), Bydgoszcz, Poznań (A-2) i Wrocław (A-8). Da to dobrą komunikację, między województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
W Wielkopolsce dotychczas zostało oddane do ruchu 74 z – ponad 100 kilometrów S-5 – na tej trasie. We wrocławskim terenie od Korzeńska do Wrocławia, to odcinek kolejnych kilkudziesięciu kilometrów – on już działa od zimy 2017 roku.
W budowie pozostają dwa odcinki, czyli od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka – długości 35 km. Planowany termin oddania od użytku ostatnich fragmentów, to IV kwartał tego roku. Jak się uda, to kierowcy na późną jesień będą mogli skorzystać z całej S-5 od Poznania do Wrocławia.
Budowa tej drogi ekspresowej, to koszt około 530 mln złotych i jest dofinansowana ze Środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ).
Obecnie polscy kierowcy mają do dyspozycji 3730,7 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1638,5 km autostrad i 2092,2 km dróg ekspresowych. Dane te się zmienią, ponieważ do końca 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje udostępnić kierowcom niemal 500 kilometrów nowych dróg, w tym naszą S-5. W 2019 roku planowane jest otworzenie nowych odcinków autostrady A1 w województwie śląskim i przejazd autostradą z Katowic do Częstochowy. Do końca roku ma być możliwa podróż z Lublina do Warszawy, z wyjątkiem krótkiego odcinka obwodnicy Kołbieli w ciągu drogi ekspresowej S17.
Podobnie w województwie zachodniopomorskim, w 2019 roku otworzone będą kolejne fragmenty trasy S6 od drogi ekspresowej S3 (w okolicach Szczecina) do Koszalina. W ciągu najbliższych 12 miesięcy domknięte ma być również ekspresowe połączenie w ciągu S5 Poznania z Wrocławiem.
Oto lista odcinków dróg, które mają być oddane do 31 grudnia 2019 roku – dotyczy to tylko naszego rejonu:
*S5 Wronczyn – Kościan Południe ok. 18,9 km
*S5 Kościan Południe – Radomicko ok. 15,7 km
*S5 Szubin – Jaroszewo ok. 19,3 km
*S5 Jaroszewo – Mielno ok. 25,1 km
*Droga S-6 *Goleniów Północ – początek obw. Nowogardu ok. 19,8 km, *Nowogard – Płoty ok. 20,4 km, *Płoty – Kiełpino ok. 14,6 km, *Kiełpino – Kołobrzeg Zachód ok. 24,1 km, *Kołobrzeg Zachód – Ustronie Morskie wraz z budową obw. Kołobrzegu w ciągu DK11 ok. 18 km i *s-6 oraz S-11  *Obwodnica Koszalina i Sianowa i od wioski *Bielice do w. Koszalin Zachód ok. 20,1 km.
Pokazujemy tylko dwie tras

y S-5 i S-6. Piątka oczywiście, to nasza droga, a S-6, to droga którą będziemy mogli spokojnie z Wielkopolski dotrzeć nad morze, do Mielna, do Kołobrzegu, Koszalina i Ustronia Morskiego.
Ewa Noga-Mazurek

Brak komentarzy

Napisz komentarz