Z Krzywinia, Jerki i Biezynia do Alcoy

Z Krzywinia, Jerki i Biezynia do Alcoy

Nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Jerce w gminie Krzywiń Edyta Baranowska i uczniowie ze szkół w Jerce, Bieżyniu i Krzywiniu, wróciła z tygodniowej, międzyszkolnej wymiany w Hiszpanii. Opiekę podczas wymiany roztaczali organizatorka wymianypani Edyta i Piotr Strzelczyk.

Szesnaście młodych ludzi od 14 do 21 listopada uczestniczyła w wymianie z rówieśnikami ze szkoły podstawowej z hiszpańskiego Alcoy. Był to pobyt typu homestay, czyli z zakwaterowaniem i wyżywieniem u uczniów w domach. Wyjazd miał na celu poznanie codziennego życia rodzinnego, szkolnego i kulturowego gospodarzy.

– Nasza wyprawa rozpoczęła się na poznańskim lotnisku Ławica, skąd wyruszyliśmy na Półwysep Iberyjski. Dla wielu uczestników był to pierwszy lot w życiu – mówi Edyta Baranowska. W Alcoy spędziliśmy tydzień wypełniony wieloma atrakcjami. Było zwiedzanie szkoły, fabryki przetwarzającej oliwki, miejscowego stadionu, na którym grały słynne zespoły z Barcelony i Madrytu, schronu z czasów hiszpańskiej wojny domowej, centrum sportowego, zamku i muzeum Volvo Ocean Race w Alicante. Wiele z tych miejsc odwiedziliśmy dzięki hojności lokalnego samorządu Alcoy, który wsparł finansowo naszą wymianę.

Uczniowie poznawali kulturę, obyczaje i tradycje Hiszpanii, a przede wszystkim szlifowali znajomość języka angielskiego. Rodziny nowych kolegów zaopiekowały się polską młodzieżą, sprawiając, że czuli się, jak w domu. Udział w projekcie uświadomił uczniom, jak ważna jest znajomość języka obcego i otwartość na inne kultury.

Teraz nasza młodzież czeka na marzec i wizytę Hiszpanów w Polsce.

Autor tekstu Piotr Strzelczyk

Brak komentarzy

Napisz komentarz