100 lat Polski Niepodległej

100 lat Polski Niepodległej
Na ten, jakże piękny jubileusz stulecia odzyskania przez Ojczyznę Niepodległości czekali wszyscy Polacy. Nasz kraj po 123 latach niewoli zrzucił kajdany.
Na niedzielę 11 listopada w całym kraju przygotowano uroczyste i huczne obchody. Złożyły się na nie nabożeństwa dziękczynne, marsze, imprezy, spektakle, wystawy oraz inne atrakcje.
Miasta zostały atrakcyjnie przybrane flagami, malowidłami i efektowne podświetlone.
W samo południe w całym kraju śpiewano hymn Polski „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Tak też było w Stęszewie. Miasto, instytucje, szkoły, witryny sklepowe, domy zostały przybrane flagami biało-czerwonymi.
Kwadrans po jedenastej odbyła się w kościele „farnym” msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny celebrowana przez dziekana Zdzisława Błaszczyka w asyście księży Henryka Rynkiwicza i ks. wikariusza Artura Wojczyńskiego.
Po nabożeństwie przemaszerowano na stęszewski Rynek. To tutaj na Starówce przygotowano krótką patriotyczną uroczystość. Po odśpiewaniu hymnu Polski, delegacje składały pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Na jego stopniach wartę zaciągnęli stęszewscy harcerze.
W słowie skierowanym do przybyłych przez burmistrza Włodzimierza Pinczaka czuło się troskę o Ojczyznę i wdzięczność za to, że możemy żyć w kraju niepodległym. Życzył też mieszkańcom Gminy spokoju i pogody ducha.
Na tę okoliczność zaproszono artystów z Poznania, którzy wykonali kilka pieśni patriotycznych. Oni też zapraszali do wspólnego śpiewania.
Po komendzie „poczty sztandarowe wyprowadzić” wydanej przez podharcmistrza Dariusz Mikołajczaka zakończona został uroczystość. Jeszcze tylko wspólne foto na stopniach pomnika stęszewskich harcerzy i był czas na wejście do Muzeum Regionalnego. W ciepłym jego wnętrzu na chętnych czekały napoje i marcińskie rogale. Była też możliwość obejrzenia aktualnej wystawy starych budynków i budowli w gminie Stęszew. Chętnych było tak wielu, że z trudem mogli się pomieścić w dużej sali. Były przyjacielskie rozmowy i komentarze.
Wartym podkreślenia jest fakt, że w patriotycznych obchodach 100 lecia odzyskania Niepodległości w kościele i na Rynku wzięły uczestniczyły rzesze mieszkańców gminy. Było podniosłe i zarazem pogodnie. Cieszył fakt, że w tak ważnym wydarzeniu licznie wzięły udział dzieci i młodzież. (k)

Brak komentarzy

Napisz komentarz