Lekcja w laboratorium

Lekcja w laboratorium
31 października uczniowie klasy 1d Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim razem z nauczycielkami: Auriką Torba-Dembińską i Dorotą Adam udali się do Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala w Nowym Tomyślu. Oprowadzał ich

Marek Cebula- kierownik tej pracowni.
Uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje laboratorium. Dowiedzieli się, jakie badania są w nim wykonywane i na jakim sprzęcie. Zrozumieli, jak ważne jest przygotowanie się do badania, aby nie doszło do zafałszowania wyników, co mogłoby wpłynąć negatywnie na leczenie, jak pobierany jest materiał diagnostyczny od pacjenta.
Materiałem biologicznym najczęściej badanym jest krew tętnicza, żylna lub włośniczkowa oraz mocz, rzadziej kał, płyn mózgowo-rdzeniowy. Materiał musi być odpowiednio opisany i dopiero wtedy jest poddawany analizie. Laboratorium jest zautomatyzowane. Próbka z materiałem trafia do odpowiedniego aparatu i tam jest analizowana (morfologia, analiza biochemiczna, czy immunologiczna).
Młodzież dowiedziała się też, że badania laboratoryjne są istotnym, integralnym elementem wszystkich dziedzin medycyny oraz, że wyniki tych badań są wykorzystywane w badaniach przesiewowych, przy rozpoznaniu choroby, czy monitorowaniu leczenia.(GraS)

Brak komentarzy

Napisz komentarz