VII Przegląd Zespołów Śpiewaczych „Pieśń nad Samicą” w Stęszewie

VII Przegląd Zespołów Śpiewaczych „Pieśń nad Samicą” w Stęszewie

Stęszewskie biesiadne śpiewanie

Po raz siódmy w mieście nad Lipnem spotkali się pasjonaci zespołowego śpiewu. Na niedzielne święto śpiewu 14 października do Stęszewa przyjechało dwanaście podmiotów wykonawczych. Były to: Zespól śpiewaczy „Razem Raźniej” z Długich Starych, Zespół Regionalny „Olszyna” ze Swarzędza, Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy” z Bonikowa, Zespół śpiewaczy „Zgoda” z Kamieńca, Zespół Kleszczewianie z Kleczewa, Zespół ”Korbolanki” z Brodnicy, Zespół „Magnolie” z Kórnika, Zespół „Niewierzanka” z Niewierza, Zespół śpiewaczy „Chabry” z Wronek i rodzime: Zespół Folklorystyczny „Modrzanki”, z Modrza, Zespół „Wesoła Gromada” ze Stęszewa i Kapela Dudziarska „Koźlary” ze Stęszewa.

Zgodnie z tradycją o godzinie 13.00 nad Samicą przy Stacji Turystycznej burmistrz Włodzimierz Pinczak powitał przybyłych wykonawców. Pierwszym akordem imprezy było wspólne odśpiewanie Hymnu Przeglądu – „Pieśni nad Samicą”. Warto przypomnieć, że autorką tekstu do hymnu zaczynające się od słów – „My w stęszewskiej Gminie rozrywkę kochamy tych, co lubią śpiewać do nas zapraszamy” jest Weronika Polaczek z zespołu „Modrzanki. Chwilę po tym zespoły przemaszerowały do sali widowiskowo-sportowej.

W przestronnej sali po poczęstunki zaczęła się muzyczna uczta. Na otwarcie imprezy gospodarze przygotowali niespodziankę. Był nim występ  tercetu wokalno – tanecznego, który wykonał kilka utworów z gatunku Flamenco. W przeglądzie, jako pierwsze na scenie pojawiły się „Modrzanki”. Wykonały m.in. „Mamo ty serce mi dasz”. Nic dodać nic ująć zespół jak wino z latami coraz lepszy.

Po nich na scenie pojawiła się grupa „Razem raźniej” z Długich Starych. Z numerem trzy pokazały się Magnolie z Kórnika. Wykonali ładnie trzy utwory m.in. „Cyganeczka Zosia”. Dalej widowni zaprezentowała się „Wesoła Gromada”. W ich wykonaniu był m.in. „Człowiek na emeryturze”. Także z latami działalność zespół jest coraz lepszy i wierny swojej pasji.

Warto wtrącić, że bardzo szybko członkowie grup, które oczekiwały na swój występ poderwali się do tańca i wspólnego śpiewania. Zrobiło się niezwykle ciepło i sympatycznie. W tej przyjacielskiej atmosferze prezentowały się kolejne grupy.

Mocne wejście miały „Złote Kłosy” z Bonikowa. Barwna grupa bawiła zarówno piosenkami jak i żartobliwymi tekstami. Brylowała w tym liderka grupy Elżbieta Kirsztein. Bardzo dobre wrażenie zrobiła „Zgoda „ z Kamieńca. Grali i śpiewali, że aż ręce same składały się do oklasków. Zaśpiewali m.in. Tango zazdrości”. Dalej Kleszczewianie zaprezentowali się w radosnym repertuarze m.in. w piosence „Stoi Andzia w ogrodzie”. Zespół z Grzybna pokazał się z bardzo dobrej strony. Przy akompaniamencie akordeonu i bębenka zaprezentował trzy ładne piosenki. „Olszyna” ze Swarzędza wykonała m.in. piosenkę pt. „Duże moje słońce”. Także „Nierzawa” miała swój miły akcent. W ich wykonaniu wysłuchano m.in. „Oj zagra mi muzyko”. Nie mogło się obejść bez popisu Kapeli Dudziarskiej „Koźlary”. Do przeglądu przygotowali nowy efektowny utwór, który został gorąco przyjęty. Przegląd zakończyły „Chabry” z Wronek. Ciepło zostali oklaskiwani za m.in. „Kochane serce me”.

Po występach burmistrz Włodzimierz Pinczak serdecznie podziękował  wykonawcom i w asyście dyrektora domu Kultury Mateusz Niedźwiedzia  wręczył upominki. Przy takim muzycznym święcie nie mogło obejść bez zdjęcia wszystkich uczestników przeglądu. Wykonane zostało przed stęszewską salą widowiskowo –sportową.

Warto dodać, że impreza pod patronatem burmistrza Włodzimierza Pinczaka organizowana przez stęszewski Dom Kultury cieszy się uznaniem i dużym zainteresowaniem. Na minioną już przybyło dwanaście grup a chętnych było znacznie więcej. Ci, co byli i radośnie spędzili całe popołudnie  deklarowali, że w przyszłym roku z ogromną chęcią przyjadą do Stęszewa.

Seweryn Kaczmarek

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz