Zabawa przy wiatraku

Zabawa przy wiatraku
Zwiedzanie wiatraka, występy artystyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty latawcowe, malowanie twarzy, dojenie krowy, konkursy, swojskie jadło,to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowano podczas tegorocznego festynu przy wiatraku. Impreza odbyła się przy Centrum Ekologiczno-Edukacyjnym „Pod Chmurką” w Grodzisku Wielkopolskim.
Mieszkańców Grodziska i okolic powitał burmistrz Henryk Szymańsk i przypomniał historię powstania Centrum Ekologiczno Edukacyjnego:
– To niecodzienne święto łączy w sobie tradycje wielkopolskiej wsi z kulturą i historią naszego regionu – dodał burmistrz podczas swego wystapienia.
W programie artystycznym, jako pierwsze na scenie zaprezentowały się maluszki z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wlkp. Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk działający przy Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wlkp.
W przerwach miedzy występami konkursy gwarowe dla dzieci prowadził dyrektor Ronda Waldemar Łyczykowski.
Podczas niedzielnej imprezy można było zwiedzić wiatrak i zapoznać się z jego historią, którą przedstawił Andrzej Chróst. Można też było zobaczyć, jak dawniej powstawała mąka na chleb.
Wszyscy próbowali swoich sił w samodzielnym wykonywaniu latawca. Malowano podczas warsztatów plastycznych, a kto chciał mógł ozdobić torbę na zakupy.
Z kolei grodziscy harcerze prowadzili warsztaty zatytułowane: „Drugie życie kartonu”. Uczyli, jak wykonać z niego zabawki.
Organizatorzy zadbali o podniebienia. Przy stoisku ze swojskim jadłem w role kucharzy, którzy wydawali ciepłe posilki wcielili się burmistrz Grodziska i jego zastępca Piotr Hojan. Chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kawą i ciastem częstowały pracownice Gminnej Stołówki w Grodzisku Wlkp. oraz członkinie Koła Gospodyń z Kobylnik.
Publiczność bawił również Kabaret „Weźrzesz”.
Ostatnim punktem niedzielnego programu był koncert litewskiego Zespołu „Marga Muzika”.
Na koniec opiszemy, co to jest Centrum Ekologiczno-Edukacyjne „Pod Chmurką”. Na terenie zielonym ustawiono elementy małej architektury. Są ławki z bali drewnianych świerkowych, poprowadzono ścieżki o nawierzchni szutrowej do placu rekreacyjnego, na którym rośnie trawa. Postawiono altankę drewnianą, drewniane kosze na śmieci w kształcie zwierząt i kosze na psie odchody. Są tablice i plansze służące „Lekcji w plenerze”. Ustwiono mostek drewniany. Pobudowano plac zabaw dla dzieci, w tym bujawkę-zająca i zestaw wież ze zjeżdżalniami. Wszystkie elementy powstały z zastosowaniem ekolologicznych elememtów.
Ten teren ma stanowić źródło wiedzy o lokalnym środowisku, poprzez bezpośrednie obcowanie z przyrodą, korzystanie z jej walorów, a w przypadku dzieci i młodzieży poznawanie środowiska przyrodniczego poprzez zabawę. Całość ma powierzchnię 31.611 metrów kwadratowych. Są tam także stawy i strumień.(MK.maz)

Brak komentarzy

Napisz komentarz