Ocalić od zapomnienia


W Muzeum Regionalnym w Stęszewie w dniu 27 września otwarta została wystawa fotografii pod tytułem „Ocalić od zapomnienia, najstarsze domy w gminie Stęszew”.
Ekspozycja zawiera około stu zdjęć budynków i budowali datowanych na drugą połowę dziewiętnastego i początek dwudziestego wieku.
Otwierając wystawę dyr. Katarzyna Jóźwiak, po powianiu przybyłych powiedziała, że istotą wystawy jest ocalenie w zapisie fotograficznym budowli, które są perełkami tej ziemi. Część z nich być może niedługo zniknie z krajobrazu i to o te domy szczególnie chodzi. W zdecydowanej większości są to nieruchomości, które zaświadczać będą o właściwej dbałości w ich utrzymaniu poprzez remonty i kosmetykę.
Objazdy wiosek, rozmowy z ich mieszkańcami doprowadziły do wykonania kilku stek fotografii, które staranie zostały wybrane i teraz można będzie je obejrzeć. Katarzyna Jóźwiak podziękowała autorowi zdjęć Sewerynowi Kaczmarkowi, redaktorowi „Kuriera lokalnego”, który wykonał fotografie społecznie.
– To mój wkład w dobrą współpracę – powiedział red „Kl”. Dzięki Muzeum mogę pozostawić ludziom gminy Stęszew pamiątkowe foografi i w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę,. To podziękowanie za ponad dwadzieścia pięć lat kontaktów z tą placówką. Dodam, że każda fotografia, to oddzielna barwna i interesująca historia – zakończył.
Burmistrz w krótkim wystąpieniu docenił pomysł uwieczniania strach nieruchomości.
– Jest to cenna inicjatywa i pamięć dla wielu pokoleń – dodał.
Goście na gorąco komentowali poszczególne zdjęcia. Nie kryli, że bardzo się im podobają i chętnie pojadą w te miejsca, aby jeszcze raz je obejrzeć w wiejskiej scenerii.
Wystawa ciekawa i interesując. Zapewne wielu mieszkańców gminy zechcą ją obejrzeć, do czego zachęcają pracownicy Muzeum.
Od redakcji
Przy okazji wystawy warto też poinformować o innej, ciekawej inicjatywie stęszewskiego Muzeum. Polega ona na tym, że przyjmowane są bezpłatnie książki z różnych dziedzin dla dorosłych i dzieci, by następnie przekazywać dalej, również bezpłatnie. Egzemplarze wyłożono są przed Muzeum i każdy może wybrać coś dla siebie i zabrać do domu. Taki też jest tytuł akcji „Zabierz mnie do domu”. Do tej pory, w tym ciekawym obrocie z rąk do rąk trafiło kilka set książek. (r)

Brak komentarzy

Napisz komentarz