FESTYN DLA MIESZKANCÓW

FESTYN DLA MIESZKAŃCÓW

W niedzielę na Stadionie w Granowie odbył się Festyn dla mieszkańców gminy i okolicznych wiosek upamiętniający coroczne Gmino-Parafialne Święto Plonów

O godzinie 10.00 odbyła się Msza Św. Dziękczynna w Kościele p.w. Św. Marcina w Granowie, podczas,  której rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.

Dalsza część uroczystości odbyła się w godzinach popołudniowych na miejscowym Stadionie

Jak powiedziała na wstępie prowadząca imprezę nauczycielka  Magdalena Kalemba –Borowczak –ten festyn jest nawiązaniem do tradycji dożynkowej , do świętowania rolników po trudnych i wymagających żniwach dlatego cieszmy się, bawmy się i świętujmy…

Przybyłych mieszkańców powitał wójt gminy Granowo Zbigniew Kaczmarek  i zaprosił do kosztowania drożdżowego placka, którym częstowały członkinie Zespołu Śpiewaczego Granowianie.

Następnie na scenie  publiczność bawiła Kapela Zza Winkla z Nowego Tomyśla, który wystąpił z ciotką Sylwią z Opalenicy.

Kapela istnieje od 1980 roku, na swoim kacie mają  2,5 tysiąca koncertów, wydali sześć płyt. Koncertują w kraju i za granicą byli m.in. w Czechach, Niemczech, Grecji.

Pomysłodawcą – założycielem jej był Bogdan Górny, który wpadł na pomysł z braćmi śpiewania folkloru  miejskiego. Przez kilka lat skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie.

Dziś występują w niej Ci wszyscy, którzy kiedyś zaczynali działalność estradową.

Głównym celem jest prezentowanie gwary i tradycji wielkopolskiej,  wg zasady: aby nic nie uszczknąć z bogatej schedy odziedziczonej po przodkach dla przekazania jej następnym pokoleniom, celem wyzwolenia dumy z przynalezności do naszej małej Ojczyzny, która jest Wielkopolska.

Brak komentarzy

Napisz komentarz