„80” stęszewskich działkowcach

„80” stęszewskich działkowcach
W sobotę 8 września Rodzinne Ogródki Działkowe im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Kwiatowej w Stęszewie obchodziły osiemdziesiątą rocznicę istnienia. Na ten dzień Zarząd, wspierany przez członków, zorganizował okolicznościową imprezę. Świętowanie rozpoczęła msza w intencji żywych i zmarłych działkowców. Dalej w godzinach popołudniowych odbywały się liczne atrakcje m.in. pokazy, konkursy, gry i zabawy.
Jako pierwsze do akcji wkroczyło Muzeum Regionalne w Stęszewie, które zaprezentowało pokaz kiszenia kapusty. Panie w barwnych strojach przygotowały sprzęt, przyprawy i pojemniki oraz gar do jej ubijania. Sprawnie obrobiły dorodne głowy kapusty i utarły marchew. W ruch poszła szatkownica. Po chwili pierwsze garście trafiły do gara. Z początku kałką, a później nogami ubito kapustę do obfitego soku i przyduszono całość dużym kamieniem. W cały tym procesie licznie uczestniczyli działkowcy ochotnicy, którzy w ten sposób przypomnieli sobie, jak to u nich w domu przed laty było.
Wcześnie też rozpoczęły gry i zabawy dzieci. Dla nich przygotowano min. dmuchany zamek, wyścigi w workach, podrzucanie balonów, stoisko rysowania, malowanie buzi.
Stęszewska OSP przy swoim wozie bojowym milusińskim pokazała sprzęt specjalistyczny oraz kilka sposobów, jak się nim posługiwać.
Osoby zajmujące się przygotowaniem imprezy krzątały się przy świetlicy. Stoły zastawiono zimnymi napojami, a później doniesiono cieple napoje i ciasto.
Dojechała też wojskowa, polowa kuchnia z grochówką i kiełbaskami.
O godzinie 17.30 działkowcy zebrali się w świetlicy na uroczystym spotkaniu. Prezes Przemysław Kokoszanek powitał przybyłych, w tym gości honorowych:, czyli burmistrza, jego zastępczynię Dorotę Stachowiak, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Działkowców w Poznaniu Mateusza Zielińskiego.
W swoim wystąpieniu prezes omówił to, co było i co będzie się działo na ogródkach działkowych.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci o tematyce „moja działka”. Najlepsze prace: Amelki, Zuzi, Oskara, Kasjana i Borysa zostały nagrodzone, a autorzy otrzymali upominki.
Właściciele najbardziej zadbanych ogrodów otrzymali też nagrody. Wyróżniono ludzi, którzy bezinteresownie wspomagają pracą funkcjonowanie terenu.
Na okoliczność 80-lecia istnienia RODz przew. Komisji Rewizyjnej wręczył puchar prezesowi Przemysławowi Kokoszankowi.
Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek. Zadbano o coś dla ducha i ciała. Była też dobra muzyka do słuchania i tańczenia. Zabawa trwała do późnych godzin.
Seweryn Kaczmarek

Brak komentarzy

Napisz komentarz