POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW
Powiat grodziski w tym roku Święto Plonów zorganizowało w Rostarzewie, w gmina Rakoniewice. Rolnicy z powiatu dziękowali za tegoroczne zbiory.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą odprawioną w rostarzewskim kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po niej goście i mieszkańcy przeszli w korowodzie ulicami na miejscowy stadion sportowy. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.
Korowód prowadziło czterech jeźdzców. Za nimi jechały bryczki z zaproszonymi gośćmi, z zagranicznymi delegacjami z Litwy i Niemiec oraz ze Starostami Dożynek. Za tą grupą szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa. Za muszykami kroczyli młodzi przedstawiciele tego terenu, czyli przedszkolaki, młodzież szkolna, mieszkańcy. Na końcu jechały ciągniki i maszyny rolnicze.
Obrzęd dożynkowy przedstawił Zespól Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Działa on przy Centrum Kultury Rondo w Grodzisku.
Starostami dożynek byli Krystyna Jąder i Tadeusz Furmanowicz.
Pani Krystyna razem z mężem Andrzejem gospodaruje na 7 hektarach. Ich gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Sieją też zboża. Jest mamą dwóch dorosłych synów.
Starostą Tadeusz Furmanowicz jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rostarzewie.
Jak tradycja nakazuje bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki Starostowie Dożynek wręczyli na ręce gospodarzy, czyli Starosty Powiatu Grodziskiego Mariusza Zgainskiego, burmistrza Rakoniewic Gerarda TomiakA i pani sołtys Rostarzewa Krystyny Bączyk. Włodarze gminy i powiatu obiecali dzielić go sprawiedliwie.
Ten bochen, zgodnie z tradycją, został podzielony między mieszkańcami i gośćmi.
Przy stoisku KRUS, oddziału Regionalnego w Poznaniu można było brać udział w konkursie zatytułowanym „Czy znasz zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym?” I miejsce zajęła Katarzyna Krajewska z Terespola, II miejsce zdobył Karol Matysiak z miejsowości Łąkie, a trzecia była Małgorzata Kortus z Granowa. Nagrody wręczał dyrektor oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Adam Minkowski.
Po części oficjalnej przyszedł czas na artystów. Na scenie zaprezentował się Zespół Schatzi Band przedstawiając covery światowych hitów. Następnie wystąpił Zespół Lover Boy. To gwiazda muzyki Disco Polo.
Rolnicze świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Auto Live, która trwała do północy.
Mirosława Kałek

Brak komentarzy

Napisz komentarz