STARY JAK ŚWIAT – 250 LECIE RATUSZA

W sobotę w Rostarzewie gmina Rakoniewice odbył się Jubileusz 250-lecie powstania miejscowego Ratusza  zbudowanego w 1768 roku.

Jubileusz odbył się pod  Honorowym Patronatem  Wicemarszałka   Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka.

Ponadto gmina Rakoniewice obchodziła również jubileusze: 20-lecie współpracy z gminą  Flodwedel w Niemczech i 15-lecie z gminą Śirvintos  na Litwie.

Pierwszym punktem programu było otwarcie wystawy poświeconej kolarzowi Florianowi Andrzejewskiemu , który  pochodził z Rostarzewa  był reprezentantem Polski w latach 1970-1980.

O godzinie 15. 00 natomiast odbył się Rajd Rowerowy im. Floriana  Andrzejewskiego.

Udział w nim wzięło prawie trzysta osób w rożnym wieku. Byli wśród  nich mieszkańcy m.in. Rakoniewic, Rostarzewa, Goli oraz Grodziska Wielkopolskiego.

Należy dodać iż uczestnikami Rajdu byli dwaj synowie sportowca byli mieszkańcy Rostarzewa Daniel i Łukasz Andrzejewscy.

Uczestnicy mieli do pokonania  piętnastokilometrową trasę. Nad ich bezpieczeństwem czuwali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rostarzewie,

Zakończenie Rajdu Rowerowego odbyło się na placu przy OSP w Rostarzewie wspólnym piknikiem.

Każdy uczestnik Rajdu Rowerowego im. Floriana Andrzejewskiego otrzymał pamiątkowy okolicznościowy medal.

 

W godzinach popołudniowych na terenie boiska sportowego koncert dala Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa pod batuta Dariusza Basińskiego.

Gwiazdą wieczoru jubileuszowych obchodów 250-lecia Ratusza w Rostarzewie był  zespół VIDEO.

Jak zapisano w kronikach  cytat – Roku pańskiego 1768, kiedy to Rostarzewem władał Maciej Malczewski w centralnym punkcie miasta  na środku drogi przejazdowej Poznań Wolsztyn  wybudowano Ratusz, który pełnił funkcję ratusza i komory celnej.

Przejazdy w oba kierunki mogły się odbywać jedynie przez bramy ratusza gdzie pobierano od przejezdnych opłaty kopytkowe – czyli podatek drogowy na rzecz miasta.

Zabytkowy budynek na przestrzeni lat spełniał rolę ośrodka kultury. Mieściły się tam biura Gromadzkiej Rady Narodowej, Restauracja, Klub Rolnika, dzięki któremu odbywały się tam zabawy taneczne, pokazy filmowe, warsztaty kulinarne, ale także znajdowały się tu siedziba policji, sklep z antykami, oraz do 2010 roku biblioteka. Od 2010 roku obiekt był zamknięty.

Dzięki unijnym dotacją oraz dotacją z Urzędu Marszałkowskiego oraz gminnym dotacją po udało się wyremontować Ratusz.

Oficjalne otwarcie odrestaurowanego ratusza w Rostarzewie odbyło się we wrześniu 2015 roku.

Aktualnie w budynku Ratusza znajduje się Regionalna Izba Pamięci.

Z inicjatywy Janiny Lenart – szkolnej koleżanki Zenka w jednym z pomieszczeń znajduje się Izba Pamięci Zenona Zająca, który oddał swe życie za wolność podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku  mając zaledwie 22 lata. Był on jednym z dziewięciu górników poległych podczas pacyfikacji kopalni Wujek.

Zenon Zając urodzi się w Wolsztynie w listopadzie 1959 roku,  Szkołę Podstawową ukończył w Rostarzewie w 1973 roku, następnie wyjechał na Śląsk kontynuować naukę Zasadniczej Szkole Górniczej KWK Wujek. Od 1978 roku podjął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek.

Biblioteka Publiczna w Rostarzewie zorganizowała Konkursie Plastycznym dla dzieci  pt. Ratusz oczami dziecka. . Udział w nim wzięło dwudziestu ośmiu uczestników.

Pierwsze miejsce zajęła 9-letnia Matylda Teichert z Rostarzewa, II miejsca zdobyły 9-letnia Maria Białek z Rostarewa  i 14-letni Bartosz Pacyna z Rakoniewica III miejsca 7-letni Jan Bronka z Rostarzewa i 10-letnia Oliwia Malicka ze Stodolska.

Wyroznienie odebrali 8-letnia Kasia Białek z Rostarzewa i 10-letni Mateusz Andrzejewski z Rostarzewa. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz