W rocznicę napaści na Polskę

W rocznicę napaści na Polskę
Na okoliczność 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września w kościele „farnym” w Stęszewie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.
W chwilę po nabożeństwie nastąpił przemarsz na miejscową Starówkę.
Z prawej strony pomnika stanęły poczty sztandarowe. W cześniej wartę honorową zaciągnęli na stopniach obelisku stęszewscy harcerze. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W krótkim programie artystycznym uczeń Gimnazjum Kacper Nowak odczytał wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o … (chłopcu polskim)” napisany podczas wojny 20 marca 1944 roku. Sam autor także zginął, jak jego bohater. Przypomnijmy treść:
– Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą, haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć, gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami. Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg, przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło. Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pekło?
Wysłuchano także utwor muzyczny Ewy Demarczyk pt. „Niebo złote ci otworzę”. Jest wiersz wojenny
W słowie skierowanym do przybyłych burmistrz Włodzimierz Pinczak nawiązał do tamtej jakże przykrej i brzemiennej w skutkach daty dla Polski.
Wyprowadzenie pocztów sztandarowych zakończyło uroczystość na Rynku. (k)

Brak komentarzy

Napisz komentarz