Z pałacu do nowego budynku

Z pałacu do nowego budynku
Skromnie, ale bardzo uroczyście 3 września przekazano w ręce dzieci i miejscowego grona pedagogicznego budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im „Przyjaciół Wielkopolski” w Jeziorkach gmina Stęszew.
Klucze i stosowne dokumenty wręczył dyrektorowi szkoły Cezaremu Molendzie burmistrz Włodzimierz Pinczak. Świadkami tego wydarzenia były uradowane dzieci, ich rodzice, nauczyciele i goście. Dzień ten przejdzie do historii, jako koniec edukacji w trudnych warunkach i rozpoczęcia nauki w nowym budynku, na miarę XXI wieku.
Budowę w Jeziorkch prace ruszyły 8 lutego 2017. Najpierw Rada Gminy podjęła uchwałę, potem zgromadzono wszystkie dokumenty, pozwolenia, by w końcu wyłonić w drodze przetargu wykonawcę. Roboty zakończyły się 31 lipca br. Koszt inwestycji w całości został sfinansowany przez Gminę Stęszew i wyniósł niespełna 11 mln. złotych.
Z danych technicznych wynika, że budynek przedszkola posiada powierzchnię użytkową 814, 03 m2, a budynek szkoły 2.211, 04 metrów kwadratowych. Całość stoi na działce o powierzchni 24 425, 51 metrów kwadratowych.. Budynek został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Są podjazdy, sale rehabilitacyjne itd.
W samo południe w ciepły wrześniowy dzień burmistrz Włodzimierz Pinczak powitał przybyłych. Szczegółowo omówił historię szkoły w Jeziorkach od samego pomysłu budowy do jej ukończenia. Na koniec życzył dzieciom dobrych wyników i satysfakcji z czerpania wiedzy w nowych warunkach.
W chwile po tym odbyło się tradycyjne przecięcie wstęgi przed budynkiem szkoły. Modlitwę odmówił i poświęcił obiekt proboszcz ks. Mirosław Skórnicki.
Wiele miłych słów skierowali goście. Mówili o zasadności pobudowanie nowej szkoły i inwestowaniu w młode pokolenie. Były poseł i Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba wspomniał, że 64 lata temu uczęszczał do szkoły w Jeziorakch. Wspomniał ciepło swoją nauczycielkę Teresę Strykowską. Dodał, że wielu zdolnych absolwentów opuściło mury tej placówki oświatowej.
Dyrektor szkoły w Jeziorkach Cezary Molenda nie krył satysfakcji, że „marzenia się spełniają”. Na ręce Dyrektora przybyli goście i delegacje przekazały kwiaty, życzenia i upominki.
Bukiety kwiatów w podziękowaniu za piękną szkołę otrzymali od szefowej Rady Rodziców Natalii Komplerowicz-Paluszak Włodzimierz Pinczak i szef firmy budującej obiekt Mateusz Maćkowiak.
Na ten szczególny dzień dzieci przygotowały krótki program rozrywkowy. Pięknie mówiły, recytowały śpiewały i tańczyły. Zaraz po tym dzieci wraz ze swoimi nauczycielami udali się do klas.
Ostatnim akordem uroczystości było zwiedzanie szkoły. Wszyscy byli pod wrażeniem przestronnych klas, gabinetów, wyposażenia i zaplecza technicznego.
Seweryn Kaczmarek

Brak komentarzy

Napisz komentarz