Żakinada z tamtych lat

Żakinada z tamtych lat
Ubrani byli w stroje z dawnych lat w ramach obchodów nadania praw miejskich miastu, czyli 715-lecia Grodziska Wielkopolskiego ulicami przeszli uczniowie ze Szkół Podstawowych, Liceum Ogólnoksztąłcącego oraz Zespołu Szkól Technicznych. Wyruszyli z pod SP nr 1 im. Polskich Olimpijczyków i przeszli ul. Chopina, Garbary, Szeroka na Stary Rynek. Prowadziła ich Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego pod batutą Renaty Kubale.
Przed Ratuszem uczestników powitał burmistrz Henryk Szymański. W przemówieniu i podzięko wał za udział w żakinadzie i dodał, że jubileuszowe obchody są czasem przepełnionym radością, ale i zadumy oraz pamięci o minionych pokoleniach, które poprzez swoje zaangażowanie współtworzyli dzisiejszy wizerunek miasta.
Każda szkoła razem z nauczycielami prezentowała inną epokę z dziejów miasta.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Pawla II w Ptaszkowie zaprezentowali lata powojenne.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby z Kąkolewa i Szkoły Podstawowej z Grąblewa pokazali się strojach z lat 60-tych i 70-tych.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kpt. Józefa Rejdycha z Grodziska zaprezentowała 20-lecie międzywojenne.
Grodziscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków zaprezentowali wspólczesność.
Do parady przyłaczyli się również licealiści ze „Słowaka” oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Na koniec biało-niebieskie balony poszybowały pod grodziskim niebem, a wraz z nimi biale gołebie. Balonów było siedemset piętnaście sztuk, a to w nawiązaniu do Jubileusz 715-lecia miasta.
Ponadto podczas obchodów mieszkańcy oraz młodzież mogli korzystać z przygotowanych ofert kulturalnych przez grodziskie Centum Kultury „Rondo”.
Mirosława Kałek

Brak komentarzy

Napisz komentarz