Pokaz strażacki na sto wozów bojowych

Pokaz strażacki na sto wozów bojowych
Od wczesnych godzina porannych z różnych kierunków, w stronę Strykowa mknęły wozy bojowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Wśród nich były pamiętające lata pięćdziesiąte, trochę młodsze, aż do tych nowych, już z XXI wieku. Niektóre z nich ciągnęły przyczepki ze sprzętem takim, jak: pontony i konne sikawki. Wszystkie były czyściuteńkie, lśniące lakierem. Czerwone pojazdy na godzinę przed rozpoczęciem Zlotu były na miejscu zbiórki, na terenie wokół Remizy OSP w Strykowie w gminie Stęszew.
Warto dodać, że niektóre ekipy OSP, aby dojechać na czas, musiały wyruszyć ze swoich jednostek około godziny 5-ej rano. Ciekawostką było to, że w gronie przybyłych z daleka były dzieci, jako mali strażacy, mili sprzęt i spore umiejętności.
Informacje o zlocie czerwonych samochodów w Strykowie 21 lipca były rozeslane, ale nikt nie sądził, że będzie to impreza tak bardzo duża, z licznymi niespodziankami. Organizatorzy OSP w Strykowie, przy wsparciu władz Stęszewa, przygotowali specjalny program.
Całość rozpoczęła się krótkim koncertem Grodziskiej Orkiestry Dętej. Następnie długa kolumna pieszych i zmotoryzowanych jednostek udała się na miejsce wyznaczone na imprezę. Niesamowite wrażenie robiły powoli jadące pojazdy z włączonymi syrenami i na zapalonych „kogutach”. W drodze byli pozdrawiani przez mieszkańców.
Kolumna przemieszczała się w stronę zabytkowej posiadłości, wzniesiowej w 1900 reku przez ród von Treskow. Przed zamkiem odbyła się prezentacja jednostek OSP przybyłych na zlot. Było, na co patrzeć. Na podjeździe przez zbytkowym Pałącem pokazały się poczciwe, ale ciągle w służbie pojazdy: Stary, Jelcze, Żuki, Magirusy, Mercedesy i nowej generacji DAF-y oraz Renualty.
Następnie wozy rozlokowały się na wyznaczonym miejscu. Teren dla nich był tak rozległy, że spokojny dostęp do pojazdów mieli ludzi, którzy chętnie oglądali wozy i rozmawiali ze druhami.
Wracając do programu imprezy.
Dłuższy koncert dała Orkiestra z Grodziska Wlkp. Następnie przybyłych z małej sceny powitali burmistrz Gminy Stęszew Włodzimierz Pinczak, prezes OSP i jednocześnie wiceprezes ZSOP RP powiatu Poznańskiego Bernard Jankowski, prezes Gminny OSP Zenon Kempa i zaproszony gość wiceprezes ZOSP RP pow. poznańskiego Leszek Orlewicz. Mówcy wyrazili zadowolenie, że udało się zorganizować imprezę „czerwonych pojazdów” i życzyli dobrej atmosfery, mile spędzonego czasu i niezapomnianych przeżyć.
Piękna, ciepła pogoda sprawiła, że tereny przy zamku, gdzie rozlokowały się liczne stoiska branżowe, handlowe i rozrywkowe oblegane były przez dorosłych, dzieci.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Wieruszowa miała swoją strefę strażaka. Były w niej miniaturowe samochody i sprzęt. To właśnie młodzież z MDP pokazała akcję pożarniczą od chwili wyjazdu z remisy do dotarcia na miejsce, ratowania mienia i ludzi.
Dorośli druhowi także zaprezentowali się na imprezie m.in. w pokazie ratownictwa drogowego z udziałem sprzętu specjalistycznego i gaszenia pojazdu. Oddzielnie pokazywano udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych zdarzeniach losowych.
Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć dmuchanych budowli, zamków, wozów pożarnych, toru do mini golfa oraz innych atrakcji.
Do godzin wieczornych trwała impreza zwana pierwszym zjazdem „czerwonych samochodów.
Jak dowiedział się „Kl” organizatorzy OSP w Strykowie wraz z burmistrzem poinformowali, że termin II Zlotu został już zaklepany. W przyszłym roku także w lipcu Strykowo będzie gościć druhów z całego kraju. Seweryn Kaczmarek

Brak komentarzy

Napisz komentarz