Trzy dni rozrywki w mieście nad Lipnem

Trzy dni rozrywki w mieście nad Lipnem
Od 29 czerwca do 1 lipca mieszkańcy gminy Stęszew uczestniczyli Święcie grodu nad Lipnem. Na tę okoliczność przygotowano bogaty program imprez kulturalno-rozrywkowych.
Tak jak to robiliśmy na łamach „Kl” w minionych latach uczynimy to tematycznie.
UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ GMINY STĘSZEW
Świętowanie rozpoczęło się od ur oczystej sesji Rady Miejskiej Gminy Stęszew, która odbyła się w piątek (29.06) w sali widowiskowo – sportowej stęszewskiego Domu Kultury. Po powitaniu przybyłych burmistrz Włodzimierz Pinczak przybliżył to, co udało się zrealizować i to, co spędza sen z oczu mieszkańcom gminy. Przewinęła się feralna nie droga ekspresowa S 5.
Życzył wszystkim miłej beztroskiej zabawy i jak najlepszego spędzenia czasu. Przy tej okazji Burmistrz dokonał uhonorowania Pamiątkowym medalem „Serca, Myśli, Czyny” szczególnie zasłużonych ludzi dla gminy Stęszew. W tym roku byli to: Karolina Kula, Żaneta Gatniejewska, Marian Trojanowski, Zenon Kempa, Marian Cieniawa, Sławomir Wiśniewski.
ZAWODY WĘDKARSKIE DLA DZIECI
Jako pierwsi o godzinie 9-ej, 30 czerwca nad jeziorem Lipno do pojedynku na wędki stanęły dzieci. Każde z nich łowiło pod opieką osoby dorosłej. Rywalizowano o Puchar Burmistrza. Po zakończeniu zawodów odbyło się mierzenie i ważenie ryb i dalej ogłoszenie wyników. W kategorii zawodników zrzeszonych wygrał Julian Majorczyk, Drugi był Marcin Padurski, a trzeci Karol Napierała.
Wśród niezrzeszonych zwyciężyła Zuzanna Krawiec, którą opieką otoczyli dziadek Marek i babcia Agata Kaczmarek. Drugą lokatę wywalczyła Emilia Librowska a trzecią Nicole Trojanowska. Wszyscy uczestnicy zawodów wybierali nagrody. Najlepsi na dużej scenie na stadionie Lipna odebrała dyplomy i puchary.
WYSTAWY, EKSPOZYCJE, ZAJĘCIA
Pod namiotem na obiekcie Lipna swoje stoiska miały Muzeum Regionalne i Biblioteka Publiczna. Placówki pokazały książkowe zbiory i ostatnie wydania oraz zdjęcia. Tuż obok zaledwie cząstkę swoich eksponatów nawiązujących do Powstania Wielkopolskiego wyłożył Zbigniew Tomaszewski. Wojskowym Wilisem przyjechał Bogdan Lisak ze Zamysłowa. Było wielu chętnych do oglądania i przejażdżki „dżipem”.
W tej części rozłożył się też Dom Kultury. Wśród oferty przygotował m.in. mini boisko do piłki nożnej, oklejanie Dinozaura, zajęcia plastyczne.
UZNANIE DLA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW, SPORTOWCÓW I HODOWCÓW GOŁĘBI
Burmistrz Włodzimierz Pinczak porosił na scenę najzdolniejszych uczniów z gminy Stęszew. Byli to: Anastasia Herasymeniuk, Zuzanna  Głowacka, Jakub Krym, Mateusz Bernart, Patryk Kaczmarek, Julia Cicha,
Wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w innych dziedzinach życia szkolnego, poza Anastasią Herasymeniuk  i Zuzanną Glowacką (które otrzymały odpowiednio tytuł „Uzdolniony artystycznie” i „Społecznik”) otrzymali: Anna Tomaszewska, Aleksandra Wróbel, Tymoteusz Ratajczak, Tymon Stefaniak,
Od Burmistrza odebrali gratulacje i upominki.
Po nich na scenie pojawili się piłkarze Lipna Stęszew, którzy wywalczyli awans do klasy Międzyokręgowej. Otrzymali gratulacje i medale, a prezes Lipna Dariusz Przynoga paterę z nadrukiem na okoliczność historycznego awansu.
Podczas Święta Stęszewa odbył się turniej szachowy o Puchar Burmistrza. Najlepsi w królewskiej grze byli : w kategorii junior I Mateusz Hałas, II Paulina Rozumek, III  Bernard Zenker. W kategorii senior I miejsce zdobył Dawid Niekraś. II Dawid Bajerlein, a III Katarzyna Huchwajda. Otrzymali też okazałe puchary.
Na scenie ze swoimi najlepszymi gołębiami z niemieckiego miasta Bunde pojawili się najlepsi hodowcy gołębi pocztowych. Byli to: Henryk Mańka, II Czesław i Ryszard Walich, III Jacek Stróżyk.
Po odebraniu pucharów i upominków wypuścili swoje patki z klatki.
Na dużej scenie nagrodzono również laureatów konkursu plastycznego „100” Rocznica Powstania Wielkopolskiego oczami dzieci i młodzieży” zorganizowanego przez Dom Kultury. Upominki otrzymali: Rozalia Dolczewska, Paweł Przybyła, Dawid Gawron, Adam Pachurka, Jakub Szczeszek, Martyna Szenfisz, Gabriela Bendlewska, Vanessa Jeziorecka, Jowita Wiśniewska, Agnieszka Konieczna, Zuzanna Czarnecka
ROZRYWKA: KONCERTY, KABARET
Ten punkt jak zwykle był przygotowany pod wszystkich. Szczególne powody do radości mieli fani Dawida Kwiatkowskiego. Dziewczyny zakochane w idolu przyjechały na jego występ już w piątek wieczorem i koczowały pod sceną na boisku. Pozostałe fanki dojeżdżały z różnych części kraju od rana do południa.
Po nim swoją godzinę miał „hodowca kur z Hociul”, czyli Grzegorz Halama. Miał też swoich widzów, którzy lubią go za dość specyficzny humor i żarty.
Licznie przybyli na stadion sympatycy grupy ENEJ. Muzycy ze swoim liderem dali „czadu”. Z ekspresją wykonali swoje najlepsze przeboje i nowe mało znane. Kilku tysięczna widownia była zachwycona i oczywiście wymusiła bisy.
Do późnych godzin nocnych mieszkańcy gminy Stęszew bawili się przy muzyce DJ.
ZAWODY SPORTOWE
Po solidnej rozgrzewce 1 lipca o godz. 11.00 amatorzy Nodric Walking wyruszyli do „Marszu po zdrowie”. Nie chodziło w nim o miejsce, ale rekreacyjne zaliczenie trasy. Wszyscy ukończyli marsz i w podzięce otrzymali od Burmistrza upominki.
Na mecze o Puchar Burmistrza w niedzielne popołudnie 1 lipca czekali kibice futbolu. Ostatecznie do zmagań stanęło pięć drużyn. Nie wstawiła się ekipa LZS Wronczyn. Zespoły rozlosowano do dwóch grup. We fazie grupowej rywalizowano 1×20 minut. W pół finale i finale jeden raz 25 minut.
W turnieju bardzo dobrze radziła sobie młodzież Lipna wzmocniona kilkoma doświadczonymi graczami. Ostatecznie to oni we finale pokonali starszych kolegów Oldboyów Lipna i zasłużenie sięgnęli po Puchar Burmistrza.
Zawody były ciekawe a co najważniejsze bez złośliwych fauli i pyskówek.
Poniżej pełne statystyki z wynikami składami drużyn oraz najlepszymi zawodnikami turnieju.
GRUPA A
Spójnia Strykowo: Patryk Kurowski, Kacper Sobański, Krzysztof Rozumek, Dawid Brojakowski, Dariusz Idkowiak, Łukasz Idkowiak, Maciej Urbaniak, Miłosz Walkowiak, Dawid Pogorzelczyk, Marcin Kalinowski, Radosław Łuczak, Damian Karasiewicz
Lipno Stęszew: Kamil Jaskulski, Alan Czekała, Tomasz Dutkiewicz, Norbert Kozłowski, Sebastian Wojtkowiak, Dominik Kostrom, Michał Sobolewski, Michał Odoliński, Karol Krzyżański, Patryk Przybyła, Bartłomiej Jóźwiak, Mateusz Wojnowski, Bartosz Soroczyński, Piotr Losiak
Okoń Sapowice: Beata Konieczna, Błażej Krupa, Dawid Cichy, Arkadiusz Kandulski, Dominik Bogusławski, Leszek Antkowiak, Arkadiusz Witkowski, Mariusz Ziemliński, Krystian Zielewicz, Jakub Kaczmarek, Dominik Konieczny, Wojciech Koszyczarek, Krystian Gatniejewski
GRUPA B
LZS Wronczyn: drużyna nie stawiła się na turniej ?!
Drużyna Romana Dyby: Damian Frączak, Adrian Derda, Radosław Sobieraj, Krzysztof Nowak, Łukasz Piątkowski, Dariusz Witkowski, Tomasz Francuz, Robert Witkowski, Błażej Lisiewski, Sławomir Dopierała, Jacek Pieróg, Łukasz Witkowski
Lipno Oldboys Stęszew: Janusz Leśniczak, Piotr Morszner, Hubert Wachowiak, Krzysztof Jędroszyk, Arkadiusz Wiśniewski, Tomasz Teszner, Bartosz Waszkowiak, Tomasz Brodowski, Jakub Ławniczak, Dawid Wojciechowski, Jerzy Blejwas, Marcin Sworek, Jan Alejski, Tomasz Ludwiczak, Bartosz Glapiński, Rafał Pieróg
WYNIKI SPOTKAŃ
Lipno Stęszew – Spójnia Strykowo 2:0
LZS Wronczyn – Drużyna Romana Dyby – walkower
Lipno Stęszew- Okoń Sapowice 3:0
LZS Wronczyn – Lipno Oldboys Stęszew – walkower
Spójnia Strykowo – Okoń Sapowice 0:1
Drużyna Romana Dyby – Lipno Oldboys Stęszew 0:2
Półfinały
Lipno Stęszew – Drużyna Romana Dyby 5:0
Lipno Oldboys Stęszew – Okoń Sapowice 0:0 (4:3 w karnych)
Dopiero w rzutach karnych starsi Lipna pokonali ambitną ekipę Romana Dyby 4:3 i zajęli III miejsce. .
Okoń Sapowice – Drużyna Romana Dyby (4:1 w karnych)
FINAŁ
Lipno Stęszew – Lipno Oldboys Stęszew 2:1
Młodzież Lipna prowadziła już 2:0 i myślała już o wygranej. Starsi z kolei nie poddali się i zdobyli kontaktową bramkę i końcówka była lekko nerwowa. Skończyło się jednak na wygraną młodego Lipna.
Najlepszym piłkarzem uznano Sebastiana Wojtkowiaka (Lipno Stęszew)
Bramkarzem numer jeden został Janusz Leśniczak (Lipno Oldboys Stęszew)
Najlepszym strzelcem by Patryk Przybyła (Lipno Stęszew)
ROZGRYWKI AMATORSKIE NA ORLIKU
W niedzielę nagrodzono amatorskie drużyny biorące udział w rywalizacji na Orliku w koszykówce i siatkówce.
INNE ATRAKCJE
Dla dzieci były trampoliny, dmuchane budowle, pociąg i basen z „parowcami”, malowanie buzi i bańki mydlane. Były liczne stoiska handlowe, które serwowały napoje i jedzenie. Była też loteria cegiełkowa na rzecz Lipna. Cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Święto Stęszewa przeszło do historii. Dużo się działo. Najważniejsze, że ludzie świetnie się bawili w spokoju i bezpiecznie.
Seweryn Kaczmarek

Brak komentarzy

Napisz komentarz