Noc Kupały – kiedy słońce było bogiem”

Noc Kupały – kiedy słońce było bogiem”
W sobotni wieczór od 15 do 18 czerwca mieszkańcy gminy Granowo spotkali się przy stawie w Granowie, by uczestniczyć w „Nocy Kupały”. Razem z miejscowymi przedstawienie oglądali goście – głównie dzieci – z Niemiec, z Weiböhlen i z Ukrainy.
Spektakl „Kiedy słońce było bogiem” tradycyjnie prz ygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Granowie.
Wizyty związane były z Międzynarodowym Turniejem Piłkarskim o Puchar Wójta Gminy Granowo. Odbył się w sobotę 16 czerwca na boisku „Orlik” w Granowie.
W rywalizacji piłkarskiej wzięło udział sześć drużyn, po dwie z każdego kraju. Polskę reprezentowały następujące zespoły: Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” z Granowa i drużyna Akademii Piłkarskiej z Pecnej z gminy.
Po wielkich emocjach sportowych, zwycięzcami turnieju została drużyna z Ukrainy. Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Niemiec, czwarte miejsce zajęła druga drużyna z Ukrainy. Piąte i szóste miejsce, jak na gościnnych gospodarzy przystało, zajęły drużyny z Polski.
Imprezą towarzyszącą był II Bieg Świętojański „Od Bernarda do Góry Zwycięstwa”. Biegacze wyruszyli z Grodziska Wlkp. o godz. 21.30, a ich metą była impreza przy stawie w Granowie.
W niedzielę rano odjechali goście z Niemiec, natomiast grupa z Ukrainy pojechała zwiedzać Poznań. W drogę powrotną do domu wyruszyli w poniedziałek rano.
Przypomnijmy jeszcze, co to jest Noc Kupały. Znana jest też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Jest to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca.
W krajach anglosaskich pojawia się pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest.
Kościół Katolicki chciał wykorzenić te coroczne obchody, zwane Sobótką, z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości. Nie udalo się, więc podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską i stworzył Noc Świętego Jana, potocznie zwany Nocą Świętojańską, która zresztą posiada wiele zapożyczeń ze wcześniejszej Sobótki.
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą L?go jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy.(opr.maz)

Brak komentarzy

Napisz komentarz