Nasi znowu w czołówce

W minioną niedzielę 27 maja w Borku Wlkp. odbył się turniej w2 kopa sportowego. W tej imprezie nie mogło zabraknąć zawodników z ziemi kościańskiej. Od razu trzeba zaakcentować, że nasi grace spisali się bardzo dobrze. W pierwszej dziesiątce było czterech naszych. Ponadto w parach Sępy z Kawczyna wygrały rywalizację a drużynowo ten sam zespół wywalczył drugą lokatę.

W rywalizacji o Super Puchar w Borku wzięło udział 112 zawodników. Zgodnie z regulaminem rozegrano pięć rund po 32 rozdania.

Ostatecznie zwycięzcą zawodów został gracz gospodarzy Stefan Nowicki z 19 dużymi i 107 małymi punktami. Kolejni byli Ryszard Woźniak 18/139  pkt., Rafał Wyzuj 18/103., Aleksander Majsnerowski 18/76., Zenon Andrzejewski 17/144., Zenon Kulczyński 17/43., Jakub Błaszczyk 16/86., Krzysztof Herman 16/68., Mirosław Konieczny 16/66., Adam Wysocki 16/45.

Super Puchar Polski w baśkę i kopa.

# Dzień wcześniej tj. w sobotę 26 maja br. w Hali Sportowej w Borku Wlkp. odbył się turniej o Super Puchar Polski w baśkę i kopa. Patronat nad imprezą objął Bank Spółdzielczy w Jarocinie.

Dwudziestu siedmiu śmiałków zmierzyło się w sportowej rywalizacji z czterema odmianami popularnej Wielkopolsce i na Kaszubach gry zwanej baśką lub kopem. Warto dodać, że jedną wspólną cechą tych zmagań jest to, że gra się szesnastoma kartami (asy, 10, damy i walety).  W poszczególnych odmianach hierarchia tych kart jest różna.

W sobotę rozegrano 4 rundy po 32 rozdania.  Każda tura to jakby inna gra. Stanowiło to pewne utrudnienie dla zawodników i wymagało pewnej elastyczności i zmiany sposobu myślenia.

W pierwszej rudzie grano w czerwoną baśkę, gdzie najsilniejszymi kartami są as i 10 kier(czerwień), tak jak u nas kiedyś się grało.

W drugiej rozgrywce zawodnicy zagrali w baśkę kaszubską, w której hierarchia kart jest taka sama jak przy baśce czerwonej, ale gra się z granami. To znaczy, że jest możliwość gry dodatkowych odzywek – gran i gran-du i wtedy najważniejsze są walety.

Trzecia batalia to czarna baśka. Gra się ją w okolicach Chełmży. W tym przypadku hierarchia kart jest następująca: as trefl, as pik, as kier i 10 kier potem kolejno są damy, walety i ryzyki (as i 10 karo). Obcymi są 10-tki  trefl i pik.

W naszego kopa zawodnicy grali w czwartej rundzie gdzie najsilniejszymi kartami są jak mówią kopiarze as i trzy dychy ( as kier, 10 trefl, 10 pik i 10 kier), następnie damy, walety, ryzyki i obce(asy trefl i pik).

Ostatecznie najwszechstronniejszym zawodnikiem okazał się Marian Jędryczka z Borku Wlkp. Zwyciężył w turnieju i zdobył Super Puchar Polski i główną nagrodę.

Drugie miejsce wywalczył (prezes KSKS) Grzegorz Ratajczak, a na trzecim Tadeusz Fabiś reprezentanci Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego.

Bardzo dobre czwarte miejsce zajęła Elżbieta Baraniak z Jaraczewa. Była jedyną kobietą biorącą udział w zawodach.

W klasyfikacji par zwyciężył duet TEAM Jagoda Kościan – Grzegorz Ratajczak i Mariusz Staroń.

Wyprzedzili parę Elżbietę Baraniak i Mirosława Koniecznego reprezentujących WLKS Borek Wlkp. oraz Tadeusza Fabisia i Stefana Nowickiego występujących w drużynie Czempiń.

Drużynową batalię wygrał Czempiń w składzie: Tadeusz Fabiś, Tadeusz Śmichurski, Ireneusz Kaźmierczak i Stefan Nowicki. Na drugim miejscu turniej zakończył zespół WLKS Borek Wlkp. – Hieronim Tacka, Stefaniak Kazimierz, Elżbieta Baraniak i Mirosław Konieczny. Trzecie miejsce przypadło drużynie CENTRUM Kościan występującej w składzie: Adam Wysocki, Mirosław Kędziora i Oskar Walenciak.

Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się TEAM Jagoda Kościan: Grzegorz Ratajczak, Mariusz Staroń, Bronisław Stachowiak i Zdzisław Majorek. (k)