Kolejne stęszewskie spotkanie z Ukrainą

Kolejne stęszewskie spotkanie z Ukrainą

Kolejne stęszewskie spotkanie z Ukrainą już za nami. Imp reza zbliżająca oba narody odbyła się w Stęszewie po raz drugi.

W ubiegłym roku gimnazjaliści z wszystkich klas zostali włączeni do akcji poznania bliżej naszych sąsiadów, piękna języka, obyczajów i kultury. Pomysł zrodził się stąd, że na stęszewskiej ziemi mieszka i pracuje wielu obywateli tego sąsiedniego państwa. W związku z tym do szkoły uczęszcza coraz więcej ukraińskich dzieci i młodziezy.

W tym roku duża impreza odbywała się w nowo oddanej sali widowiskowo-sportowej. Na niedzielne popołudnie 25 marca uczniowie zaprosili nie tylko swoich kolegów, ale też władze gminy i wszystkich mieszkańców.

Były występy, kiermasze, quizy wiedzy o Stęszewie i Ukrainie, a nade wszystko prezentacja wierszy i piosenek polskich i ukraińskich.

Pomysłodawcą i reżyserem całości jest nauczycielka stęszewskiej Szkoły Stella Gołąb-Szlejf. Powiedziała ona do zebranych:

– Witamy wszystkich na obchodach dnia polsko-ukraińskiego odbywającego się pod hasłem „Różne języki, wspólna kultura”. Ukraina, to nasz najbliższy sąsiad. Bliski jest nam geograficznie, historycznie i kulturowo. Kraj ten jest niezwykle zróżnicowany, a w różnorodności swej piękny i gościnny.

Po tych słowach zebrani mogli odsłuchać, a kto potrafił, to także zaśpiewać ukraiński i polski hymn. Po hymnach nauczycielka dalej zachęcała do uczestniczenia w imprezie następującymi słowami:

– Na scenie będą mogli Państwo zobaczyć i posłuchać wielu utalentowanych artystów. Zachęcamy również do zakupów na świątecznym kiermaszu. Dzieci niech czują się zaproszeni do Kącika dla maluchów. W drugiej części Koncertu będzie także rozdanie nagród w konkursach plastycznych i rozstrzygnięcie qizów.

Od tego momentu na scenie pojawiała się młodzież. Ukraińscy uczniowie śpiewała piosenki we własnym języku, ale też po polsku.

Prowadzący konferansjerkę, czyli

Kolejno witali na scenie Sofia Datsyuk w wierszu Szewczenki „Dumka” i Władka Partasiuka, który ten wiersz wyrecytował w tłumaczeniu polskim.

Gdy oni zeszli na podjum wszedł brat Sofii – Staś i zaprezentował się w wierszu „Pieśń dla wszystkich”, a nieco później drugi wiersz „Matka Ukraina”.

.Kolejny akcent, to zespół ,,Klangor’’ wykonujący ludowe pieśni ukraińskie i polskie.

W tym momencie przypomniano, że wiele elementów przeniknęło do naszych wspólnych kultur. Tak też jest z muzyką. Są utwory znane i śpiewane zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Najbardziej znana to „Hej sokoły”. Tę piosenkę zaśpiewały Walentyna Sydor i Kasia Romaniv.

Jedna z najważniejszych wartości, do jakich dążymy jest wolność, bo dzięki niej możemy swobodnie dokonywać własnych wyborów. Piosenkę „Oda do wolności” został wykonana przez Anastazję Datsyuk.

Miłość to piękne i dobre uczucie, jednak bywa skomplikowana. O trudnej miłości zaśpiewała zebranym Nastia w utworze a capella „Pid oblaczkom”, czyli „pod chmurką”. Anastazja Herasymeniuk wykonała jeszcze dwa inne utwory. Była to „Dumka na dwa serca” i „”Czowen”, co oznacza „Czółno”. Pierwszy z nnich zaśpiewała z Damianem Rakowiczem (ona po ukraińsku, on po polsku), a drugą z akompaniamentem gitary. Grał na niej nauczyciel muzyki ze stęszewskiej Szkoły Marcin Lis.

Przed widownią pojawili się jeszcze: Sofia Shymanskij i Kuba Gryczyński, Waleria Sadivnyk w wierszu „Żurawik”, Olene Lukjanych, która zaśpiewa piosenkę pod tytułem „Pry dolyni kuszcz kalyny”.

Na scenę weszła też Monika Lisak, która zaśpiewała rosyjską piosenkę pod tytułem „Katiusza”. Był to prezent dla przyjaciół z Rosji i Ukrainy. W stęszewskiej Szkole, oprócz uczniów pochodzących z Ukrainy, jest jedna dziewczynka z Rosji.

Polski duet Karolina Kwiatkowska ze Stęszewa i Roman Styczyński z Granowa zaśpiewał trzy utwory: „Kołysankę”, „Dotknij mnie” oraz „Zaczekaj z tym do jutra”.

Na scenie pojawiło się także teatralne koła działające przy Szkole Podstawowej w Stęszew. Młodzi artyści pokazali przedstawianie zatytułowane ,Różni, a jednak tacy sami”. Chceli pokazać w ten sposób, że wiedza o własnych korzeniach, tradycjach i symbolach przodków przybliża ludzi do rozumienia tego, kim jesteśmy, formuje naszą tożsamość i tworzy naród.

Po występach nastąpiło ogłoszenie wyników z konkursów. Na początku rozwiązanie Quizzów o Gminie Stęszew i o Ukrainie. Nagrody za konkurs plastyczny wręczał dyrektor Domu Kultury – Mateusz Niedźwiedź.

Ukraińska młodzież nawiązywała do tradycji swego kraju, zaś stęszewscy dudziarze „Koźlary” przybliżył kulturę ludową Polski.

Warto przypomnieć, że wielu wielkich Polaków urodziło się na terenie dzisiejszej Ukrainy. We Lwowie urodzili się pisarz Stanisław Lem, Bruno Szulc i poeta Zbigniew Herbert. Na terenie Ukrainy na świat przyszli także: polityk Jacek Kuroń, pisarka i aktorka Gabriela Zapolska, wielki nasz poeta Juliusz Słowacki.

W trakcie imprezy wypuszczono balony do nieba, jako symbol przyjaźni między krajami.

Podczas imprezy wszyscy mogli kosztować poczęstunku, a były oferowane zupy: grochówka i barszcz ukraiński. O żołądki dbały: Katrzyna Mikołajczak, Julita Kosicka i Beata Zając.(maz)

Brak komentarzy

Napisz komentarz