Jarmark Wielkanocny

Jarmark Wielkanocny

Przed południem w niedzielę 25 marca, na grodziskim deptaku odbył się już po raz trzeci Jarmark Wielkanocny. Można było zakupić świąteczne ozdoby, samemu ozdobić pisankę, czy wykonać koszyczek. Nie zabrakło muzyki w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej, występów Zespołu Tańca Ludowego CYBINKA oraz wielkanocnego straganu z zającem i kurczakiem.

Były również eksperymenty dla dzieci, prowadzone przez członków Klubu EKOSŁOWAK. Odgrywały w nich główną rolę jajka.

Grodziscy licealiści zaproponowali maluchom różnorodne puzzle jajeczne oraz quiz wielkanocny. Ponadto za pomocą plastikowej butelki można było oddzielić żółtko od białka, co jak się okazało wcale nie było takie proste.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się eksperyment, w którym Tobiasz i Kostek próbowali własnym sposobem „włożyć” jajko do butelki, której szyjka ma mniejszą średnicę od średnicy jajka.

Dzieci mogły też sprawdzić, jak wykrywa się białko za pomocą reakcji biuretowej, co dzieje się ze skorupką pod wpływem octu, jak otrzymać tzw. „gumowe jaja”, w jaki sposób sprawdzić, czy jajko jest świeże, czy też – jak zachowałoby się jajko w Morzu Martwym. Udawało sie odróżnić jajko surowe od ugotowanego.

Ponadto młodzież przygotowała jajka farbowane w łuskach cebuli, czerwonej kapuście, burakach, kurkumie i w różnych rodzajach herbat.

Cieszy nas fakt, że choć atrakcji na ulicy Szerokiej było co niemiara, to nasze stanowisko również w tym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Klub EKOSŁOWAK otrzymał od Burmistrza dyplom, który Henryk Szymański wręczył na ręce Pani dyrektor „Słowaka” – Jadwigi Łachety.(r)

Brak komentarzy

Napisz komentarz