Ściganie nad jeziorem

Po raz VIII amatorzy biegania w terenie wyznaczyli sobie spotkanie nad jeziorem Lipno. Organizator projektu Gmina Stęszew burmistrz Włodzimierz Pinczak przygotował ciekawą imprezę. Zawody wsparły firmy Oxytop i AZ. Obecny był Wielkopolski Park Narodowy.
W godzinach przedpołudniowych rywalizowały dzieci. Dziatwa ścigała się na ściekach w sąsiedztwie jeziora Lipno z metą na plaży. Słoneczna, ale mroźna pogoda sprawiła, że frekwencja nie była zbyt duża. Pomimo tego walka była zacięta a osłodą medal za udział.
Biegł główny „open” rozegrano w samo południe. Zanim około 350 zawodników stanęło na starcie odbyła się solidna rozgrzewka. Przeprowadziła ją Agnieszka Kuster.
O 12.00 wystrzał startera z pistoletu wypuścił biegaczy. Warto dodać, że 10,5 km. trasa wiodła ścieżkami i duktami gminy i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Były miejsca osłonięte, ale też otwarte gdzie hulał przenikliwie zimny wiatr. Ten drugi czynnik szczególnie dawał się we znaki. Najlepsi dobrze przygotowani także odczuwali ziąb, ale swoim tempem pokonywali trasę.
Do poprawienia był wynik 47 min. i został poprawiony,. Uczynił to zwycięzca Maciej Żółnowski z czasem 36,05 min. Drugi był Piotr Myślak, a trzeci Paweł Łączny.
Najlepszy z gminy Stęszew był VI Julian Bocian. W kategorii kobiet, aż trzy zawodniczki walczyły o wygraną. Zwyciężyła Agnieszka Kuster z Komornik. Zawodniczka ta wygrała zawody w Stęszewie po raz drugi z rzędu. Tuż za niż finiszowała Dorota Przybysz z Grodziska Wlkp. Trzecia dobiegła Ewelina Matuła z Brzozy. Na mecie każdy z uczestników maratonu otrzymał pamiątkowy medal.
Pracownice Urzędu Gminy przygotowały do przegryzienia dla zmęczonego biegacza banana lub pomarańcze.
Każda kategoria wiekowa miała swój odrębny ranking. W rywalizacji zawodników z gminy Stęszew kobiet wygrała Karola Kujawa-Śliwińska, przed Joanną Urbaniak i Elżbietą Wolną.
Wśród mężczyzn wygrał Julina Bocian przed Dawidem Tritem i Gerardem Paczkowskim. Najstarszymi w zawodach byli Elżbieta Wysłużał i Stanisław Przybylak.
Druga część imprezy odbyła się w sali widowiskowo-sportowej stęszewskiego Domu Kultury. W dobrych warunkach zawodnicy mogli się umyć, ogrzać i posilić zupą serwowaną przez panie z Muzeum Regionalnego w Stęszewie. Po 14-ej nastą piło oficjalne ogłoszenie wyników i nagrodzenie najlepszych we wszystkich kategoriach wiekowych. Aktu uhonorowania medalami, dyplomami i statuetkami dokonał burmistrz Włodzimierz Pinczak. Podziękował też wszystkim uczestnikom za udział w maratonie i zaprosił na kolejny za rok.
Uczestnicy imprezy byli pod wrażeniem dobrze przygotowania imprezy i jej oprawy w okazałej sali DK. (k)