Jubileusz Klubu Biegacza

W sobotę w Hotelu BEHAPOWIEC w Grodzisku Wielkopolskim odbył się Jubileusz X lecia istnienia Stowarzyszenia Grodziskiego Klubu Biegacza.
Gości powitał prezes Stowarzyszenia GKB Piotr Bartkowiak, a następnie odczytał historię jego powstania.
„W listopadzie 2007 roku Grodziski Klub Biegacza otrzymał decyzję zatwierdzającą wpis Stowarzyszenia do rejestru klubów sportowych prowadzonego przez Starostwo Powiatowe.
Początki Stowarzyszenia zawiązały się trochę wcześniej, bo przed I Półmaratonem Słowaka.
W lutym 2004 roku przy ul. Mossego w harcówce odbyło się pierwsze nieformalne spotkanie osób, które wspólnie chciały zorganizować Klub Biegowy. Przełomem okazał się I Półmaraton Słowaka.
W czerwcu 2007 roku na starcie biegu, którego pomysłodawcą był Marek Małecki stanęło trzysta dwadzieścia pięć osób. Wśród organizatorów był również jeszcze nieformalny wtedy Grodziski Klub Biegacza.
Wkrótce spotkało się piętnaście osób założycieli Stowarzyszenia, na pierwszego prezesa wybrany został Lech Wojciechowski.
Ideą Stowarzyszenia jest nie tylko biegowa pasja, ale również możliwość wspólnego realizowania ciekawych pomysłów. I to jest fundamentem działalności Stowarzyszenia.
Kilka lat temu podchwycony został pomysł Gazety Wyborczej i w Grodzisku zorganizowana została Akcja Polska Biega.
Za pierwszym razem wspólnie z ambasadorami akcji grodziscy biegacze przebiegli od granicy gminy do grodziskiego Ratusza. Jednorazowa akcja stała się ogólnopolską imprezą cykliczną, którą wspólnie z Urzędem Miejskim realizowana jest w Parku Miejskim.
Grodziscy biegacze skupiają się przede wszystkim na uczestnictwie dzieci a także na wspólnej wielopokoleniowej zabawie.
Od kilku lat w podgrodziskim Zdroju organizowany jest Biatlon Letni GKB, czyli połączenie biegania ze strzelaniem. Impreza odbywa się przy pomocy Klubu Oficerów Rezerwy, Stowarzyszenia GRYF i Urzędu Miejskiego.
Od kilki lat również w Zdroju organizowany jest bieg pod nazwą „Pętla Krosowa Grodziskiego Klubu Biegacza” na dystansie około siedmiu kilometrów.
Wspólnie z Nadleśnictwem grodzisk tras została na stałe odpowiednio oznaczona.
Z innych inicjatyw, które GKB realizuje lub współorganizuje to m.in. Bieg Noworoczny „Od Bernarda do Bernarda”, Bieg WOŚP, Sztafeta Biegowa do grobu ojca Bernarda w Lubiniu.
Kolejnym etapem działalności jest nawiązanie współpracy z Klubami Biegowymi z poza naszego kraju. Pierwsze kroki zostały już poczynione. W czerwcu ub. Roku Klub gościł serbskich biegaczy z bośniackiego miasta Brod, którzy pobiegli w grodziskim „Półmaratonie Słowaka”. W najbliższych planach jest nawiązanie współpracy z Hiszpanią i Litwą.
Najważniejsze, że wśród biegaczy nie ma barier wiekowych, a liczą się przebyte kilometry i kolejne starty.
Obecnie Klub zrzesza pięśdziesięciu członków, ale w ciągu dziesięciu lat na liście biegaczy było ponad sto osób.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występ artystyczny grodziszczanki Aleksandry Ciesielskiej oraz iluzjonisty Piotra Tyczyńskiego.
Ostatnim punktem programu był okolicznościowy tort przygotowany przez byłego członka Klubu – Michała Węgrzyna.
Szacownymi gośćmi byli: sekretarz Powiatu Grodziskiego Tomasz Dolata, wiceburmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, byli prezesi Klubu – Lech Wojciechowski, Michał Sokół i Maciej Wróbel oraz przedstawiciele Stowarzyszeń z ościennych gmin, a dokładnie z Opalenicy, Buku, Nowego Tomyśla i Wolsztyna.
Mirosława Kałek

Brak komentarzy

Napisz komentarz