99 rocznica Powstania Wielkopolskiego

99 rocznica Powstania Wielkopolskiego
W niedzielę 27 grudnia mieszkańcy gminy Stęszew mogli obejrzeć, a nawet wziąć udział w inscenizacji Powstania Wielkopolskiego. Areną historycznej powtórki sprzed 99 laty był stęszewski Rynek.
Od wczesnych godzin do popopołudnia, na starówce trwał ożywiony ruch. Na Rynek trafiały rekwizyty i sprzęt, które miały tworzyć scenografię do uroczystości patriotycznej. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej praz Domu Kultury przygotowywali scenę, oświetlenie oraz nagłośnienie.
Jako pierwsze w rocznicowe obchody weszło stęszewskie Muzeum Regionalne. Na Rynku stworzono stanowiska medyczne, ustawiono szlaban graniczny, budkę wartowniczą i zainstalowano armatę. Około 14-ej pracownice Muzeum, jako pielęgniarki, raemz z powstańczą grupą rekonstrukcyjną wyruszyli na obchód miasta. Patrol zawitał kolejno w wiele miejsc, w tym do urzędu Gminy. Na parterze z honorami został przyjęty przez zastępcę burmistrza Dorotę Stachowiak.
Dalej powstańcy udali się do sali widowiskowo-sportowej. Kolejnym punktem oddziału powstańczego był Komisariat Policji w Stęszewie. W nim podjął ich komendant asp. sztab Paweł Maślanka.
Z ulicy Poznańskiej patrol przez parking nad Samicą udał się do księdza Zdzisław Błaszczaka. Proboszcz z okna pozdrowił przybyłych.
Po sprawdzeniu stanowisk na Rynku oddział wszedł do Muzeum.
O godzinie 16.45 grupa rekonstrukcyjna udała się do kościoła. Tam odbyła się msza w intencji Ojczyzny. Spod kościoła korowód, prowadzony przez podharcmistrza Dariusz Mikołajczaka, poczty sztandarowe i delegacje, udał się na Rynek.
W międzyczasie oświetlono scenę i zapłonęło duże ognisko.
Przed godziną 18.00 odbyła się uroczystość patriotyczna. Po odegraniu hymnu państwowego, delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Specjalny występ okolicznościowy przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jeziorkach, która to Szkoła nosi imię Przyjaciół Wielkopolskich.
Młodzież ze zdjęciami i flagami przybliżyła swoich przodków, którzy brali udział w Powstaniu Wlkp. Byli to: Michał Nowicki, Dominika Kalemba, Karolina Kalemba, Natalia Łojek, Adam Stasiński, Jakub Matuszewski, Mateusz Szała, Bartosz Skrzypczak, Oliwia Michalak, Piotr Śron, Martyna Bendlewska, Karol Zemler, Aleksandra Rożek, Szymon Misiewicz, Marta Misiewicz, Marta Trojanek i Antonina Rokicka.
Fragment przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego w przededniu powstania zaprezentował Adam Szymoniak. Asystowała mu Zofia Rokicka.
Konferansjerkę prowadzili Mateusz Szaroleta i Krystian Luleczka. Końcowym akordem popisu młodzieży była „Marsylianka Wielkopolska”.
W krótkim wystąpieniu burmistrz Włodzimierz Pinczak podkreślił, jak ważny był zbrojny zryw mieszkańców Wielkopolski w uzyskaniu niepodległości. Było to jedyne zwycięskie powstanie po 123-letniej niewoli.
Na Rynku dało się też słyszeć wystrzały z armaty Zbigniewa Tomaszewskiego.
Obchody 99 rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego swoim patronatem objął burmistrz Stęszewa.
Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i gminy.
Włodzimierz Pinczak, dyr. Muzeum Katarzyna Jóźwiak i dyr. Domu Kultury Mateusz Niedźwiedź już myślą o przyszłorocznej imprezie. W 2018 roku przypada 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i trzeba będzie szczególnie się do niej przygotować.
Seweryn Kaczmarek

Brak komentarzy

Napisz komentarz