Orszak Trzech Króli na stęszewskich ulicach

Orszak Trzech Króli na stęszewskich ulicach
W całym kraju ulicami w aż 644 miejscowościach i w 16 miastach poza granicami Polski przeszły orszaki. 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny.
Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. A pięć wieków później Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy).
Orszaki, to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego.
Organizatorzy w Stęszewie najpierw nieco 10-ej rano przed kościołem Świętej Trójcy rozdawali śpiewniki, nalepki i korony, a po mszy – tuż przed godziną dwunastą – wyruszyli spod kościoła w stronę Rynku. W trakcie Orszaku gimnazjaliści przedstawiali jasełka zwane „Polskie Betlejem”. Przygotowała się do tego klasa 3b.
W nawiązaniu do 100 rocznicy niepodległości, w czasie jasełek hołd Jezusowi składały osoby związane z historią Polski. Był Mieszko I, św. Wojciech, królowa Jadwiga, Królewicz Kazimierz, Jan Paweł II oraz współcześni Polacy.
Aby orszak był ciekawy i sprawnie przeprowadzony włączył się Urzędu Gminy, Dom Kultury, Związek Harcerstwa Polskiego i miejscowy Komisariat Policji.(maz)
Foto Urząd Miasta i Gminy Stęszew

Brak komentarzy

Napisz komentarz