Opłatkowe spotkanie druhów

Opłatkowe spotkanie druhów
W „Zajeździe u Jana” w Głuchowie radowano się ostatnio z dwóch wigilii. Pierwsza miała miejsce w środę 13 grudnia, a spotkali się na niej druhowie z całej gminy Czempiń z Ochotniczych Straży Pożarnych. Przybyli także zaproszeni goście. Najważaniejszą postacią była przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk. Dotarli również: starosta powiatu kościańskiego Bernard Turski, burmistrz Czempinia Konrad Malicki, przew. Rady gminy Czempiń Łukasz Grygier, ludzie inni ludzie wspierający Straż, w tym duchowni z dekanatu czempińskiego.
Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czempiniu, jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku i członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu Kazimierz Dębny. On też przybliżył miniony rok. Wiele się działo i był to rok dobry dla miejscowych jednostek OSP. Nie tylko o sprzęt gaśniczo-ratowniczy i pojazdy, gmina się wzbogaciła, ale też o nową remizę w Głuchowie.
Za duże wsparcie i trwanie przy druhach uhonorowano medalami Jędrzeja Piotrowskiego i Marcina Kaczmarka.
Przybyli księża słowem nożym ubogacili spotkanie. Miejscowy proboszcz Tomasz Marciniak odczytał fragment Ewangelii o Narodzinach Dzieciątka Jezus. Wiele ciepłych słów do strażaków ochotników skierowali: Zofia Szalczyk, starosta Bernard Tursk i Konrad Malicki.
Zaraz po tym poświecone opłatki trafiły w ręce druhów i gości. Przełamywano się nawzajem opłatkami i kierowano życzenia.
Po grupowym foto wszyscy zasiedli przy wspólnym stole. Na białym obrusie pojawiły się pachnące,świąteczne potrawy. Była ciepła i rodzinna atmosfera.
Na koniec jeszcze składano sobie jeszcze życzenia na nowy 2018 rok. Będzie on jak już widomo szczególny dla druhów OSP w Głuchowie, mają szansę wejść do Krajowego Systemu Ratowniczego.
* *
W niedzielę 17 grudnia w tym smym miejscu swoją wewnętrzną wiglię – jak co roku – świetowali już tylko głuchowscy strażacy. Kilu gości także przybyło, w tym – do niedawna – komendant Państwowej, Powiatowej Straży Pożarnej w Kościanie Jarosław Tomaszewski z małżonką.
Ksiądz proboszcz – jak zawsze – powiedział kilka słów o bożonarodzeniowym święcie i zaintonował kilka kolęd, które odśpiewali wszyscy. Zaś Kazimierz Dębny – prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Czempiniu powiedział tak:
– Rok 2017 był rokie dla Was bardzo obfity. Jednostka w Głuchowie otrzymała własny sztandar, to ogromne wyróznienie, który został odznaczony brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Jest to pierwsze odznaczenietego sztandaru i myślę, że nie ostatnie za pracę, jaką wykonujecie na rzecz swego społeczeństwa. Otrzymaliście dodatkowy samochód bojowy. Również w tym roku tutwj w Głuchowie były zawody sikawek konnych. Był to ogramny wasz wysiłek. Za to wszystko wam druhowie w roku 2017 serdeczbie dziękuję. Oby rak 2018 był równie obfityw dobre zdarzenia. Wszystkim życzę zdrowych, spokojnych świąt, abyśmy nie musieli odbierć informacji o pożarach i innych trudnych zdarzeniach. Wszystkego najlepszego.
Po życzeniach Gertruda Kaźmierczak odczytała, że Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Aleksander Migdałek – członek OSP Głuchowo, pełniącego funkcję gospodarza OSP. Przyznał Oddział Wojewódzki Związku OSP w Poznaniu. Wręczenia odznaczenia strażackiego poproszę Druha Kazimierza Dembnego dokonał członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu w asyście druha Tomasza Grzelczyka – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kościanie oraz Druha Jana Ratajczaka – Prezesa Zarządu OSP Głuchowo.
Z kolei dh Jarosławowi Dolińskiemu, członkowi OSP Głuchowo, prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego OSP Kościanie nadało odznakę „Strażak Wzorowy”. Odznaczenie wręczył dh Tomasz Grzelczyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Kościanie w asyście dh Jana Kasperskiego – Komenda Gminnego Związku OSP RP w Czempiniu (k,maz))

Brak komentarzy

Napisz komentarz