W parzęczewskiej stajence

W parzęczewskiej stajence
Wiktoria Budzisńska i Zosia Zając, czyli dziecięce Anioły, jasełkowe spotkanie w przedszkolu w Parzęczenie zaczęły opowieścią o narodzinach małego Jezusa:
– Gwiazda błyszczy nad stajenką drogę światłem znaczy Każdy człowiek dobrej woli Boga dziś zobaczy A co się w stajence zdarzyło, ile gości do niej przybyło? Zaraz w Jasełkach wam opowiemy. Tak oddać chwałę Bogu dziś chcemy.
Zawturowały inne anioły, czyli Nadia Karolczyk i Ala Adam:
– Do Betlejem ciemną nocą idzie Józef z Matką boską. Gwiazdy świecą i mrugają drogę jasno rozświetlają. Nad Dzieciątkiem Matka Święta pochylona klęczy. Chustką z głowy owinęła swego synka jedynego.
Włączyły się kolejne anielskie głosy, a były to Weronika Andrzejewska, Ala Łakoma, Natasza Krajewska i Ola Kozłowska:
– Niech już nikt nie zwleka,n niech nikt się nie trwoży, w żłóbku leżysz Jezu, w szopie masz mieszkanie, a chciałeś przyjść na ziemię, kochasz ludzi Panie. W dali łąki położone stado owiec na wypasie. Najedzone wkrótce zaśnie. Pasterze stad swych strzegą, o boskich planach nie wiedzą. Trzeba tę nowinę zanieść już do ludzi. Chodźmy prędko pasterzy obudzić.
Słuchajcie pastuszkowie wspaniała nowina, Maryja w stajence porodziła syna. Oddajcie mu pokłon, zanieście coś w darze. A drogę do niego gwiazda wam wskaże. To Syn Boży się narodził, aby ludzi zbawić. Idźcie prędko się pokłonić,. cieszyć go, zabawić. Idźcie do Betlejem, gdzie Dziecię. Oddajcie Mu pokłon boski. On osłodzi Wasze troski.
Tak więc pasterze, w osobach: Adam Królik, Miłosz Górny, Patryk Kazubowski, Remigiusz Przywecki, Jakub Sobczuk, Alex Trąbalski, Oskar Rybarczyki i Bartosz Rybarczyk wyrecytowali:
– Na Boga niebo się pali z nieba zstępują aniołowie biali. Co my możemy Jemu ofiarować przecież sami nic nie  mamy każdy da to, co ma, czy mało, czy dużo. Teraz już ruszajmy witać Boga, bo przed nami  długa droga. Jest stajenka, jaka mała Jest i żłobek, chłopczyk leży.
Witaj Dzieciąteczko w żłobie  Kłaniamy się dzisiaj Tobie i tak bardzo dziękujemy, żeś zamieszkał na tej ziemi. Chociaż ubogie te nasze dary, z serca ci je składamy.
Pasterze dostrzegli nowych przybyszów i oznajmili:
– Jakiś orszak ku nam śpieszy. Idą jacyś Trzej Królowie.
Zawturował im Anioł:
– Bardzo łanie ustrojeni, w koronach na głowie. Hej Pasterze zróbcie miejsce dla gości z daleka.
A królowie, czyli Baltzar, Melchior i Kacper, a w przedszkolu to Jakub Napierała, Marcin Kruczek i Daniel Kaźmierczak tak sie zaprezentowali:
– Witaj, witaj zbawco świata, witaj nam Mesjaszu drogi, który leżysz w stajence ubogi. Melchior jestem i na twarz upadam, złoto w darze pokornie Ci składam. Ja Kacper kadzidło przynoszę, o uśmiech Twój pięknie proszę. Ja Baltazar król wschodu, niosę z mego ogrodu mirrę dla ciebie Panie, który leżysz tu na sianie.
Odwiedzianami uszczęśliwieni byli Maryja i Józef, których odgrywali Oliwia Szaj i Natan Krzyżański
Maryja:
– Oto moje Dziecię W żłobie narodzone, w ubogiej stajence na sianie złożone. Jesteś mój syneczku światłem dla nas wszystkich. Oświecasz serca dalekich i bliskich. Bóg zapłać goście mili żeście dziś Jezusa tak pięknie uczcili.
Sekundował jej Józef:
– Boże wielki spełniłeś swe obietnice, dałeś nam syna, który przywróci nam życie. Jakieś głosy słychać w dali. To pastuszkowie idą gromadnie. Może któryś z tych pastuszków do stajenki naszej wpadnie?
W trakcie całęgo przedstawienie Aniołowie, czyli Alicja Adam, Natasza Krajewska, Zofia Zając, Wiktoria Budzińska, Aleksandra Kozłowska, Olga Kaźmierczak, Natalia Stachowiak, Nikola Przymuszała, Alicja Łakoma, Weronika Andrzejewska, Nikola Firlej, Nadia Karolczyk wspierani pozostałymi adtwórcami ról oraz zgromadzonymi na widowni rodzicami śpiewali kolendy.
Grupę 4 i 5-latków przygotowała do występów ich nauczycielka Anna Nowak-Wilk. Obbenie rakoniewicznka, ale jej ród ciągnie się z Konojadu. Tam kończyła szkołę podstawową i tam nadal mieszkają jej rodzice.
Pomocą nauczycielce służyły Justyna Nowak i Olga Owczarzak.
Oprócz rodzców na widowni usiadła dyrektor GMinnego przedszkola w Kamieńcu Grażyna Boruczkowska.
Do tej placówki uczęszczają dzieci z następujących miejscowości: Kotusz, Lubiechowo,Parzęczewo, Puszczykowo, Puszczykówiec i Wąbiewo.
Jasełkowe spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.(maz)

Brak komentarzy

Napisz komentarz