Jasełka w Konojadzie

Jasełka w Konojadzie
Przedszkole Gminne w Kamieńcu prowadzi cztery oddziały przedszkolne, zlokalizowane w czterech miejscowościach, w Kamieńcu, Karczewie, Parzęczewie i w Konojadzie. Dyrektorem nad całością jest Grażyna Boruczkowska.
Konojad ma trzy oddziały dzieci trzy, cztero i pięciolatków. Prowadzą je nauczycielki Lidia Golimowska, Anna Przywecka-Poznaniak i Alicja Lemańska.
W tym roku przed świętami, rodzice konojadzkich maluchów w sami zostali aktorami i przygotowali jasełkowe przedstawienie, tak dla dzieci, jak i dla zaproszonych gości. A wśród nich byli: dyrektor Gminnego Przedszkola, wymieniona wcześniej Grażyna Boruczkowska, proboszcz konojadzkiej parafii ksiądz Ziemowit Stodulny, nauczycielka Szkoły w Konojadzie Ewa Myszkowska i sołtys Konojadu Magdalena Kortus-Moskulak.
Jasełkowy spektakl w Konojadzie zaczął od słów Maryi, czyli Renaty Kzaubowskiej mówiącej o tym, że stajenka jest mała i zimna i od smutku nad faktem, że jej synek nie ma kołyski.
– Czy on, jako król nad królami, nie powinien mieszkać w zamku z licznymi komnatami? – mówiła.
Odpowiedział jej Józef , a w tę rolę wcieliła się Anna Skoracka:
– Maryjo, Jezuskowi będzie ciepło w twoich ramionach. Pora już późna, dziecina znużona. Anioły przy żłóbku czuwają, kołysankę chętnie z tobą Jezuskowi zaśpiewają.
Po tej pierwszej sentencji na scenie pojawiły się cztery postaci, w osobach Mirosławy Żurek, Moniki Frąckowiak, Marzeny Lamenty i Sylwii Nyk. Były to Anioły, które tak przemówiły do widzów:
– Wiem, że On, choć dziś tak maleńki, Panem świata zostanie, nad ludźmi zacznie swe panowanie. Jezusek, choc kruchy i bezbronny, już jest Królem o sercu ogromnym. Co Herod na to powie, kiedy się dowie, że nadszedł koniec jego panowania i początek miłościwego królowania? Nie bójcie się – jego nienawiść nie skrzywdzi Maleńkiego, nie pokona Syna Bożego. W świat wyruszymy, Boże Narodzenie obwieścimy. Niech każdy człowiek pozna nowinę, że jest już, wśród nas Ten, co odkupi ludzką winę.
W kolejnej scenie pojawili się trzej pasterze. Pierwszy z nich stwierdził, że coś go ze snu przebudziło, coś go zaniepokoiło. Zachęcał pozostałych, aby wstali, bo Postać mu się ukazała, skrzydła białe miała, szata jej błyszczała. Nawoływał pozostałych pasterzy, by nie zasypiali, by szybko się zbierali.
– Niech Anioły drogę nam wskażą! Niech nas prowadzą w progi stajenki! – mówił jeden z nch. Gwiazdy nam drogę rozjaśnią, a Anioły poprowadzą.
Gdy już dotali do stajenki rzekli Jezusowi:
– Kosztowności dla Ciebie nie mamy, darów żadnych nie składamy, bo myśmy ubodzy, niewiele posiadamy. Cieszymy się, że jesteś z nami. Witaj Królu nad królami! Śpiewać bardzo lubimy, tańczyć też potrafimy. Dziś z radością dla Ciebie zaśpiewamy, hołd Ci w ten sposób oddamy.
Pastuszkowie, to Monika Fornalik, Danuta Juja i Urszula Graf.
Jak jasełka z szopką, to musieli też dotrzeć trzej królowie. Grali ich Joanna Michalak, Justyna Tomaszewska i Małgorzata Kortus.
Na koniec widownia usłyszała pięknie wykonaną piosenkę autorstwa krakowskiej aktorki i piosenkarki Beaty Rybotyckiej „Kołysankę dla nieobecnych”. Słowa są piękne i niech one będą zamknięciem relacji z wydarzeń wieczornych dziejących się w konojadziej sali wiejskiej, w środę 20 grudnia.
„A nadzieja znów wstąpi w nas. Nieobecnych pojawią sie cienie, uwierzymy kolejny raz, w jeszcze jedno Boże Narodzenie.
I choć przygasł świąteczny gwar, bo zabrakło znów czyjegoś głosu, przyjdź tu do nas i z nami trwaj, wbrew tak zwanej ironii losu.
Daj nam wiarę, że to ma sens, że nie trzeba żałować przyjaciół, że gdziekolwiek są – dobrze im jest, bo są z nami choć w innej postaci.
I przekonaj, że tak ma być, że po głosach tych wciąż drży powietrze, że odeszli po to, by żyć i tym razem będą żyć wiecznie.
Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat, żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole.
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas i zapomnieć, że są puste miejsca przy stole.”
Podczas koncertu pokazno pięknie przez mamy dzieci wykonane stroiki. Cena była niewielka, a ich zakup wzmocnił budżet grupy przedszkolnej.
Przypomnijmy na koniec cały zespół aktorów: Maryja – Renata Kzaubowska, Józef – Anna Skoracka, Pastuszkowie: Monika Fornalik, Danuta Juja i Urszula Graf, Królowie: Joanna Michalak, Justyna Tomaszewska i Małgorzata Kortus oraz Aniołowie: Mirosława Żurek, Monika Frąckowiak, Marzena Lamenta i Sylwia Nyk.
Rezyszerem całości była Ania Poznaniak.
Dyrektor Grażyna Boruczkowska złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia oraz podziękowała za utrzymany w ciepłym nastroju, wzruszający koncert.(maz)

Brak komentarzy

Napisz komentarz