Mikołajowy dzień chórów

Mikołajowy dzień chórów
W Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp., 7 grudnia świętowano Światowy Dzień Chóralny. Jest to dzień obchodzony na całym świecie – oczywiście w takich kulturach, gdzie śpiewa się tego typu utwory z poważną muzyką.
Działający w ,,Słowaku’’ chór LOIS pod dyrekcją Renaty Bosackiej zaprosił społeczność uczniowską i nauczycieli do szkolnej auli na mini-koncert.
Chórzyści zaprezentowali 3 piosenki. Jedną rosyjską i jedną francuską, a na zakończenie ,,Kto wie, czy za rogiem”. Wprowadziłą ona zebranych w nastrój zbliżających się świąt gwiazdkowych.
Pierwszy taki Światowy Dzień Chóralny odbył się w Helsinkach w 1990 roku. Jest to cykliczne międzynarodowe wydarzenie chóralne sławiące pokój i zrozumienie. Tysiące chórów łączyły się podczas obchodów Światowego Dnia zawsze w drugą niedzielę grudnia. Wtedy miliony śpiewaków z całego świata biorą udział w koncertach, festiwalach, seminariach chóralnych, dniach przyjaźni i innych imprezach zorganizowanych z okazji tego dnia.
Oto takie przesłanie można przeczytać na stronie World Choral Day, czyli Światowego Dnia Chóralnego:
– Śpiewajcie, chóry świata! Niech wasze głosy wytrysną, jak źródła tam, gdzie kiedyś płonął ogień.Niech wasze głosy rozkwitną, jak róże tam, gdzie były pola bitewne. Wyśpiewajcie wolność, gdzie włada tyrania. Wyśpiewajcie równość, gdzie panuje bieda. Wyśpiewajcie miłość, gdzie panuje nienawiść. Zaorajcie bruzdę i zasiejcie miłość, aby zebrać owoce nadziei. Niech wasz śpiew powie światu, żeby pokój wziął górę nad wojną, żeby człowiek chronił ziemię, żeby wszelka dyskryminacja rasowa znikła, żebyśmy byli razem, jak siostry i bracia, żeby cała planeta radowała się waszym głosem. (maz)

Brak komentarzy

Napisz komentarz