Budowa kolei żelaznej Grodzisk Wielkopolski – Luboń część 7


W ostatnich częściach wspomniałem, że pierwsze koleje drewniane na świecie były w kopalniach. Szyny i wagony były z drewna. Ciągnięły je konie.
Obecnie chcę wspomnieć, jak na świecie powstawały pierwsze koleje żelazne. Pierwszą dłuższą linię kolejową na powierzchni ziemi, jeszcze z drewnianymi szynami i wagonami, które ciągnęły konie, zbudowali Anglicy w 1597 roku. Łączyła ona kopalnie Wollaton i Strelley z kanałem Trent. Zastosowano wówczas drewniane szyny. Później dla zwiększenia ich trwałości zaczęto obijać je blachą, a z czasem zastąpiono je żeliwnymi płaskownikami.
Około 1750 roku wprowadzono szyny odlewane z żeliwa. Pierwsza kolej żelazna w Polski została zbudowana na trasie Warszawa-Pruszków. Próbna jazda miała miejsce dokładnie 23-go listopada 1844 roku. Głównym budowniczym był Edward Gersfeld, a inżynier Wysocki był naczelnikiem wydziału technicznego.
Na początku kolej była budowana przez osoby prywatne. Po wycenie nakładów przez komitet likwidacyjny towarzystwa na kwotę 13.000.000 złotych, a było to w maju 1844 roku, budowę przejął i wznowił – specjalnie w tym celu powołany – państwowy zarząd budowy drogi żelaznej warszawsko-wiedeńskiej. Od tej pory kolej była budowana przez państwo.
28-go listopada 1944 roku zorganizowano drugi próbny przejazd Warszawa-Pruszków. Był uroczysty, dlatego zaproszono wiele innych specjalnych gości. Wśród nich był namiestnik Królestwa Polskiego Feldmarszałek Paskiewicz. Przejazd z Warszawy do Pruszkowa trwał 26 minut, a powrót 20 minut.
Otwarcie kolejnego odcinka, a było to na trasie Warszawa – Grodzisk Mazowiecki, nastąpiło 15-go czerwca 1845 roku i ta data jest przyjęta, jako narodziny kolei w Polsce. Działo się to równo 15 lat po otwarciu linii Liverpool – Menchester, co przyjęto, jako narodziny kolei parowej na świecie.
Gdy ruszył pierwszy pociąg w Polsce, czyli Warszawa – Pruszków nie było jeszcze dworców. Pociąg ruszał i zatrzymywał się przy magazynach towarowych. Odcinek Grodzisk – Skierniewice otwarto 15-go października tego samego roku, a Skierniewice – Piotrków 13-go października 1846 roku. Linia Piotrków – Częstochowa otwarta została 13-go grudnia 1846 roku. Całą linię ukończono 15-go kwietnia 1848 roku. Na trasie z Warszawy do granicy było 21 stacji i 9 przystanków osobowych.
Mniej więcej, co 1250 metrów wybudowano domki dla dróżników, a przy nich chlew i oborę, wszystko murowane. Dodatkowo dróżnik dostawał jedną morgę gruntu. Prędkość pociągów w tamtych czasach wynosiła około 50 km/h.
W 1848 roku kolej Warszawsko-Wiedeńska przewiozła 346.741 pasażerów i towary o wadze 2.248.860 pudów (jest to równe 37 tysiącom ton). Tabor liczył 35 parowozów, każdy z nich miał swoje imię, 87 wagonów pasażerskich i 312 wagonów towarowych.

Brak komentarzy

Napisz komentarz