ZŁOTE I SZMARAGDOWE GODY


W środę w Zajeździe „U Bogdana” w Rakoniewicach siedemnaście par małżeńskich, spośród dwudziestu jeden zaproszonych. Mieszkają w gminie Rakoniewice. To oni odebrali ostatnio Medale „Za długowieczne pożycie małżeńskie”. Nadał je Prezydent RP.
Wśród jubilatów były cztery pary, które mogą świętować Gody Diamentowe. Na uroczystość mogły w zdrowiu przybyć trzy pary.
Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak przywitał jubilatów, a następnie razem z dwiema paniami zastępczyniami kierownika USC: Magdaleną Chojnacką i Magdalena Augustyniak wręczył medale i kwiaty.
Medale za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” odebrali:
Janina i Edward Górni, Krystyna i Ildefons Jęsiekowie, Maria i Franciszek Kaczmarkowie, Bogumiła i Wacław Kośmidrowie, Emilia i Leon Krawczykowie, Jadwiga i Czesław Lepa, Jadwiga i Henryk Marciniakowie, Krystyna i Jerzy Marciniakowie, Kazimiera i Władysław Mądrzy, Halina i Janusz Pachoccy, Sabina i Ludwik Plutowie, Zofia i Kazimierz Rosolscy, Maria i Janusz Szklarscy, Helena i Czesław Wilkowie, Danuta i Władysław Wójcikowie, Krystyna i Stefan Wujcowie oraz Jadwiga i Henryk Żołądkowie.
Medali osobiście nie mogli odebrać Julianna i Walerian Hofmanowie, Bogumiła i Józef Kuczowie, Florentyna i Zbigniew Lajsnerowie oraz Helena i Franciszek Weissowie.
SZMARAGDOWE GODY, czyli 60-lecie pożycia małżeńskiego obchodzili: Bronisława i Władysław Dachowie, Krystyna i Stanisław Marciniakowie oraz Urszula i Kazimierz Szczygłowie. W uroczystości nie uczestniczyli Teresa i Kazimierz Zielendowie.
Po części oficjalnej przyszedł czas na weselny obiad, kawę i ciasto. Przy posiłku Jubilaci wspominali dawne czasy.
Kurier lokalny zapytał o krótką historię życia jedną z par małżeńskich. Byli to Jadwiga i Henryk Marciniakowie, zamieszkali w Rakoniewicach-Wsi.
* Jadwiga i Henryk Marciniakowie
Pani Jadwiga ma 73 lata. Szkołę Podstawową ukończyła w niedalekim Goździnie. Po jej ukończeniu podjęła pracę w Roszarni w Stęszewie, a następnie przez około dwadzieścia lat pracowała w Państwowym Gospodarstwie Rolnym, jednocześnie zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywaniem dzieci.
Pan Henryk ma 83 lata. Pochodzi z Łubnicy w gminie Wielichowo. Tam ukończył Szkołę Podstawową, a po niej pracował w gospodarstwie rodziców.
Jubilaci poznali się na zabawie tanecznej w Rakoniewicach. Sakramentalne „TAK” powiedzieli sobie 1 kwietnia 1967 roku w kościele p.w. Św. Urszuli w Ruchocicach. Nowo poślubieni małżonkowie najpierw zamieszkali w Łubnicy, potem w Gożdzinie, aż wreszcie w Rakoniewicach.
Z tego małżeństwa urodziło się dwoje dzieci. Pierwszym dzieckiem był Andrzej, który z żoną Katarzyną i córką Martą mieszka w Rostarzewie. Drugim dzieckiem była córka Bogumiła. Ona razem z mężem Danielem i trojgiem dzieci: Michałem, Weroniką i Wiktorią mieszka z jubilatami. Państwo Jadwiga i Henryk Marciniakowie doczekali się czworga wnucząt.
Ostatnim punktem jubileuszowego spotkania była zabawa taneczna. Czas umilała muzykj.
Mirosłąwa Kałek

Brak komentarzy

Napisz komentarz