niedziela, 24 Luty 2019

2019

Poprawnie napisany życiorys może stać się dla nas przepustką do kariery. Tworząc go, warto unikać błędów, takich jak np. nagromadzenie zbędnych treści czy niewłaściwe zdjęcie. EksperciPracuj.plpodpowiadają, na co jeszcze należy uważać.

 

Wstępna selekcja zgłoszeń to proces, w wyniku którego wielu kandydatów traci szansę dotarcia do kolejnych etapów rekrutacji. Aby nie znaleźć się w tym gronie, warto wystrzegać się błędów, takich jak:

  1. Nadmiar informacji i zbędne treści

CV powinno stanowić odpowiedź na oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Tworząc dokument, rezygnujmy z treści, które nie odnoszą się do wymogów wskazanych w ofercie. Dzięki temu nasz życiorys nie będzie rozwlekły i niekonkretny. Nie dodawajmy również informacji, które nie mają bezpośredniego wpływu na naszą pracę. Chodzi np. o stan cywilny lub liczbę dzieci.

  1. Ozdobniki i zbyt kolorowa szata graficzna

Im prościej, tym czytelniej – to zasada, którą warto kierować się podczas tworzenia CV. Nawet jeśli decydujemy się na nieco odważniejsze rozwiązania, dbajmy o to, aby zapoznanie się z treścią dokumentu nie stanowiło problemu. Unikajmy więc zbyt wymyślnych i dekoracyjnych czcionek, nadmiernie wyrazistych kolorów czy zdobień, które odwracają uwagę od tego co najważniejsze.

  1. Forma nieadekwatna do rodzaju pracy

O ile grafik komputerowy czy architekt może pozwolić sobie na stworzenie niekonwencjonalnego, finezyjnego CV, o tyle w przypadku zawodów, takich jak pielęgniarka czy nauczyciel, warto zdecydować się na powściągliwość. Złamanie tej zasady może sprawić, że nasza kandydatura nie będzie brana pod uwagę ze względu na nieadekwatną formę zgłoszenia.

  1. Niewłaściwy format pliku

Nasze szanse na otrzymanie wymarzonej pracy może przekreślić także przesłanie CV w nieodpowiednim formacie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapisanie dokumentu w PDF, ponieważ to rozszerzenie gwarantuje nam, że plik będzie wyświetlał się prawidłowo na każdym urządzeniu. W przypadku innych formatów mogą pojawić się pewne problemy techniczne, które sprawią, że treść przestanie być uporządkowana.

  1. Nadmierna ilość tekstu

Komunikaty, jakie zamieszczamy w CV, muszą być zwięzłe i konkretne. W dokumencie nie powinny występować zdania wielokrotnie złożone. Najlepiej wymieniać poszczególne treści od myślników, ponieważ dzięki temu rekruter będzie w stanie szybko zweryfikować, czy spełniamy wymagania.

  1. Nieodpowiednie zdjęcie

O profesjonalizmie kandydata decyduje również dobór fotografii dołączonej do CV. Zdjęcie powinno być odpowiednio wykadrowane i poddane obróbce graficznej. Ważne, by było wykonane specjalnie na potrzeby rekrutacji. Załączanie fotografii z wakacji lub z konferencji to nienajlepszy wybór. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zdjęcia, zrezygnujmy z dodawania go do życiorysu.

 

Aby stać się tym, kto skorzysta z atrakcyjnej oferty pracy, powinniśmy włożyć pewien wysiłek nie tylko we własny rozwój, ale również w stworzenie wartościowych dokumentów rekrutacyjnych, a w szczególności CV. Dzięki temu zaprezentujemy się znacznie lepiej.

Dlaczego testy rekrutacyjne są ciągle używanym i popularnym narzędziem, zwłaszcza w przypadku, kiedy ofertą jest stanowisko wyższego szczebla? Okazuje się, że wypracowane dziesiątki lat temu (a w przypadku testów badających różnice charakterów mające już ponad wiek) mechanizmy sprawdzają się świetnie także dziś. Choć nie wszystkie oferty pracy uprzedzają o rodzaju stosowanych testów, to warto znać ich podstawowe rodzaje i cele, jakie im przyświecają.

Dlaczego pracodawcy stosują testy rekrutacyjne?

Oferty pracy z wielu dziedzin nie wymagają przeprowadzania pisemnych testów rekrutacyjnych – przeważnie wystarczy rozmowa kwalifikacyjna, w trakcie której wykwalifikowany rekruter przetestuje wiedzę i umiejętności kandydata. Często jednak praca na wyższym stanowisku bądź w zawodzie wymagającym stosownych predyspozycji psychologicznych i intelektualnych obliguje kandydata do przejścia różnego rodzaju testów w formie pisemnej. Pracodawcy doceniają takie rozwiązania, ponieważ profesjonalne testy pomagają wychwycić pożądane bądź niepożądane cechy charakterów potencjalnych pracowników, określić ich motywacje, silne i słabe strony, kompetencje, prawdomówność i tym podobne. Test pozwala na szybkie i niedrogie zweryfikowanie postaw i umiejętności kandydata, weryfikuje jego inteligencję i wiedzę – najważniejsze jest to, że wyniki testów pozwalają na sporządzanie zestawień kandydatów i porównywanie ich pod względem konkretnych cech. Dzięki takim narzędziom można w sposób policzalny konfrontować poszczególne osoby.

Popularne rodzaje testów rekrutacyjnych

Jeśli dowiemy się, że firma, na której ogłoszenie odpowiadamy, zwykła stosować testy rekrutacyjne, nie powinniśmy w żadnym wypadku ulegać panice. Na początek wystarczy, jeśli przygotujemy się czytając artykuły na portalu pracuj.pl, gdzie zgrupowano sporo porad dotyczących poszczególnych typów testów. firmy prywatne stosują zwykle testy, które określają:

  • umiejętności – standardowe testy, w których pracodawca weryfikuje, czy kandydaci rzeczywiście posiadają umiejętności wymagane na oferowanym stanowisku;
  • cechy psychologiczne – skupiają się nie tylko na sprawdzeniu cech psychologicznych, ale także na motywacjach, wartościach i celach; badają także możliwości intelektualne kandydata;
  • umiejętności myślenia abstrakcyjnego i matematycznego – przydatne wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu potrzebni są kandydaci o analitycznym sposobie myślenia

Jak przygotować się do testów rekrutacyjnych?

Przede wszystkim warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja: jeśli zamierzamy manipulować wynikami testów psychologicznych, powinniśmy skoncentrować się na całościowym obrazie osoby, którą chcemy projektować na test. Niestety niekonsekwencja w udzielaniu odpowiedzi może nas błyskawicznie ujawnić – wszystkie testy zbudowane są tak, że udzielone odpowiedzi są kontrolowane przez kolejne pytania, które pojawiają się w dalszych częściach testu.