poniedziałek, 19 Marzec 2018

Kościan

Złoci” Anna i Zdzisław z Kościana
10 lutego 2018 roku swój Zloty Jubileusz obchodzili Państwo Anna i Zdzisław Kawala z Kościana. Tutaj od lat mieszkają i tutaj znany jest pan Zdzisław ze swojego zegramistrzowskiego zakładu mieszczącego się przy alejach Kościuszki.
Pani Anna i Pan Zdzisław świętowali swoje 50-lecie ślubu mszą w kościańskiej farze, a towarzyszły im najbliżsi.
Wszystko zaczęło w 1976 roku na Sylwestra. Wtedy bawił się u kuzynki w Gradowicach w gminie Wielichowo. Tan pan Zdzisław poznał Annę. Zaręczyny były po 10 miesiącach, w październiku, a ślub w lutym, po roku i dwóch miesiącach od czasu poznania.
Ona była z Grodziska, dlatego ślub był w tym mieście. Cywilny wzięli w Urzędzie, a kościelny w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi.
– Zamieszkaliśmy u teściów w Grodzisku na Nowym Świecie. Tam na świat przyszło pierwsze dziecko. Po trzech latach przenieśliśmy się do Wielichowa, bo tam na Rynku miałem zakład zegarmistrzowski. W Wielichowie sprzędziliśmy sześć lat. Tutaj na świecie pojawiła się dwójka kolejnych pociech Marek i Renata – wspomina pan Zdzisław.
W 1976 roku rodzina przeniosła się do Głogowa, bo w tamtym mieście mistrz zegarmistrzowski zaczął budować własny zakład i mieszkanie.
Po kolejnych sześciu latach postanowili wrócić bliżej rodzinnych stron i przywędrowali do Kościana. Tu kupili dom i zbudował zakład. Był rok 1981. Pracował najpierw na ulicy Strzeleckiej, a od 1990 we własnym pomieszczeniu przy Alejach Kościuszki.
W sumie Państwo Kawala doczekali się piątki dzieci. Pierwsze to wspomniane już Maciej i Renata – obecnie Piotrowska. Po nich na świecie pojawiła się Joanna Kawala – Wrocław, a po niej Grzegorz Kowala mieszka w Poznaniu.
Wnuków doczekali sie pięcioro.
Na uroczysty obiad, na który Jubilaci zaprosili do Zajazu „U Smoka” w Kościanie dojechało kilkadziesiąt osób.(maz)

Balik w Zbęchach

W dniu 11 lutego odbył się w Zbęchach coroczny bal przebierańców dla dzieci zorganizowany przez Sołtysa i Radę Sołecką. Jak co roku do wiejskiej świetlicy przybyły księżniczki, piraci, policjanci czy też jeże i wymyślne smerfy. Pomysłowość rodziców i dzieci aby dostać nagrodę za najlepsze przebranie była niewyobrażalna. Dlatego jury wybierające 3 najładniejsze stroje miało nie lada wyzwanie, po długich namysłach postanowiono wyróżnić : Nikole Staśkiewicz – Monster High , Wiktora Maika – Jeż, Nikodema Piotrowicza – Lord Vader. Dla wszystkich dzieci biorących udział w baliku a przybyło ich 83 były przygotowane prezenty, różnego rodzaju słodkości, napoje czy też niespodzianki. Jednak najwięcej frajdy sprawiło dzieciom wzięcie udziału w przygotowanych konkursach takich jak:

– Układanie puzzli na czas

– Odgadywanie nazw bajek

– Dmuchanie piórek

– Przejście pod poprzeczkami Balik w tym roku prowadzili oprócz członka Rady Sołeckiej Grzegorza Kaźmierczaka, Dj Tomek Walewski oraz animatorka zajęć dla dzieci w świetlicy w Zbęchach Alicja Buksalewicz. Na zakończenie baliku każde dziecko zostało zamknięte w mydlanej bańce wyczarowanej przez p. Alicje. Pragniemy podziękować wszystkim sponsorom dzięki którym Balik mógł się odbyć. Jednocześnie zapraszamy całe rodziny na następną impreze „Powitanie wiosny” które odbędzie się 18 marca

Pamiętają o koledze Marku

Po raz szósty w sali szkolnej w Racocie odbył się turniej piłki nożnej halowej. Do zmagań w sobotę 24 lutego zgłosiło się siedem zespołów: Rywal II Krza G óra, Tur Turew, Drink Team, Old Boy’e Starego Lubosza, „Czwórka” Śmigiel, „Jadąca brameczka”, Team Jagoda.

W ostatniej chwili wycofało się Spławie. Organizatorzy zawodów zadecydowali, że zespoły walczyć będą systemem każdy z każdym.

Bardzo dobrze układały się spotkania Tura Turew, które ostatecznie wygrało Turniej ku pamięci Marka Jagodzińskiego. Drugą lokatę wywalczył Rywal II Kurza Góra. Trzecie przypadło Drink Teamowi. Kolejni byli: IV „Jadąca brameczka”, V „Czwórka” Śmigiel, VI Team Jagoda, VII Old Boy’e Starego Lubosza.

Najlepszym Strzelcem z 10 bramkami został Patryk Walkowiak z Rywala II Kurza Góra. Golkiperem numer jeden uznano Wojciecha Ruskowiaka – Tur Turew.

Zespoły odebrały puchary stosownie do zajętej lokaty. I tak: członka Zarządu powiatu kościańskiego  Grzegorza Ratajczaka przyjaciela Marka Jagodzińskiego otrzymał Tur Turew.

Dla Rywala II Kurza Góra puchar ufundowały Sołtys i rada Sołecka, trzeci przekazał  brat śp. Marka Jagodzińskiego Ryszard Jagodziński, a czwarty organizator Rywal Kurza Góra.

Pozostałe zespoły otrzymały statuetki za udział w imprezie.

Turniej przygotowali i przeprowadzili: Rywal Kurza Góra, Janusz Sworacki i Jerzy Kaczmarek (dodatkowo sędziowie zawodów), Mikołaj  Doberstein, Marcin Kowalski, . Borowiak oraz rodzina Jagodzińskich.

Tytułem ciekawostki warto dodać, że na najwyższym podium nastąpiła zamiana. Rywala II zwycięzców z ubiegłym roku musiał uznać wyższość ekipie tegorocznej edycji Turowi Turew. (k)

 

Foto 1 Oficjalne otwarcie turnieju

Foto 2 Drink Team zajął trzecie miejsce

Foto 3 Zwycięska ekipa Tura Turew

Foto 4 „Czwórka Śmigiel” ukończyła zawody na czwartej lokacie

Foto 5 Słabszy występ zanotowała drużyna Old Boy’ów Starego Lubosza

Foto 6 Oryginalna z nawy „Jadąca brameczka” była czwarta

Foto 7  Pojedynek pomiędzy Drink Teamem z Rywalem II Kurza Góra

Foto 8 Rywal II Krza Góra musiał zadowolić się drugim miejscem. W przysiadzie z prawej Patryk Walkowiak najlepszy strzelec zawodów

Tęcza Kościan – SSiR Start Konin 30:20 (15:11)

Lekko, łatwo i przyjemnie

Ze względu na fakt, że sala przy „rataju” była zajęta szczypiorniści Tęczy Kościan rozegrali mecz o mistrzostwo II ligi 3 marca ze Startem Konin w sali przy SP – 4.

Tylko kwadrans goście byli równorzędnym przeciwnikiem dla gospodarzy. Wprawdzie zawody zaczęły się dość niespodzianie od wysokiego prowadzenia rywali 0:3, ale dalej już nasi zaczęli grać swoje. Nie było jeszcze dobrze ze skutecznością i obroną, ale z minuty na minutę to się też poprawiła. Pierwszą bramkę dla Tęczy rzucił po indywidualnej akcji Kamil Gessner. Do remisu w 11’ doprowadził bardzo ruchliwy Daniel Olejnik. Goście jeszcze odpowiedzieli golem na remis, ale nasi w 12’ objęli prowadzenie 5:4. W 14’ daniel Olejnik z kontry podwyższył na 6:4. Goście podgonili wynik, gdy nasi grali w osłabieniu. Gra toczyła się gol za gol. W 25’ było 11:10 dla miejscowych. Końcówka była pod zdecydowane dyktando gospodarzy. Do siatki rywali trafiali: Dawid Graf, Daniel Olejnik a wynik ustalił przed syreną Kamil Gessner na 15:11.

Przyjezdni w drugiej odsłonie skuteczność zostawili w szatni. W 31’ nie wykorzystali rzutu karnego. Świetnie po raz drugi obronił rzut z siedmiu metrów Adam Noskowiak. W rewanżu Kamil Gessner dorzucił na 16:11. Dopiero w 35’ Start po raz pierwszy trafił do naszej siatki. W tej samej minucie na listę strzelców wpisał się Marcin Musielak. Goście mieli problemy z przebiciem się przez naszą obroną i pokonaniem Adama Noskowiaka. Nasi spokojnie kontrolowali poczynania na boisku. W 42’ było już 21:13 po kontrze szybkiego jak „burza” Daniela Olejnika.  Ten sam zawodnik z ostrego kąta w 48’ podwyższył na 25:14. Nasi prowadząc wysoko nie forsowali tempa. W 54’ nasi wyrywali 29:19. W 56 goście zdobyli swoją ostatnią bramkę w meczu. Dość szczęśliwie, ponieważ piłka po rykoszecie zmyliła Adama Noskowiaka i wpadła do siatki. Goście mieli jeszcze dwie okazje, ale za każdym razem nie dali się pokonać nasi bramkarze. Wynik zawodów ładnym rzutem w 58’ ustalił Eryk Napieralski. Na tym zakończyła się kanonada w tym meczu.

Goście polegli w Kościanie różnicą dziesięciu goli. Była to najmniejsza karą, jaką otrzymali. Mogli dostać „baty z Tęczą dwukrotnie wyższe.

Tęcza: Adam Noskowiak, Amir Amirjan, Adrian Nowaczyk – Daniel Olejnik-9, Kamil Gessner-9, Tomasz Piątek, Kamil Napierkowski, Eryk Napieralski, Dawid Graf po 2, J Idziak, Bartosz Nowakowski, Adam Ryba i Marcin Musielak po 1, Alek Cierniewski, Wołodymir Kostiuk . (k)

OSiR Komprachcice – Tęcza Kościan 17:32 (5:18)

Sprawę załatwili do przerwy

Po serii porażek kościańska Tęcza nadspodziewanie łatwo rozprawiła się ze sąsiadem w  tabeli. Gospodarze specjalnie do tej pory nie leżeli naszemu zespołowi. Tym razem jednak „położyli” się i to na łopatki ulegając aż piętnastoma bramkami. Trzeba jednak dodać, że to nasi szczególnie w pierwszej części pokazali gospodarzom miejsce w szeregu.

Tylko na początku zawodów odnotowano remis 1:1. Dalej goście przy mocnej obronie wyprowadzali groźne i skuteczne kontry. W 10’ nasi wygrywali 1:6 a w 12’ 1:7. Miejscowi próbowali gonić, ale udało im się do 17’ zdobyć tylko dwa gole. Kolejne minuty zdominował Tęcza. Raz po raz piłka trafiała do siatki gospodarzy. Sporadycznie udawało się OSiR-owi zdobyć bramkę. Przy wyniku 5:18 w 30’ praktycznie było po zawodach.

Przez kwadrans drugiej polowy nasi zwiększyli przewagę do osiemnastu goli na 9:27. Miejscowi ambitnie walczyli i dochodzili do sytuacji rzutowych. Zdobywanie goli Szlo im łatwiej. Wpływ na to miało też, to, że nasi szkoleniowcy desygnowali do gry zawodników rezerwowych.

Cała drużyna zasłużyła na słowa uznania a szczególnie bramkarze, którzy bronili z wysoką skutecznością. Tęcza z 30 punktami plasuje się na V miejscu w ligowej tabeli.

Tęcza: Adam Noskowiak, Amir Amirjan, Adrian Nowaczyk – Daniel Olejnik-8, Kamil Gessner-7, Tomasz Piątek-6, Dawid Graf-5, Kamil Napierkowski-4, Jacek Idziak-1, Marcin Musielak-1, Eryk Napieralski, Bartosz Nowakowski, Wołodymir Kostiuk, Adam Ryba, Alek Cierniewski. (k)

Kościan jest biedny w ścieżki rowerowe, tak w mieście, jak i poza nim
Władze Kościana myślą o wykonaniu – razem z gminą – nowej ścieżki rowerowej. Będzie biegła od Osiedla Konstytucji do Pianowa. Odcinek malutki – może z kilometr – ale dobre i to.
Ostatnio oddano do użytku trasę od Starych Oborzysk do Słonina. Od rana do wieczora jest tam ruch. Sporo na niej pieszych i rowerzystów. Pokazuje to, że ludziom są potrzebne takie drogi i że dobrze się sprawdzają.
Cały kościański teren ubogi jest w szlaki dla rowerzystów. W mieście odnotować można pobocze chodników na ulicach: Poznańskiej, Śmigielskiej i Surzyńskiego, dalej na Łąkowej i Gostyńskiej w stronę Racotu. W terenie poza miastem mamy kawałki w Kurzej Górze, Racocie, Oborzyskach. Cieszy fakt, że na raty, ale powstała droga rowerowa nad jezioro Wonieskie, na Dębiec. Choć smutno., wąska, bez utwardzenia i lamp.
Trudno nazwać ścieżką rowerową wyglądzenie kawałka terenu leśnego w Kiełczewie. Schowana jest ta dróżka. Od strony szosy nie widać, gdzie początek i gdzie koniec. Tymczasem zaczyna się na bocznej drodze, przy nieczynnych torach i ciągnie w stronę Bonikowa. Jest niewidoczna i słabo oznakowana.
Patrząc dalej w tamta stronę od Kościana, rodzi się marzenie, aby dojechać bezpiecznym poboczem od Bonikowa, do Sepienka i Łagiewnik. Ponadto gmina Kościan mogłaby porozumieć się z gminą Kamieniec i stworzyć trasę przez Sepno do Konojadu, albo na kurhany do Łęk Malych, a może i dalej?
Dobrze radzą sobie w tej materii gminy grodziskiego powiatu.
Z Grodziska można pojechać kilka kilometrów do Ruchocic znajdujących się w gminie Rakoniewice. Z Grodziska w drugą stronę mamy 10-kilometrową trasę do Granowa. To też inna gmina. W Granowie wykonano utwardzoną, wykostkowaną ścieżkę rowerową do Granówka. Teraz Grodzisk robi drogę do Opalenicy – 10 kilometrów. Ze wspomnianych wcześniej Rakoniewic można ścieżką dojechać do sąsiedniej gminy Wielichowo.
Ciekawy jest fakt, że wszystkie te ścieżki są wyłożone kostką, o dwumetrowej szerokości, takie, że auta mogłyby jeździć. Wzdłuż nich jest oświetlenie, są ławki, kosze na śmieci i zadaszone miejsca postoju do odpoczynku i posilenia się.
Kościańskie ścieżki są bardzo wąskie, tak na jeden rower. Gdy rowerzyści muszą się wyminąć, to potrzebują sporej precyzji, by nie zahaczyć się kierownicami. Oświetlenia, ławek i przystanków – brak.(maz)
Co powstanie od osiedla Konstytuji do Pianowa – zobaczymy.(maz)

Sprawozdanie w nowej remizie
Druhowie z Głuchowa w niedzielę 18 lutego dokonali podsumowań minionego roku i zapoznali się z planami na bieżący. Miejscem spotkania była przestronna sala nowej Remizy OSP.
Przybyłych nieomalże w komplecie miejscowych druhów i zaproszonych gości powitał prezes OSP w Głuchowie Jan Ratajczak. Dalej już zgodnie z porządkiem spotkania rozpoczęło się realizowanie punktów. Zgodnie z propozycją przewodniczenie zostało powierzone Krzysztofowi Giemzie. Wyłoniono też protokolantkę i Komisję Rewizyjną.
Sprawozdanie z działalność w minionym jakże pracowitym roku złożył prezes OSP w Głuchowie Jan Ratajczaka. Swój wywód poparł statystykami osobowymi, sprzętowymi i z akcji ratowniczych.
Kolejne sprawozdanie finansowe było dziełem Marka Leśny. Wyakcentował w każdej pozycji, na co poszły środki i jaki był stan strażackiej kasy na koniec roku.
Wnikliwą analizę za przewodniczącego Komicji Rewizyjnej przedstawiła zastępca Natalia Mocek. Wynikało z niej, że Zarząd pracował bardzo dobrze i nie wniesiono żadnych uwag. Komisja wnioskowała o udzielenie absolutorium za 2017 rok.
W ubiegłym roku odeszła do Pana Dorota Łączna. Za nią do komisji rewizyjnej został wybrany Krzysztof Golak. Głosowanie odbyło się jawne.
W wolnych głosach głos zabrał prezes Zarządu Powiatowego OSP RP Tomasz Grzelczyk. W sposób merytoryczny omówił m.in. kwestie dotacji, przyznawania odznaczeń, szkolenia strażaków. Zaakcentował, że nowy sprzęt będzie spływał do miejscowych druhów. Na koniec złożył życzenia druhom i ich rodziną oraz wejścia do Krajowego Systemu Ratowniczego. Pierwsze kroku w tym kierunku zostały zrobione.
Z kolei kpt. Szymon Klemenski z KP PSP w Kościanie przedstawił działania i akcje w liczbach w powiecie kościańskim. Było ich mnóstwo.
Dalej prezes Zarządu Gminnego Kazimierz Dębny mówił o ambitnych planach, problemach i zagrożeniach w tym epidemiach, które mogą się pojawić w gminie, a z którymi będą musieli zmierzyć się miejscowi ochotnicy.
Prezes Jan Ratajczak nie kryl zadowolenia, że na każdy wyjazd wozu bojowego na akcję jest nadkomplet druhów. Apelował jednak, aby pierwszeństwo w zastępie mieli druhowie z uprawnieniami medycznymi.
Po tak szerokim omówieniu wszystkich kwestii druhowie w głosowaniu jednogłośnie przyjęli sprawozdania i udzielili absolutorium Zarządowi za 2017 rok.
Warto dodać, że plany OSP w Głuchowie są sprecyzowana na miarę możliwości. Będą czynione starania o dodatkowe środki w tym z 1% przekazane przez podatników, składek członkowskich oraz innych.
Na zakończenie zebrania druhowie i zaproszeni gości zasiedli do strażackiego posiłku.
Prezes OSP W Głuchowie zapytany przez red. „Kl”, na jakim etapie jest wejście do Krajowego Systemu Ratowniczego odpowiedział, że kilka dni temu była inspekcja z KP PSP W Kościanie i KW PSP W Poznaniu. Wypadła na piątkę. Jest to optymistyczny prognostyk. Dokumenty w sprawie wcielenia do KSR wkrótce zostaną przesłane do Warszawy. (k)

Trójboiści kościańscy skupieni sa wokół Klubu Sportowego Kobra Kościan. Wśród zawodników są mieszkańcy grodu nad Obrą, ale też z Głuchowa, w gminie Czempiń, Bojanowa koło Rawicza, a nawet z Krotoszyna,
W naszym terenie większość ludzi wie, że to utytułowani trójboiści, a prowadzi ich od wielu lat trener Roman Szymkowiak.
W tym roku trener trójboistów został nominowany do tytułu najlepszego trenera w naszym rejonie. Jest to w plebiscyt „Panoramy Leszczyńskiej”. Roman Szymkowiak pełni tez funkcję prezesa tegoż Klubu. Na to stanowisko wybrany został ponownie pod koniec 2017 roku.
Przy tej okazji warto przywołać ostatnie sukcesy. W tm roku zawodnicy Magdalena Malcherek i Wojciech Grupiński, juniorzy Kobry Kościan zdobyli srebro i złoto na Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym Klasycznym, które odbyły się w Estonii w Tartu. Magdalena Malcherek w kategorii 63 kg została wicemistrzynią Europy z wynikiem 327,5 kg, a Wojciech Grupiński w kat. 93 kg został mistrzem Europy z wynikiem 590 kg.
Wojtek Grupiński, to tegoroczny maturzysta kościańskiego Liceum Ogólnokształćącego im. Oskara Kolberga. Latem ubiegłego roku poleciał do USA na Mistrzostwa Świata, w kategorii do 120 kilogramów. Po dobrym starcie i pasjonującej walce z Amerykaninem Messnerem Marshallem, został wicemistrzem świata. W przysiadzie zaliczył wszystkie trzy podejścia: 285kg, 295kg i 305kg. W tym boju został mistrzem świata, ponieważ Amerykanin zaliczył 295kg.
Głosy w plebiscycie oddawano sms-ami. Można było również wysyłać kupony, które były w gazecie.
Roman Szymkoiwka dzięki smsom zajął 5 miejsce w plebiscycie. Towysoka lokata zważywszy, że kandydatów było kilkadziesiąt.
– Piąte miejsce uważam za dobry wynik dla naszego klubu, bo ludzie przynajmniej się dowiedzieli o naszych sukcesach i ju

Kochane babcie, kochani dziadkowie

 1. Koniec stycznia, to święto babć i dziadków. Każdego roku Kurier lokalny zapraszany jest do szkół lub przedszkoli na te uroczystości. Pokazujemy zatem, to, jak pedagodzy uczą szacunku i miłości do seniorów. Nasi rodzice mawiali, że dobrego zachowania uczy się dzieci od wczesnej młodości. To z domu muszę wynieść ogładę, czyli tak zwaną :kindersztube”. Szkoła może wspierać takie nawyki i dobrze, że to robi.
  Często bywaliśmi w przedszkolu i szkole w podkościańskim Bonikowie, w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Mickiewicza w Kościanie, w Stęszewie, w teran grodzicki to cały czas zaprosza KL na różne uroczystości. Tak jest w grodziskiej placówce im. Krasnala Hałabały, w Łubnicy gmina Wielichowo, na terenie gminy Kamieniec.
  W tm materiale pokazujemy przedszkole z Parzęczewa w kamienieckiej gminie. Jest to oddzał Gminnego Przedszkola w Kamieńcu.
  Bohaterami byli seniorzy trzy i czterolatków z miejscowości, którzy przybyli z takuch miejscowości, jak Kowalewo, Kotusz, Kamieniec, Wąbiewo, Puszczykowo i Parzęczewo.
  Gości powitała nauczycielka maluszków Beata Dobierzyńska-Sicińska, rodem pochodząca z podkościańskiej miejscowości Stare Oborzyska. Pomocą jej służyła Olga Owczarzak. To ona przygotowała przedszkolaków do występów i ona uroczyście gości powitała.
  Na dobry nastrój najmlodsi zaśpiewali:
  – Witaj Babciu, witaj dziadku, jak się masz, jak się masz? Wszyscy cie witamy, wszyscy cię witamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas.
  Witaj dziadku, witaj dziadku, jak się masz, jak się masz? Wszyscy cie witamy, wszyscy cię witamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas.
  Po miłym powitaniu grupka dzieci w osobach Patryk Malak, Filip Marcinowski, Michalina Budzińska, Aleksander Madajewski, Zofia Matysiak wyrecytowała:
  – Witajcie, witajcie drogie babcie i dziadkowie. Bardzo się cieszymy
  Żeście tu przybyli.
  Do nich doączyli Marcel Zieliński, Krzysztof Siejek, Nikola Cieśla, Oskar Rozynek, Dawid Nadobnik i dopowiedzieli:
  – Jak nie wyjdzie znakomicie, przedszkolakom wybaczycie. Teraz pięknie się kłaniamy i do słuchania zapraszamy.
  Po tej deklaracji dwójka przedszkolaków indywidualnie wyrecytowało wierszyk, Najpierw Marika Wawrzynowska powiedziała:
  – Jestem sobie mała wnusia, kcham babcię i dziadziusia. Mam dwie rączki bardzo sprytne, nożyczkami kwiatka wytnę.
  Za nią wturował Adam Szymkowiak:
  – Jestem sobie mały wnusio, ciesz się babciu i dziadziusiu. Mam bębenek z pałeczkami, dla nich bębnię godzinami. A czasami, gdy chcą tego, zaśpiewamy cos ładnego.
  Później kolejno pojazwiały się dzieci recytując wierszyki iśpiewając piosenki, a byli to Krzysztof Glapa, Dominika Hulalka i Mikołaj Bendowski. Oni przypomnieli seniorom, że chodzili do szkoły, że dorastali i mieli piękne marzenia. Na koniec cała trójka dodałą, że teraz na pociechę mają wnuki, które ich kochają.
  Po tej trójce na scenę z kolejną prezentacją wyszli: Maria Budzińska, Mikołaj Jankowski, Lena Korbas, Jan Stachowiak i Dominik Nowak. Oni przypomnieli, że to święto dziadka i babci i żeby żyli jak najdłużej – goście mili
  Oprócz piosenek i wierszy był tabniec w parach w tytm utworu Le Bastringlo.
  Przyszedł czas na kolejną grupę dzieci: Maria Budzińska, Lena Korbas, Tymoteusz Komanowski, Bartosz Korbas, Marika Wawrzynowska i Dagmara Nosek.
  Oni kolejno mówili:
  – Chcę ci powiedzieć babciu kochana, że jesteś dla mnie, jak druga mama. Ty mnie rozumiesz i potrzebujesz. Ty prezentami mnie obsypujesz.
  Powiem ci dziadku jesteś wspaniały, a przy tym także wyrozumiały. Kocham Cię bardzo – musisz to wiedzieć, jesteś najlepszy na całym świecie.
  Zabawne słowa o musze i komarze zakończyły występy najmłodszych. Brzmiały tak:
  – Niechaj dziadzio z babunią tak nam długo żyją, póki komar i mucha morza nie wypiją. A ty mucho, ty komarze pijcie wodę powoli, niech się dziadzio z babunią nażyją do woli.
  Po tych słowach dzieci ruszyły do swoich bliskich z upominkami. Było jeszcze współne 100 lat, a seniorzy zostali zachęceni, aby dla wnuków zaśpiewali dwie piosenki. Były to „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Gdzie strumyk płynie z wolna’.
  Po występach dzieci i śpiewaniu dorosłych przyszedł czas na słodki poczęstunek.
  Podczas degustacji ciasta przyszedł czas na rozmowy. Porozmawialiśmy z bliskimi Mikołaja Jankowskiego. Do niego przyjechało troje – dwie babcie i dziadek. Babcia Ani Przywecka z Kowalewa ma Mikołajka, który jest najmłodszy, a do tego jeszcze trójkęstarszych wnucząt. Dziadek Henryk i babcia Eleonora Jankowscy mają jeszcze także jeszcze trzech kolejnych, starszych wnuków: Wojtka, Kacpra i Adasia. Tem ostatni mieszka w Starym Luboszu i jest od syna, który pobudował się w tej podkościańskiej miejscowości.
  Oto dzieci z parzęczewskiego przedszkola. Czteroletni to: Mikołaj Bendowski, Oliwia Drzymała, Dominika Hulalka, Mikołaj Jankowski, Tymoteusz Komanowski, Filip Marcinowski, Tamara Mocek, Oskar Rozynek, Krzysztof Siejek, Jan Stachowiak, Adam Szymkowiak, Bartosz Korbas i Marika Wawrzynowska.
  Dzieci 3-letnie: Maria Budzińska, Michalina Budzińska, Nikola Cieśla, Krzysztof Glapa, Lena Korbas, Aleksander Madajewski, Patryk Malak, Zofia Matysiak, Dawid Nadobnik, Dagmara Nosek, Dominik Nowak i Marcel Zieliński.
  Ewa Noga-Mazurek

Czas studniówek nastał
Wśród tysięcy tegortocznych abiturientów, czyli tych uczniów, którzy szykują się do matury, są też uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie.
Licealiści „Kolbega” doceniają wartość pięknej auli swojej szkoły i tam każdego roku bawią się długo w noc. Każdego roku wystrój i konwencja studniówki w „Kolbergu” jest inna. Tym razem też było kilka propozycji, m.in. piekło i niebo, czy styl bajkowy, ostatecznie uczniowie wybrali zimowe klimaty i postawili na grę pastelowych świateł. Były choinki i płatki śniegu. Wybrano taki styl, bo nadawał elegancji i wyciszenie. Ozdoby i dekoracje uczniowie przygotowywali od początku nowego roku. Pracowali nie tylko trzecioklasiści, ale włączyły się też młodsze roczniki.
Pracy było sporo. Jak mówią organizatorzy. Trzeba było samemu zrobić dekoracje, kurtyny, rozwiesić lampki. Wycinano gwiazdy z papieru. Zrobiono zdjęcia pokazujące zimę. Należało jeszcze ustawić choinki, żeby stworzyć ciepły klimat.
Wiele szkół zamawia gotwą zabawę w lokalu gastronomicznym. Mają wóczas wszystko gotowe, ale i większe koszty. Według nas przygotowywanie się do studniówki, praca przy nie dale wiele satysfacji, a do tego łączy ucznió z włąsną szkołą i uczy wspólnej pracy. Młodzież kościańska miała określoną ilość pieniędzy, której nie można było przekroczyć.
W zimowy wieczór podczas studniówki bawiło się siedem klas.
Na stołach gościły tak zwane „zimowe” potrawy: Nazwano je „Pierwsze Śniegi Meksyku”, „Czekoladowa Lawina”, „Car Strogonow Mroźny”, „Śnieżka z Niespodzianką”. Ofertę serwowała szkolna stołówka.
Tradycją w „Kolbergu” są występy klasy przed swoim wychowawcami. Bywają zabawne piosenki, wiersze pisane specjalnie dla nauczycieli, ale po prostu ciepłe słowa.
Jak wszędzie, tak i w Kościanie całość zaczęła się polonezem tańczonym przez uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.(maz)