piątek, 25 Maj 2018

Grodzisk wlkp.

To był cenny dar
W sobotę przy siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim zorganizowano zbiórkę krwi.
Inicjatorami akcji byli grodziscy strażacy, strażak Jakub Walkowiak inicjator Akcji Gasimy Afrykę – Misja Tanzania oraz Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom Za Granicą „Wschód Zachód” i Firma HABA.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Można było zwiedzić siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, obejrzeć prezentacje sprzętu strażackiego, prezentację mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych. Było też szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz pokaz, jak zrobić hałas ręczną syreną strażacką.
Najmłodsi mogli zasiąść za sterami wozu bojowego, obejrzeć jego wyposażenie, zrobić foto. Ponadto można było obejrzeć pokaz motocykli członków Stowarzyszeni Pomocy Polakom za Granicą „Wschód Zachód”. Paradować można było w strażackim hełmie oraz poskakać na dmuchanym zamku mającego kształt wozu strażackiego.
Tego dnia do punktu zbiórki krwi zgłosiło się prawie pięćdziesiąt osób, z czego krew oddało trzydzieści pięć.
Z sobotniej akcji do banku krwi trafiło prawie szesnaście litrów najcenniejszego daru. (MK)

Zdrojowianie” koncerują
W sali wiejskiej w Zdroju, w grodziskiej gminie odbył się koncert Zespołu Śpiewaczego Zdrojowianie. Dedykowany był wszystkim paniom. Organizatorami imprezy byli: burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, sołtys wioski wraz Radą Sołecką oraz Zarzad Koła Gospodyń w Zdroju.
Gości, wśród których byli m.in. burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, prezes G.S.SCh w Grodzisku Mirosława Szpot, była przewodnicząca KG Kazimiera Homińska, założycielka Zespołu Zdrojowianie Czesława Błajet, instruktor muzyczny Zespołu Zdrojowianie Remigiusz Mazur oraz wszystkie panie w imieniu nieobecnego sołtysa wioski powitała przewodnicząca Koła Gospodyń w Zdroju Janina Kopańska.
Następnie burmistrz Henryk Szymański złożył paniom życzenia z okazji ich niedawnego święta oraz wręczył upominku.
Także sołtys włączył się w dawanie prezentów. Wręczyła je kierownik Zespołu Zdrojowianie Elżbieta Bendowska.
Następnie koncert dali Zdrojowianie. Wykonali utwory: „Paloma”, „O Marianno”, „Mały, biały domek”. Wykonania nagradzano brawami.
Spotkanie było okazją do odśpiewania „Sto” lat dla dawnej, długoletniej przewodniczącej Koła z okazji jej niedawnych imienin, dla Kazimiery Homińskiej. W podziękowaniu solenizantka przygotowała owocowy tort.
Przy kawie i słodkim poczęstunku panie miło spędziły czas na rozmowach i wspomnieniach z dawnych lat. (MK)
g-koncert 1
Życzenia paniom złożył burmistrz Henryk Szymański

Wiosna z Krasnalem Hałabałą
W środę przedszkolacy z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim powitali wiosnę.
Tego dnia przedszkolacy 3,4,5 i 6-latki z grup o nazwie Misie, Zajączki, Wiewiórki, Sarenki, Jeże, Liski, Wróbelki, Mrówki, Kreciki, Skowronki, Jaskółki i Sowy obejrzały teatrzyk pt. „Witamy wiosnę z Krasnalem Hałabała” w postaci wcieliły się nauczycielki: pani wiosna – Marta Gęsikiewicz, pani zima – Ewelina Weryszko –Giec, Krasnal Hałabała – Anna Stankowska- Gracz, wiatr – bocian – Patrycja Hryniak.
Sprzęt nagłaśniający obsługiwała Edyta Wasielewska.
Piosenki o wiośnie podczas spektaklu śpiewała grupa 5-latków o nazwie Mrówki.
Następnie dwie grupy przedszkolaków Mrówki i Sowy wraz z nauczycielkami przeszły w kolorowym korowodzie ulicami miasta oznajmiając nadejście wiosny.
Przechodniom wręczali własnoręcznie wykonane wiosenne kwiatki oraz życzyli im miłego dnia.
Na Starym Rynku przedszkolacy w Urzędzie Miejskim wręczyli również wiosenne bukiety kwiatów burmistrzowi Henrykowi Szymańskiemu, sekretarzowi gminy Arturowi Kalino wskiemu, oraz pani skarbnik Renacie Prusak.
Mirosława Kałek
g-bociek1

WSTĘPNY EGZAMIN
Dwudziestu trzech uczniów z Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim z klas II i III odbywających praktyki zawodowe w prywatnych salonach i zakładach fryzjerskich przystąpiło do sprawdzianu kontrolnego we fryzjerskim zawodzie.
Wstępny egzamin odbył się w niedzielę w sali Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości przy ul. Szerokiej w Grodzisku Wielkopolskim.
Zadaniem dla uczniów klas II, działu damskiego było nakręcenie trwałej ondulacji, strzyżenie zgodnie z nowoczesnymi trendami mody, nakręcenie pierścieni-klipsów, wyciskanie fal na całej głowie, modelowanie fryzury przy pomocy suszarki ręcznej i szczotki.
Zadaniem dla klas II, działu męskiego było strzyżenie fryzury użytkowej z wyczesaniem.
Uczniowie klas III z kolei musieli uczesać fryzury wieczorowe w modnej linii, ponadto wykonać cały zakres czynności z klasy II. Ta sama grupa wiekowa w dziale męskim powinna była wyczesać fryzury klasyczne na człowieku lub na sztucznej głowie.
Uczniowie odbywają praktyki i szkolą się pod okiem instruktorów w następujących właścicielek salonów fryzjerskich: Natalii Piątkowskiej, Ewy Nowickiej, Wiktorii Marzeny Pajchrowskiej, Teresy Cieleckiej, Karoliny Glapy oraz Izabeli Liszki – wszystkie z Grodziska Wlkp., Ponadto uczą się zawodu w firmach: Ewy Michalskiej i Joanny Wojtyńskiej-Fedorowicz -obie z Rostarzewa, Aleksandry Baranek z Wielichowa, Ilony Wróblewskiej i Magdaleny Gemskiej z Rakoniewic oraz Galeria Fryzur Artura Wieczorka z Buku.
Uczniowie klas trzecich wkrótce przystąpią do egzaminu czeladniczego, który odbędzie się Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu.
Należy dodać, że uczennice Zespołu Szkół im. E. Kwiatkowskiego: Klaudia Mikołajczak z klasy III i Wiktoria Hojka z klasy I, w marcu tego roku brały udział w eliminacjach do Otwartych Mistrzostw Fryzjerstwa. Organizowany jest po raz piętnasty Ogólnopolski Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego im. Stefana Siankowskiego. Dziewczyny zajęły wysokie miejsca: Klaudia Mikołajczak – trzecie, a Wiktoria Hojka piąte miejsce w kategorii – fryzura dzienna konsumencka. Wykonały strzyżenie i uczesanie z przeczesaniem na fryzurę wieczorową.
Mirosława Kałek

Jarmark Wielkanocny

Przed południem w niedzielę 25 marca, na grodziskim deptaku odbył się już po raz trzeci Jarmark Wielkanocny. Można było zakupić świąteczne ozdoby, samemu ozdobić pisankę, czy wykonać koszyczek. Nie zabrakło muzyki w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej, występów Zespołu Tańca Ludowego CYBINKA oraz wielkanocnego straganu z zającem i kurczakiem.

Były również eksperymenty dla dzieci, prowadzone przez członków Klubu EKOSŁOWAK. Odgrywały w nich główną rolę jajka.

Grodziscy licealiści zaproponowali maluchom różnorodne puzzle jajeczne oraz quiz wielkanocny. Ponadto za pomocą plastikowej butelki można było oddzielić żółtko od białka, co jak się okazało wcale nie było takie proste.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się eksperyment, w którym Tobiasz i Kostek próbowali własnym sposobem „włożyć” jajko do butelki, której szyjka ma mniejszą średnicę od średnicy jajka.

Dzieci mogły też sprawdzić, jak wykrywa się białko za pomocą reakcji biuretowej, co dzieje się ze skorupką pod wpływem octu, jak otrzymać tzw. „gumowe jaja”, w jaki sposób sprawdzić, czy jajko jest świeże, czy też – jak zachowałoby się jajko w Morzu Martwym. Udawało sie odróżnić jajko surowe od ugotowanego.

Ponadto młodzież przygotowała jajka farbowane w łuskach cebuli, czerwonej kapuście, burakach, kurkumie i w różnych rodzajach herbat.

Cieszy nas fakt, że choć atrakcji na ulicy Szerokiej było co niemiara, to nasze stanowisko również w tym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Klub EKOSŁOWAK otrzymał od Burmistrza dyplom, który Henryk Szymański wręczył na ręce Pani dyrektor „Słowaka” – Jadwigi Łachety.(r)

WIELICHOWSKA TRADYCJA WIELKANOCY
Występy artystyczne przedszkolaków, uczniów SP i gimna zjum, prezentacja potraw i stroików wielkanocnych, prezentacja i degustacja wyrobów lokalnych firm, kiermasz ozdób wielkanocnych, warsztaty wikliniarskie to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na mieszkańców Wielichowa i okolic podczas wielkanocnego spotkania pt. „Wielkanocna tradycja wczoraj i dziś”
Impreza odbyła się po raz trzeci w sali gimnastycznej wielichowskiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali organizatorzy, czyli burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska i dyrektor Szkoły Bogumiła Andrzejewska.
Program artystyczny rozpoczął się staropolskim Polonezem w wykonaniu uczniów klas II Gimnazjum. Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością i zaproszonymi gośćmi prezentowali się uczniowie z różnych Szkół, i tak SP im. Polskich Poetów z Łubnicy, Zespół Śpiewaczy Wilkowianie z Wilkowa Polskiego, przedszkolaki z Przedszkola Świat Bajek z Wielichowa imiejscowa Szkoła.
Stoisko Zakładu Produkcyjno-Handlowego „Ceramex” z Wilkowa Polskiego prezentowało swoje wielkanocne wyroby.
Ponadto właściciele lokalnych firm, czyli Zakładów Mięsnych Kozłowski, wielichowskich GS-ów i Cukierni Danuty Grygiel z Wielichowa zapraszały na degustacji swoich wyrobów.
Spotkanie było okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla uczniów SP i przedszkolaków biorących udział w konkursach o tematyce wielkanocnej.
Konkurs plastyczny „Tradycyjna pisanka wielkanocna” miał kilka kategorii.
KATEGORIA PRZEDSZKOLA I KL „0” – I miejsce zajęła Wiktoria Nowak przedszkole Świat Bajek w Wielichowie, II miejsce zdobył Kacper Jakubiak kl. „0” SP w Wielichowie, III miejsce Kajetan Gajska przedszkole w Gradowicach.
KATEGORIA KL. I-III SP – I miejsce zdobyła Vanessa Błaszczyk kl. III c, II miejsce zajął Wiktor Ciesielski kl. I c, III miejsce Oliwier Bartkowiak kl. I a wszyscy ze SP w Wielichowie.
KATEGORIA KL. IV –VII SP – III miejsce Angelika Krupka kl. V SP Wilkowo Polskie, II miejsce zajął Mateusz Woźny SP w Łubnicy, III miejsce Eliza Franek kl. VIIc SP Wielichowo.
W konkursie plastycznym „Polska pisanka wielkanocna” uczestniczyli gimnazjaliści. Pierwsze miejsce zajęła Daria Napieralska z klasy IIc, II miejsce zdobyła Zofia Chałupniczak – kl. IIc, III miejsce Klaudia Nowak kl III-c. Wszyscy z Wielichowa.
Był też konkurs na stroik wielkanocny. Pierwsze miejsce przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich z Trzcinicy. II miejsce zajęło KOło z Zielęcina, a III KG – Wielichowo. Wyróżnienie dano dla KGW w Wilkowie Polskim.
Mirosława Kałek

DZIEŃ KOBIET Z KIJKAMI
Ponad osiemdziesiąt pań z Grodziska Wielkopolskiego, Grąblewa, Kurowa, Słocina i Ptaszkowa wzięło udział w sobotnim Rajdzie Nordic Walking z okazji Dnia Kobiet.
Organizatorami imprezy byli Urząd Miejski w Grodzisku, Koła Gospodyń w Grąblewie i w Kurowie.
Uczestnicy mieli do pokonania siedmio kilometrową trasę wyruszyli z pod sali wiejskiej w Grąblewie i udali się leśnymi drogami do Kurowa gdzie uczestnicy pozowali do wspólnej fotografii.
Po dwu godzinnym marszu leśnymi drogami i alejkami uczestnicy powrócili do sali wiejskiej w Grąblewie, gdzie czekały na nich niespodzianki.
Pierwszą z nich był ciepły poczęstunek, w rolę kucharz wcielił się burmistrz Henryk Szymański a pomagały członkinie KG z Grablewa i Kurowa.
Następnie czekała kawa i okolicznościowy tort z okazji Dnia Kobiet.
Sto lat dla wszystkich pań przy akompaniamencie muzyka Józefa Wasielewskiego odśpiewał burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański.
Wszystkie panie otrzymały również z rąk burmistrza wiosenne kwiaty doniczkowe prymulki.
Z pośród uczestników rozlosowano dwa obrazy malowane na płótnie przez artystów podczas Plenerów Malarskich odbywających się w Grodzisku Wlkp.
Szczęście uśmiechnęło się do Sylwii Śron z Grablewa i Mieczysławy Woźnej z Ptaszkowa.
Dla najmłodszych uczestników Rajdu były upominki w postaci długopisów, smyczy na klucze. MK

PRZEDSZKOLNY BAL Z RODZICAMI

Policjanci, strażacy, piraci, kowboje, damy, wróżki, księżniczki, biedronki to tylko niektóre z postaci jakie królowały podczas Baliku Karnawałowego  w Przedszkolu Gminnym w Kamieńcu.

Impreza odbyła się we wtorek  w Chacie Biesiadnej w Kamieńcu a bawiły się na niej przedszkolacy z Kamieńca i Karczewa z  grup 4-latki z nauczycielką Bogumiła Fornalik i grupy 3-latki z nauczycielką Andżeliką Bereszyńską, 5 latki z nauczycielką Katarzyną Broniarz oraz grupa 3-4 i 5 latki z nauczycielką Martą Golczak z Karczewa.

Tego dnia również rodzice przedszkolaków oraz nauczycielki przebrali się w postaci z bajek. Nauczycielki Bogumiła Fornalik była czarownicą, Andżelika Bereszyńska byłą dalmatyńczykiem, Katarzyna Broniarz pszczółka.

Przybyłych rodziców oraz przedszkolaków powitała pani dyrektor Przedszkola Gminnego w Kamieńcu Grażyna Boruczkowska i zaprosiła do wspólnej zabawy.

O oprawę muzyczną imprezy zadbał animator Grzegorz Thiel z firmy Audiosfera.

W przerwach miedzy wspólną zabawą z rodzicami przedszkolacy posilali słodyczami i napojami.

Były również zabawy oraz konkursy m.in. zabawa z chustą animacyjną. Konkurs strażacki – konkurs rozwijania węży strażackich czyli rolki papieru toaletowego.

Wspólna zabawa z rodzicami i nauczycielami zakończyła się w samo południe. M

STUDNIÓWKA 2018

Tradycyjnym staropolskim Polonezem rozpoczęła się Studniówka  tegorocznych maturzystów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. Bawiło się na niej prawie stu uczniów wraz z osobami towarzyszącymi, dyrekcją i gronem pedagogicznym

Impreza odbyła się w piątek w Motelu XXI Wieku przy ul. Poznańskiej w Grodzisku Wlkp.

Przybyłych maturzystów, rodziców powitała pani dyrektor ZSP im. E. Kwiatkowskiego Anna Matysiak życzyła miłej bezpiecznej zabawy oraz powodzenia na zbliżającym  się egzaminie dojrzałości.

Układy taneczne do Poloneza, w którym wystąpiło czterdziestu ośmiu maturzystów przygotowała nauczycielka Anna Piaskowska Szeszuła.

KLASA IV A –  wychowawca Katarzyna Rzanna –Piechota. Uczniowie – Klaudia Adamczak, Dariusz Bogaczyk, Bianka Borowiak, Wiktoria Drożdżyńska, Dominik Dudek, Marika Dybek, Mariusz Glapa, Karolina Gracz, Emanuel Jankowiak, Marek Jaskowiak, Katarzyna Joksz, Angelika Kaczor, Sandra Ławniczak, Paulina Moskaluk, Krystian Nadobnik, Patrycja Skoracka, Julia Sołtysiak, Kamil Walkowiak, Nikodem Wlekły.

KLASA IV B – wychowawca Wojciech Lacherski. Uczniowie – Patryk Białek, Karolina Drgas, Krystian Lasocki, Marek Mocek, Marcin Noski, Anna Puziak, Adrian Rękoś, Marcel Rogoziński, Julia Szymkowiak, Angelika Turkowska, Daria Turkowska, Hubert Badura, Szymon Dziurla, Miłosz Fizyczak, Adrian Kasprowiak, Eryk Lange, Norbert Przymuszała.

KLASA IV C – wychowawca Anna Szelejewska. Uczniowie – Szymon Antczak, Joanna Dominiak, Kamila Drgas, Paweł Halasz, Agnieszka Hojnowska, Michał John, Karolina Kaczmarek, Jakub Kaczmarek, Aneta Kortus, Angelika Kuleczka, Mikołaj Mejza, Szymon Mocek, Katarzyna Nowaczyk, Bartosz Odważny, Mateusz Prusak, Jakub Rabiega, Magdalena Roszak, Dominik Rupa, Weronika Sanok, Adrianna Sporna, Adrian Stachowiak, Mateusz Staśkowiak, Roksana Śmieszek, Filip Waśkowiak.

KLASA IV G – wychowawca Wiesława Konieczna i Barbara Piatczyc.  Uczniowie – Michał Bresz, Justyna Cylna, Izabela Duda, Jagoda Flisek, Jan Gudków, Aleksandra Jokiel, Lidia Juraś, Jakub Kaczmarek, Adam Kruczek, Kamila Minge, Sylwia Studzińska, Monika Wencel.

KLASA IV M – wychowawca Bożena Klapa. Uczniowie Piotr Bresz, Jakub Ejchost, Damian Gabriel, Arkadiusz Garcon, Łukasz Górniak, Łukasz Horyński, Dominik Kasprowiak, Bartosz Krzyżański, Ernest Kubiak, Patryk Kuleczka, Norbert Kwiatkowski, Mateusz Lepa, Paweł Łatka, Michał Maćkowiak, Łukasz Michalczak, Norbert Modystach, Bartosz Nowogórski, Bartosz Tomczak, Jakub Urbaniak, Eryk Walkowiak, Łukasz Wróbel.

KLASA IV R – wychowawca Violetta Gielek. Uczniowie – Wiktoria Biber, Oliwia Głodek, Adrian Kawala, Aleksandra Kmiecik, Weronika Mocek, Jagoda Szyminczak. M

SPOTKANIE W CK

W czwartek w CK Rondo przy ul. Kolejowej w Grodzisku Wielkopolskim spotkanie podsumowujące 2017 rok.

Podczas wystąpienia burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański podsumował najważniejsze zadania inwestycyjne i społeczne zrealizowane w minionym roku.

Głównym celem spotkania było złożenie podziękowań wszystkim obecnym za wparcie i zrozumienie dla podejmowanych działań.

Bez zaangażowania i akceptacji ze strony społeczeństwa, trudne byłoby bowiem zarówno stawiane sobie wysokich celów jak również ich osiągnięcie.

Wśród gości byli  m.in.  Honorowy Obywatel Grodziska Wielkopolskiego senator Włodzimierz Łęcki,  Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Poseł na Sejm RP Killion Muniama, Starosta Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński – zabierając głos goście złożyli gratulacje na ręce burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego – podziękowali  za ubiegłoroczną współpracę i wyrazili słowa uznania dla bardzo dobrego gospodarowania Samorządu, jak również firm, zakładów pracy, instytucji oraz organizacji społecznych. M