środa, 26 Czerwiec 2019

Grodzisk wlkp.

Filip najlepszym młodym księgowym
Uczeń Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim – Filip Łodyga jest pierwszym w kraju, a startowało 743 uczniów, z 35 szkół z województw wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.
Filip uczestniczył w Turnieju Talentów „Akademia Ksiegowego”. 12 kwietnia odbyła się uroczysta Gala wręczenia naród. Oganizowało ją Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oddział w Poznaniu.
Jako zdobywca I miejsca otrzymał wiele nagród, w tym laptop firmy Lenovo i dwumiesięczną płatną praktykę w księgowości firmy Ingka Business Service Center/IKEA wraz z zakwaterowaniem w Poznaniu.
W czasie uroczystości grodziski Zespół Szkół Technicznych został uznany za najlepszą szkołę w XI Edycji Turnieju Talentów Akademia Księgowego.
Jest to zasługa uczniów: Filipa Łodygi i Mileny Rudnickiej, którzy w etapie wojewódzkim konkursu zdobyli najwiekszą ilość punktów. Nagrodę dla szkoły kserokopiarkę odebrał nauczyciel przedmiotów ekonomicznych Michał Czaban.
Sandra Dalaszyńska-Kruczkowska

Klasyfikacja klas trzecich w „Słowaku”
24 kwiatnia na swojej stronie internetowej dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. zamieściła następujące ogłoszenie:
– Mając na uwadze Wasze dobro, nauczyciele podjęli decyzję o przeprowadzeniu klasyfikacji końcowej uczniów klas trzecich. Zebranie rady pedagogicznej odbędzie się   w czwartek – 25 kwietnia 2019 r. o godz. 15.30. Równocześnie informuję, że strajk w szkole jest kontynuowany.
Podpisała dyrektor Jadwiga Łacheta

Dwa dni później na tej samej stronie pani dyrektor ogłosiła, że strajk nauczycieli został zawieszony i że od poniedziałku 29 kwietnia 2019 r. lekcje w szkole odbywają się zgodnie z planem.
Przypomnijmy, że w 11 zespołach klasowych uczy się około 300 uczniów. Mogą uczyć się czterech języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i łaciny. Wśród pedagogów prym wiodą panie. Jest ich 30, a panów jest siedmiu.
Zajęcia lekcyjne trwają od godziny 7.10 do 16.10. Szkoła dysponuje pracownią komputerową z dostępem do internetu oraz świetlicą multimedialną. Młodzież uczy się w dwóch budynkach, tzw. dużym i małym.
Od 1984 roku przedstawiciele Liceum uczestniczą w Ogólnopolskich Zlotach Szkół noszących imię Juliusza Słowackiego.
Po zawieszeniu strajku w Słowaku nastąpiło uroczyste zakończenie roku dla klas trzecich.
Uroczystość zaczęła się od podniesienia flagi na maszt. Wzniesiono sztandar szkoły. Nie można pominąć wstępnego powitania zebranych przez panią. Dyrektor. Gościem szczególnym był Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński.
Najlepsi uczniowie odbierali świadectwa z paskiem i nagrody. Wyróżnienia wręczono za wysokie wyniki w nauce, a także za osiągnięcia sportowe, za nie opuszczanie lekcji szkolnych, za konkursy i olimpiady. Przypomnijmy, że licealiści z sukcessmi uczestniczą w wielu ogólnopolskich zawodach, konkursach i olimpiadach zdobywając wysokie lokaty.
Dziś relacja z tej uroczystości.(maz)

Degustacja na Jarmarku
Degustacja żurku z jajkiem, którego mógł spróbować każdy mieszkaniec Grodziska serwowany przez pracowników grodziskiej Gminnej Stołówki stoiska promocyjno-handlowe, warsztaty, występy artystyczne, to atrakcje, jakie czekały na mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego podczas tegorocznego Jarmarku Wiosennego. Impreza odbyła się w niedzielne przedpołudnie na grodziskim deptaku przy ul. Szerokiej.
Spotkanie rozpoczęto dekorowaniem bramy kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa palmami wykonanymi przez uczniów grodziskich szkół gminnych.
Najpierw burmistrz Piotr Hojan, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron powitali mieszkańców, a następnie wręczyli mieszkańcom upominki.
W programie artystycznym mieszkańcy mogli podziwiać Grodziską Orkiestrę Dętą im. Stanisława Słowińskiego, grającą pod batutą Renaty Kubale. Potem zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”, a na koniec zebrani wysłuchali utworów w wykonaniu słuchaczy Studium Piosenkarskiego, działającego przy Centrum Kultury „Rondo”.
Ponadto przy stoiskach mieszkańcy mogli kupić ozdoby wykonane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wlkp., przez Radę Rodziców działającą przy miejscowej Szkole Podstawowej nr 2. Były też wyroby rzemieślnicze, rękodzieła wykonane przez członków Gminnego Centrum Pomocy Środowiskowej im. Jana Pawla II “PROMESSA”.
Przy stoisku Liceum można było dowiedzieć się, jak rozpoznać świeżość jajek, jak odróżnić surowe jajko od ugotowanego.
Na najmłodszych mieszkańców i ich rodziców czekały Warsztaty Wikliniarskie. Każdy mógł własnoręcznie, pod ok

iem instruktora, wykonać koszyczek wiklinowy oraz ciekawe ozdoby.(MK)

Grodzisk od lat prezentuje stoły wielkanocne i wyroby lokalnych firm. Tej imprezie towarzyszą występy artystyczne przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, zespołu „Wilkowianie” z Wilkowa Polskiego w gminie Wielichowo i wielkanocne malowanie twarzy.
Także w tym roku różne atrakcje czekały na przybyłych mieszkańców Wielichowa i okolic, podczas spotkania nazwanego „Wielkanoc z uśmiechem”.
Wydarzenie miało miejce po raz czwarty w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblisyów w Wielichowie.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali: pani burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska oraz dyrektor miejscowej Szkoły Bogumiła Andrzejewska.
Pierwszym punktem programu były występy artystyczne przedszkolaków. KOlejno pokazały się maluchy z Przedszkola „Gacek” w Śniatach, z Przedszkola „Świat Bajek” z Wielichowa oraz uczniowie z wielichowskiej szkoły. POtem zebrani obejrzeli występ Zespołu „Wilkowianie”.
Spotkanie było okazją do wręczenia nagród i dyplomów biorącym udział w ogłoszonym konkursie „Drzewko Życzliwości”. Uczestniczyli w konkursie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
D konkursu przystąpili uczniowie z Wielichowa i SP im Polskich Poetów z Łubnicy. Startowali w różnych kategoriach.
KATEGORIA SP KLASY I-III
Pierwsze miejsce zajęła klasa IC ze SP w Wielichowie, II zdobyła klasa II ze SP w Łubnicy, III miejsce klasa IIB ze SP w Łubnicy. Wyróżnienia otrzymały: klasa IIIA i klasa IA – obie z Wielichowa.
KATEGORIA KLASY IV-VI
Trzy pierwsze miejsca zajęły klasy z Szkoły w Wielichowie: I miejsce klasa VC, II miejsce klasa IVC i III miejsce klasa IVA. Wyróżnienie przypadło dla klasy IVB i klasa VIB – obie z Wielichowa.
KATEGORIA KLASY VII-VIII I GIMNAZJUM
Pierwsze miejsce zajęła klasa VIIA ze SP w Wielichowie, II miejsce klasa III Gimnazjum w Wielichowie, III miejsce klasa VIIC ze SP w Wielichowie. Wyróżnienie otrzymała klasa IIID Gimnazjum i klasa VIIB ze SP w Wielichowie.
Należy dodać, że zaproszeni goście oraz przedstawiciele Kół Gospodyń i Stowarzyszeń przygotowali hasła z cytatami, a związane były z życzliwością. Odczytali oni głośno, a potem zawieszali na przygotowanym drzewku.
Swoje wyroby przy stoiskach prezentowały: Zakłady Mięsne Kozłowski z Wielichowa, Wielichowska Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Cukiernia Danuta Grygiel.
Wśród gości byli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Henryk Szymański, Starosta Mariusz Zgaiński, pierwszy zastępca Komendnta Powiatowego Policji w Grodzisku st. Aspirant Artur Ratajczak, Komendant Komisariatu Policji w Rakoniewicach asp. Sztab. Tomasz Górny. (MK)

I
W niedzielę w sali Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości przy ul. Szerokiej w Grodzisku Wielkopolskim odbył się wstępny egzamin dla trzydziestu czterech uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. z klas II i III w zawodzie fryzjer.
Do sprawdzianu kontrolnego w tym zawodzie przystąpiło dwudziestu dwóch uczni odbywających praktyki zawodowe w prywatnych Salonach i Zakładach Fryzjerskich na terenie powiatu grodziskiego i nie tylko.
Zadaniem dla uczniów działu damskiego było wyciskanie fal na mokro na całej głowie, nakręcenie trwałej ondulacji, strzyżenie damskie, modelowanie fryzury przy pomocy suszarki i szczotki oraz wykonanie fryzury fantazyjnej.
W dziale męskim zadaniem dla uczestników było strzyżenie fryzury sportowej oraz modelowanie fryzury klasycznej.
Nad prawidłowym przebiegiem wstępnego egzaminu czuwały i radą służyły członkowie Komisji Egzaminacyjnej Ewa Nowicka, Bernadeta Zadon i Karolina Glapa
Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu szkolą się pod okiem instruktorów w Salonach i Zakładach Fryzjerskich – Salon Fryzjerski Ewa Nowicka, Zakład Fryzjerski Bernadeta Zadoń, Studio Fryzur Oczko Karolina Glapa, Studio Urody Ma Dam Danuta Krys, Salon Fryzjerski Natalia Piatkowska wszystkie z Grodziska Wlkp.,
Galeria Fryzur Artur Wieczorek Buk, Zakład Fryzjerski EWA Ewa Michalska Rostarzewo, Fryzjerstwo Natalia Pikosz Kamieniec, Fryzjerstwo Kosmetyka Solarium Joanna Wojtyńska Federowicz Rostarzewo, Gabinet Fryzjerski Beata Prymka Rostarzewo, Firma Usługowo Handlowa Izabela Liszka Grodzisk Wlkp, PHU Ilona Wróblewska Rakoniewice.
Uczniowie klas III już wkrótce przystąpią do egzaminu czeladniczego, który odbędzie się Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu.
Wśród gości byli dyrektor Zespołu Szkól Technicznych im. E. Kwiatkowskiego Anna Matysiak, kierownik praktycznej nauki zawodu Magdalena Ambrozik, Cechmistrz Powiatowego Cechu Rzemiosl Rożnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości Marek Łeske,
Kierownik biura Cechu Małgorzata Spieczyńska, była długoletnia członkini komisji egzaminacyjnej Tersa Cielecka, MK

W Konojadzie dla pań
W sobotę w Sali Wiejskiej w Konajadzie odbyło się spotkanie dla pań z okazji ich niedawnego święta Dnia Kobiet.
Organizatorami imprezy byli Rada Sołecka na czele z panią sołtys Konojadu Magdalena Moskaluk oraz miejscowe Kolo Gospodyń.
Wśród gości byli m.in. Starosta Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński, Wójt Kamieńca Piotr Halasz, ks. proboszcz z parafii pw. Św. Andrzeja z Konojadu Zimowit Stodolny.
Przybyłe panie powitał i życzenia o treści paniom złożył przedstawiciel Rady Sołeckiej Krzysztof Poznaniak. Powiedział do zebranych:
– Szanowne panie, drogie dziewczyny, wnuczki, babcie, matki i żony, stoję przed wami z tej to przyczyny, by słowa życzeń rzec w waszą stronę. Za waszą pracę, opiekę i troskę, za pomoc wszelką w trudzie życia, niech was ochroni opaczność boska, w codziennym, znojnym, mozolnym by

cie.
Niech wam fortuna życia służy. Niech wam nie brakuje nigdy miłości. Niech nigdy nic spokoju nie burzy, a twarze rozświetla uśmiech radości. Niech się wam ziszczą wszystkie marzenia, w zdrowiu i szczęściu lata niech płyną.
Od wszystkich mężczyzn szczere życzenia. Niech wam dni słońca nigdy nie zginą. Wszyscy mężczyźni Wam tego życzą. Ci z Konojadu, powiatu, gminy. Księdza proboszcza też tutaj liczę. Po stokroć szczęścia wszystkim dziewczynom.
Następnie w scenkach z życia kobiet i w piosence panie bawił Kabaret Buczanki z Bucza, działający przy tamtejszym Kole Gospodyń. Występujących nagrodzono brawami na stojąco.
W układach tanecznych zaprezentował się żeński zespół z Wielichowa „Jak nie my, to kto”.
Organizatorzy zadbali również o podniebienia pań i przygotowali słodki poczęstunek przy kawie. Potem była ciepła kolacja. Za profesjonalną obsługę tego dnia odpowiadali panowie. Wszystkie panie tego dnia obdarowano słotkimi batonikami.
W skład Rady Sołeckiej Konojadu weszli: Tomasz Kociemba, Michał Moskaluk, Zdzisław Przybyła, Krzysztof Poznaniak, Beata Dudkowiak i Marlena Napierkowska.
Przewodniczącą Koła Gospodyń w Konojadzie jest Honorata Prałat.
Najstarszą uczestniczką spotkania była 89-letnia Marianna Młynarek.(MK)

WARSZTATY WIELKANOCNE
W Szkole Podstawowej w podgrodziskim Grablewie odbyły się Warsztaty Wielkanocne dla uczniów klas zero oraz od I do III.
Zadaniem uczniów było wykonanie Palm Wielkanocnych. Czynili to pod okiem instruktorów, a były nimi członkinie Koła Gospodyń ze Słociina – panie Bożena Petrykowska, Maria Hejnar, Elżbieta Jakubowicz, Bogumiła Pisarek i przewodnicząca Koła Zofia Bartkowiak.
Prace wykonane zostały z bukszpanu i z kolorowej krepy> były to kolorowe kwiaty.
Cel tej akcji, to kultywowanie tradycji i umiejętność wykonania Palm Wielkanocnych, do tego sprawdzanie, czy młodzi ludzie potrafią ze soba współpracować. Taka akcja daje asumpt do inwencji twórczej.
Spotkanie zakończyło się wspólną, pamiątkową fotografią, do której – oprócz wykonawców – ustawiła się też dyrektor Szkoły Podstawowej w Grablewie – Barbara Kosztowna.(M

,,Iliada Homer’’ wystawiona przez Arlekin
W środę 27 marca do sali widowiskowej Centrum Kultury RONDO, Grupa Teatralna ARLEKIN zaposiła widzów. Wystawiała wtedy spektakl ,,Iliada Homer’’ Alessandro Baricco.
Spektakl został zaprezentowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który na całym świecie obchodzony jest 27 marca. Była to także impreza towarzysząca Festivalowi Europen Latin Grec organizowanego w Lyonie we Francji.
W ramach festiwalu w każdy przedostatni piątek marca o godzinie 10.00 czasu lyońskiego odbywa się międzynarodowe czytanie dzieł starożytnych twórców. W projekcie biorą udział różne grupy na całym świecie.
W tym roku dziełem, z którym zmierzyć się musieli uczestnicy festiwalu, była ,,Iliada” Homera. W ramach tego festiwalu na całym świecie odbywają się różne imprezy towarzyszące, między innymi sympozja, odczyty, spektakle teatralne inspirowane lekturą starożytnego dzieła.
W projekcie od trzech lat bierze udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku. W tym roku, oprócz udziału w międzynarodowym czytaniu, które odbyło się 22 marca w auli Liceum, Grupa Teatralna ARLEKIN wystawiła właśnie Iliadę” w uwspółcześnionej wersji Alessandro Baricco.
Po spektaklu młodsi członkowie grupy razem z opiekunką Hanną Mańkowską pożegnali trzeciolkasistów, którzy już w kwietniu opuszczą mury szkoły i przystąpią do egzaminów maturalnych. Grupa i opiekunka mają jednak nadzieję, że nie

opuszczą grupy teatralnej, tylko zawieszą na czas egzaminów swoją działalność.(opr.maz)

Tradycyjnie od kilku lat zaprasza się mieszkanki miasta i gminy Grodzisk Wielkopolski na marcowy koncert do Grodziskiej Hali, a to z okazji Dnia Kobiet. Wzyscy spotykają się w hali sportowej przy ul. Żwirki i Wigury.
Pojawia się też zawsze burmistrz i składa życzenia. TYm razem był to Piotr Hojan.
W tym roku publiczność głosem oczarował pochodzący z Filipin Aleksander Martinez. To śpiewak, który jest finalistą telewizyjnego programu „Mam Talent”.
Urodzony 37 lat temu na Filipinach ma polskie obywatelstwo. Tutaj ma żonę i mieszka w Siemanowicach Śląskich.’ Uczestniczy w kilku projektach. Z Tango Corazon Quintet nagrał płytę „Magia del tango”, z kwartetem Coloriage gra muzykę klezmerską, jazzową, folk, a z zespołem 4People muzykę autorską, improwizowaną.
W Grodzisku Aleksander zaprezentował piękne melodie światowych przebojów.(MK)

PRZEDSZKOLNE ŚPIEWANIE
W Przedszkolu Gminnym im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się eliminacje gminne Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Udział w nim wzięło dziewiętnastu uczestników z Przedszkola Gminnego i oddziałów W Słocinie i przy ul. 27 Stycznia oraz Przedszkola Publicznego „Chatka Puchatka” – wszystkie placówki sa z Grodziska.
Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu Piosenki czuwało Jury w składzie Bożena Jankowska, Lidia Studzińska i Marita Fornalik. Oceniające panie brały pod uwagę dykcję, dobór repertuaru do wieku dziecka i ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestnik

ów przyznano trzy wyróżnienia. Pierwsze przypadło dla grupy „Kreciki” i ich piosenki „Tęcza”, którą śpiewała Julia Bazelak, którą wspierał chórek w składzie Maja Kosicka i Zuzanna Szwebóch.
Drugie wyróżnienie trafiło do grupy o nazwie „Jaskółki”. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli piosenkę „Marcowe żaby”. Śpiewała ją Dorotka Kałek ze wsparciem chórku w składzie Wojciech Drgas i Jan Gogoła.
Trzecie wyróżnienie w grupie „Sikorki” przyznano dla Marty Owsianej za piosenkę „Walczyk szczęśliwych dzieci”. W układach tanecznych Marcie towarzyszyła Marianna Koza.
Festiwal prowadziły nauczycielki Karolina Dudek, Natalia Witajewska i Anna Sworek.
Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali upominkami, balonami i pamiątkowymi dyplomami.
Wyróżnieni uczestnicy wystąpią w kwietniu w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku, podczas eliminacji na szczeblu powiatowym.(MK)