niedziela, 21 Październik 2018

Grodzisk wlkp.

Nie zawsze musimy pracować w biurze. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem jest praca w domu, zwłaszcza jeżeli jesteśmy na etapie wychowywania małych dzieci lub już korzystamy z emerytury ale chcemy dorobić. Chociaż na pewno nie każdemu odpowiada taka forma wykonywania obowiązków służbowych, to ma wiele zalet. Najważniejszym argumentem aby zacząć tak zarabiać są oczywiście pieniądze.

 

Praca wykonywana przez internet to nowy zawód. Bez wychodzenia z domu można wykonywać powierzone obowiązki służbowe i rodzinne. Dlatego na pewno jest dobra dla młodych mam siedzących w domu z dzieckiem. Kobieta nie musi rezygnować z pracy po urodzeniu dziecka. Może bowiem wszystko pogodzić i to nawet bez wychodzenia z domu. Taka pracująca mama może zasiąść wygodnie przed laptopem i pracować tak jak każdy. Praca przez internet daje także poczucie elastyczności czasu pracy. Możesz pracować o każdej porze dnia, bo ważne jest to, że masz skończyć powierzone zadania. To, kiedy się nimi zajmiesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Lubisz pracować nocą lub w dzień? Teraz możesz, bo właśnie ten czas przeznaczasz na wykonanie zadania.Poza tym praca w domu jest idealna dla osób uczących się i studentów. Ich głównym zajęciem jest teraz nauka, ale na pewno mogą poświęcić trochę dodatkowego czasu na pracę zdalną. Taka decyzja może w przyszłości doprowadzić do dobrze płatnego i lepszego zatrudnienia.

W takim konkretnie na czym polega taka praca.

Pojawiają się pierwsze programy, w których każdy z nas pobiera sobie link, który następnie można wysłać do znajomych e-mailem lub przez Messengera albo WhatsUP. Jeżeli ktoś z naszych znajomych właśnie z naszego polecenia skorzysta z oferty, my na tym zarabiamy. Tak właśnie działa system poleceń internetowych – wyjaśniają przedstawiciele systemu Team One, który stwarza  możliwość dorobienia nawet 2.200zł miesięcznie.. Pracę można zacząć praktycznie od zaraz.

 

Team One ( właśnie w ten sposób stworzył ogólnopolski system poleceń w którym pracuje ponad 10 000 osób. Każda nowa osoba wchodzi do systemu dzięki poleceniu przez znajomą, kogoś z rodziny, koleżankę z pracy lub poprzez informacje z internetu. Dalej mamy możliwość swobodnego podejmowania decyzji, możemy ale nie musimy polecać system Team One dalej. Ale właśnie od naszej aktywności w internecie zależy wysokość dochodów.

 

Podsumujmy i zapamiętajmy. Nawet mieszkając w małej miejscowości, gdzie rynek pracy nie ma zbyt dużej ilości ofert możemy dorobić do pensji. Wejście do systemu internetowych poleceń nie ma nic wspólnego z zabronionymi prawnie “piramidami finansowymi”, jest dobrowolne, bezpłatne i legalne. Internetowe polecenia nie wymagają zawierania umów. Jednym słowem to nowoczesna forma pracy on-line, która wg wszystkich prognoz zdominuje sposób zarabiania pieniędzy w najbliższych latach.

Pierwszy krok czyli forma zapisów on-line to rejestracja na webinar czyli wideo prezentację systemu Team One

Team One

 

PODZIEKOWALI ZA ZBIORY
Rolnicy ze Słocina gmina Grodzisk Wielkopolski dziękowali w sobotę za tegoroczne plony podczas Dożynek Wiejskich. Uroczystości Święta Plonów poprzedził barwny korowód, który przeszedł przez wioskę. Dalsza część dożynkowych uroczystości odbyła się na boisku sportowym przy SP w Słocinie.
Gości powitała pani sołtys Słocina Katarzyna Lusina. Obrzęd dożynkowy prowadzili uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej, których przygotowała nauczycielka Lidia Jędrzejewska..
Starostami dożynkowymi byli Wiesława i Dominik Bartkowiakowie ze Słocina. Bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna wręczyli na ręce wiceburmistrza Grodziska Wlkp. Piotra Hojana i soltysa wioski Katarzyny Lusiny. Dożynkowy wieniec z rąk szkolnej młodzieży odebrali Starostowie Dożynek.
W skeczu z życia wsi wystąpił miejscowy Kabaret TO MY. Następnie w układach tanecznych gościnnie wystąpiła wielichowska grupa „JAK NIE MY, TO KTO?”. Przelotny deszcz nie przeszkodził paniom w zaprezentowaniu swego programu.
Ponadto dla wszystkich mieszkanców i gości przygotowano kawę, herbatę placek drożdżowy i kiełbaski.
Ostatnim punktem Świeta Plonów był zabawa taneczna. Muzykę serwował DJ Black.
Zabawę oglądali i radowali się z uroczystości razem z mieszkańcami zaproszeni goście, a wśród nich: wiceburmistrz Grodziska Piotr Hojan, prezes Gminnej Spółdzielni S.Ch Mirosława Szpot, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS W Poznaniu Adam Minkowski, prezes OSP w Słocinie Agnieszka Owczarek, Naczelnik OSP Szymon Gmerek, były, długoletni sołtys Słocina Stanisław Raj.(MK)
g-atomy1

PODZIEKOWALI ZA PLONY
Wrzesień to jeszcze końcówka zbiorów. Rolnicy z Kąkolewa w gminie Grodzisk Wielkopolskim podziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Wiejskich. Razem z nimi świętowały okoliczne wsie Albertowsko i Rojewo.
Uroczystość poprzedzona została msza w kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Kąkolewie.
Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Część obrzędową prowadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie.
Uczniów przygotowały nauczycielki Justyna Fabiś Wysiadły, Alina Hamrol i Hanna Tatula.
Bochen chleba upieczony z tegorocznej maki Starostowie Dożynek Agnieszka Borowczak i Paweł Kosicki przekazali na ręce sołtysa Kąkolewa Bronisława Herzog.
Następnie sołtys wręczył bochen chleba na ręce gospodarza gminy Henryka Szymańskiego. Zgodnie z tradycją gospodarze podzielili się chlebem z mieszkańcami.
W układach tanecznych zaprezentował się zespół „Jak Nie My, To Kto” z Wielichowa.
Ludzie lubia wygrywać, więc dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Za jedyne pięć złotych można było wygrać drobny upominek, a także wiertarkę, przelot samolotem, talon o wartości stu złotych lub sześć opakowań brykietu.
Rolnicze świętowanie zakończyła zabawa taneczna.
Wśród gości byli: burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański z żoną, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki, prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska z Grodziska Mirosława Szpot, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie Paweł Studzianek, dawna dyrektor Szkoły Podstawowej w Kakolewie Irena Gęstwa, proboszcz parafii w Kakolewie ks. Jan Scheller, przewodnicząca Koła Gospodyń w Kąkolewie Barbara Adamczak, członek OSP w Kakolewie Sławomir Pucicki oraz Starostowie Dożynek Agnieszka Borowczak i Paweł Kosicki z Kakolewa.(MK)

Zabawa przy wiatraku
Zwiedzanie wiatraka, występy artystyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty latawcowe, malowanie twarzy, dojenie krowy, konkursy, swojskie jadło,to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowano podczas tegorocznego festynu przy wiatraku. Impreza odbyła się przy Centrum Ekologiczno-Edukacyjnym „Pod Chmurką” w Grodzisku Wielkopolskim.
Mieszkańców Grodziska i okolic powitał burmistrz Henryk Szymańsk i przypomniał historię powstania Centrum Ekologiczno Edukacyjnego:
– To niecodzienne święto łączy w sobie tradycje wielkopolskiej wsi z kulturą i historią naszego regionu – dodał burmistrz podczas swego wystapienia.
W programie artystycznym, jako pierwsze na scenie zaprezentowały się maluszki z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wlkp. Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk działający przy Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wlkp.
W przerwach miedzy występami konkursy gwarowe dla dzieci prowadził dyrektor Ronda Waldemar Łyczykowski.
Podczas niedzielnej imprezy można było zwiedzić wiatrak i zapoznać się z jego historią, którą przedstawił Andrzej Chróst. Można też było zobaczyć, jak dawniej powstawała mąka na chleb.
Wszyscy próbowali swoich sił w samodzielnym wykonywaniu latawca. Malowano podczas warsztatów plastycznych, a kto chciał mógł ozdobić torbę na zakupy.
Z kolei grodziscy harcerze prowadzili warsztaty zatytułowane: „Drugie życie kartonu”. Uczyli, jak wykonać z niego zabawki.
Organizatorzy zadbali o podniebienia. Przy stoisku ze swojskim jadłem w role kucharzy, którzy wydawali ciepłe posilki wcielili się burmistrz Grodziska i jego zastępca Piotr Hojan. Chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kawą i ciastem częstowały pracownice Gminnej Stołówki w Grodzisku Wlkp. oraz członkinie Koła Gospodyń z Kobylnik.
Publiczność bawił również Kabaret „Weźrzesz”.
Ostatnim punktem niedzielnego programu był koncert litewskiego Zespołu „Marga Muzika”.
Na koniec opiszemy, co to jest Centrum Ekologiczno-Edukacyjne „Pod Chmurką”. Na terenie zielonym ustawiono elementy małej architektury. Są ławki z bali drewnianych świerkowych, poprowadzono ścieżki o nawierzchni szutrowej do placu rekreacyjnego, na którym rośnie trawa. Postawiono altankę drewnianą, drewniane kosze na śmieci w kształcie zwierząt i kosze na psie odchody. Są tablice i plansze służące „Lekcji w plenerze”. Ustwiono mostek drewniany. Pobudowano plac zabaw dla dzieci, w tym bujawkę-zająca i zestaw wież ze zjeżdżalniami. Wszystkie elementy powstały z zastosowaniem ekolologicznych elememtów.
Ten teren ma stanowić źródło wiedzy o lokalnym środowisku, poprzez bezpośrednie obcowanie z przyrodą, korzystanie z jej walorów, a w przypadku dzieci i młodzieży poznawanie środowiska przyrodniczego poprzez zabawę. Całość ma powierzchnię 31.611 metrów kwadratowych. Są tam także stawy i strumień.(MK.maz)

FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

Przez dwa dni mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego i okolic mogli podziwiać przepiękne stroje, paradę oraz pokaz musztry paradnej Orkiestr Dętych, które przyjechały z miast i gmin .

Przybyłych partnerskich  z Merksplas w Belgii, Dolyny na Ukrainie i Delligsen w Niemczech.

Na Festiwal Orkiestr Dętych GRONALIA 2018 przybyły również Świebodzińska Orkiestra  Dęta,  Młodzieżowa Orkiestra Dęta Blue Brass Band  z Włoszakowic, Grodziska Orkiestra Dęta im. Stanisława Słowińskiego oraz Seniorzy Grodziskiej Orkiestry Dętej.

W sobotę o godzinie 16.00 odbyła się parada orkiestr ulicami miasta. Wyruszyli z pod SP nr 1 przy ulicami Chopina, Garbary, Szeroką na Stary Rynek

Tu uczestników powitał burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymanski – życzył wspaniałej uczty muzycznej oraz niezapomnianych wrażeń.

Koncerty oraz musztry paradne orkiestr odbywały się przed Ratuszem na Starym Rynku w sobotę oraz w niedzielę można było usłyszeć i podziwiać muzyków z Niemiec, Belgii i Ukrainy oraz Grodziska Orkiestrę Dętą im. Stanisława Słowinskiego oraz seniorów z Grodziskiej Orkiestry Dętej.

Należy dodać iż,  zagraniczne orkiestry  zaprezentowały się w Nowym Tomyślu oraz w Parku Wilsona w Poznaniu.

Organizatorem Festiwalu Orkiestr Dętych GRONALIA 2018  było Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wielkopolskim. MK

FESTYN DLA MIESZKAŃCÓW

W niedzielę na Stadionie w Granowie odbył się Festyn dla mieszkańców gminy i okolicznych wiosek upamiętniający coroczne Gmino-Parafialne Święto Plonów

O godzinie 10.00 odbyła się Msza Św. Dziękczynna w Kościele p.w. Św. Marcina w Granowie, podczas,  której rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.

Dalsza część uroczystości odbyła się w godzinach popołudniowych na miejscowym Stadionie

Jak powiedziała na wstępie prowadząca imprezę nauczycielka  Magdalena Kalemba –Borowczak –ten festyn jest nawiązaniem do tradycji dożynkowej , do świętowania rolników po trudnych i wymagających żniwach dlatego cieszmy się, bawmy się i świętujmy…

Przybyłych mieszkańców powitał wójt gminy Granowo Zbigniew Kaczmarek  i zaprosił do kosztowania drożdżowego placka, którym częstowały członkinie Zespołu Śpiewaczego Granowianie.

Następnie na scenie  publiczność bawiła Kapela Zza Winkla z Nowego Tomyśla, który wystąpił z ciotką Sylwią z Opalenicy.

Kapela istnieje od 1980 roku, na swoim kacie mają  2,5 tysiąca koncertów, wydali sześć płyt. Koncertują w kraju i za granicą byli m.in. w Czechach, Niemczech, Grecji.

Pomysłodawcą – założycielem jej był Bogdan Górny, który wpadł na pomysł z braćmi śpiewania folkloru  miejskiego. Przez kilka lat skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie.

Dziś występują w niej Ci wszyscy, którzy kiedyś zaczynali działalność estradową.

Głównym celem jest prezentowanie gwary i tradycji wielkopolskiej,  wg zasady: aby nic nie uszczknąć z bogatej schedy odziedziczonej po przodkach dla przekazania jej następnym pokoleniom, celem wyzwolenia dumy z przynalezności do naszej małej Ojczyzny, która jest Wielkopolska.

Członkinie Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Grodzisku Wielkopolskim zaprosiły swoje koleżanki  ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Wielichowie na  spotkanie pt. Integracja.

Impreza odbyła się w Wiejskim Centrum Kultury i Sportu w Ptaszkowie gmina Grodzisk Wlkp.

Przybyłe członkinie Stowarzyszenia z Wielichowa  oraz  panią burmistrz Wielichowa Honoratę Kozłowską oraz przybyłe członkinie grodziskiego Stowarzyszenia Kobiet  powitała pani  prezes Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Dorota Momot.

Pierwszym punktem programu był występ artystyczny jako pierwsze zaprezentowały się uczennice LO w Grodzisku Wlkp. Joanna Kurczewska z Ptaszkowa i Urszula Frąckowiak z Grodziska Wlkp., następnie wystąpiły  członkinie KG z Ptaszkowa oraz Kabaret TO MY ze Słocina.

Przy kawie i słodkim poczęstunku występy wszystkich artystów publiczność nagradzała gromkimi brawami.

Organizatorki przygotowały również konkurencje sportowe z nagrodami takie jak gra w dwa ognie, skoki na ścieżce zdrowia, dojenie krowy oraz przeciąganie liny.

Organizatorki zadbały również o podniebienia gości i po konkurencjach sportowych zaproszono uczestniczki na ciepłą kolację.

Integracyjne spotkanie kobiet zakończyło się biesiadą przy ognisku. MK

Wystrzelali sukces

Spokojniejszy okres bez poważniejszych zdarzeń strażacy wykorzystują na realizację szkoleń i doskonalenia zawodowego. W ramach ćwiczeń biorą udział w różnego typu zawodach.

W dniu 14 września 2018 roku w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się III Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków PSP w Strzelectwie Sportowym. W zawodach udział wzięły 23 drużyny reprezentujące Komendy z terenu woj. wielkopolskiego. W startach indywidualnych uczestniczyło 69 strażaków. Kościańską Komendę reprezentował zespół w składzie: st. ogn. Bartosz Kaczmarek, st. sekc. Michał Bednarczyk oraz st. sekc. Łukasz Haryk. Rywalizacja była zacięta i przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy startujący musieli wykazać się opanowaniem, precyzją i celnością. Znakomity wynik wystrzelali nasi koledzy. W kategorii „Pistolet Sportowy” I miejsce i puchar Starosty Grodziskiego zdobył st. ogn. Bartosz Kaczmarek. Cała drużyna także uplasowała się na podium. W klasyfikacji generalnej zajmując III miejsce zdobyli tytuł II-wicemistrza Wielkopolski i puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Oprócz zmagań sportowych spotkanie było okazją do rozmów i wymiany ratowniczych doświadczeń. 

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW
Powiat grodziski w tym roku Święto Plonów zorganizowało w Rostarzewie, w gmina Rakoniewice. Rolnicy z powiatu dziękowali za tegoroczne zbiory.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą odprawioną w rostarzewskim kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po niej goście i mieszkańcy przeszli w korowodzie ulicami na miejscowy stadion sportowy. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.
Korowód prowadziło czterech jeźdzców. Za nimi jechały bryczki z zaproszonymi gośćmi, z zagranicznymi delegacjami z Litwy i Niemiec oraz ze Starostami Dożynek. Za tą grupą szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa. Za muszykami kroczyli młodzi przedstawiciele tego terenu, czyli przedszkolaki, młodzież szkolna, mieszkańcy. Na końcu jechały ciągniki i maszyny rolnicze.
Obrzęd dożynkowy przedstawił Zespól Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Działa on przy Centrum Kultury Rondo w Grodzisku.
Starostami dożynek byli Krystyna Jąder i Tadeusz Furmanowicz.
Pani Krystyna razem z mężem Andrzejem gospodaruje na 7 hektarach. Ich gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Sieją też zboża. Jest mamą dwóch dorosłych synów.
Starostą Tadeusz Furmanowicz jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rostarzewie.
Jak tradycja nakazuje bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki Starostowie Dożynek wręczyli na ręce gospodarzy, czyli Starosty Powiatu Grodziskiego Mariusza Zgainskiego, burmistrza Rakoniewic Gerarda TomiakA i pani sołtys Rostarzewa Krystyny Bączyk. Włodarze gminy i powiatu obiecali dzielić go sprawiedliwie.
Ten bochen, zgodnie z tradycją, został podzielony między mieszkańcami i gośćmi.
Przy stoisku KRUS, oddziału Regionalnego w Poznaniu można było brać udział w konkursie zatytułowanym „Czy znasz zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym?” I miejsce zajęła Katarzyna Krajewska z Terespola, II miejsce zdobył Karol Matysiak z miejsowości Łąkie, a trzecia była Małgorzata Kortus z Granowa. Nagrody wręczał dyrektor oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Adam Minkowski.
Po części oficjalnej przyszedł czas na artystów. Na scenie zaprezentował się Zespół Schatzi Band przedstawiając covery światowych hitów. Następnie wystąpił Zespół Lover Boy. To gwiazda muzyki Disco Polo.
Rolnicze świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Auto Live, która trwała do północy.
Mirosława Kałek

W sobotę w Rostarzewie gmina Rakoniewice odbył się Jubileusz 250-lecie powstania miejscowego Ratusza  zbudowanego w 1768 roku.

Jubileusz odbył się pod  Honorowym Patronatem  Wicemarszałka   Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka.

Ponadto gmina Rakoniewice obchodziła również jubileusze: 20-lecie współpracy z gminą  Flodwedel w Niemczech i 15-lecie z gminą Śirvintos  na Litwie.

Pierwszym punktem programu było otwarcie wystawy poświeconej kolarzowi Florianowi Andrzejewskiemu , który  pochodził z Rostarzewa  był reprezentantem Polski w latach 1970-1980.

O godzinie 15. 00 natomiast odbył się Rajd Rowerowy im. Floriana  Andrzejewskiego.

Udział w nim wzięło prawie trzysta osób w rożnym wieku. Byli wśród  nich mieszkańcy m.in. Rakoniewic, Rostarzewa, Goli oraz Grodziska Wielkopolskiego.

Należy dodać iż uczestnikami Rajdu byli dwaj synowie sportowca byli mieszkańcy Rostarzewa Daniel i Łukasz Andrzejewscy.

Uczestnicy mieli do pokonania  piętnastokilometrową trasę. Nad ich bezpieczeństwem czuwali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rostarzewie,

Zakończenie Rajdu Rowerowego odbyło się na placu przy OSP w Rostarzewie wspólnym piknikiem.

Każdy uczestnik Rajdu Rowerowego im. Floriana Andrzejewskiego otrzymał pamiątkowy okolicznościowy medal.

 

W godzinach popołudniowych na terenie boiska sportowego koncert dala Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa pod batuta Dariusza Basińskiego.

Gwiazdą wieczoru jubileuszowych obchodów 250-lecia Ratusza w Rostarzewie był  zespół VIDEO.

Jak zapisano w kronikach  cytat – Roku pańskiego 1768, kiedy to Rostarzewem władał Maciej Malczewski w centralnym punkcie miasta  na środku drogi przejazdowej Poznań Wolsztyn  wybudowano Ratusz, który pełnił funkcję ratusza i komory celnej.

Przejazdy w oba kierunki mogły się odbywać jedynie przez bramy ratusza gdzie pobierano od przejezdnych opłaty kopytkowe – czyli podatek drogowy na rzecz miasta.

Zabytkowy budynek na przestrzeni lat spełniał rolę ośrodka kultury. Mieściły się tam biura Gromadzkiej Rady Narodowej, Restauracja, Klub Rolnika, dzięki któremu odbywały się tam zabawy taneczne, pokazy filmowe, warsztaty kulinarne, ale także znajdowały się tu siedziba policji, sklep z antykami, oraz do 2010 roku biblioteka. Od 2010 roku obiekt był zamknięty.

Dzięki unijnym dotacją oraz dotacją z Urzędu Marszałkowskiego oraz gminnym dotacją po udało się wyremontować Ratusz.

Oficjalne otwarcie odrestaurowanego ratusza w Rostarzewie odbyło się we wrześniu 2015 roku.

Aktualnie w budynku Ratusza znajduje się Regionalna Izba Pamięci.

Z inicjatywy Janiny Lenart – szkolnej koleżanki Zenka w jednym z pomieszczeń znajduje się Izba Pamięci Zenona Zająca, który oddał swe życie za wolność podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku  mając zaledwie 22 lata. Był on jednym z dziewięciu górników poległych podczas pacyfikacji kopalni Wujek.

Zenon Zając urodzi się w Wolsztynie w listopadzie 1959 roku,  Szkołę Podstawową ukończył w Rostarzewie w 1973 roku, następnie wyjechał na Śląsk kontynuować naukę Zasadniczej Szkole Górniczej KWK Wujek. Od 1978 roku podjął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek.

Biblioteka Publiczna w Rostarzewie zorganizowała Konkursie Plastycznym dla dzieci  pt. Ratusz oczami dziecka. . Udział w nim wzięło dwudziestu ośmiu uczestników.

Pierwsze miejsce zajęła 9-letnia Matylda Teichert z Rostarzewa, II miejsca zdobyły 9-letnia Maria Białek z Rostarewa  i 14-letni Bartosz Pacyna z Rakoniewica III miejsca 7-letni Jan Bronka z Rostarzewa i 10-letnia Oliwia Malicka ze Stodolska.

Wyroznienie odebrali 8-letnia Kasia Białek z Rostarzewa i 10-letni Mateusz Andrzejewski z Rostarzewa. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.