poniedziałek, 23 Kwiecień 2018

Aktualności

Kolejne stęszewskie spotkanie z Ukrainą

Kolejne stęszewskie spotkanie z Ukrainą już za nami. Imp reza zbliżająca oba narody odbyła się w Stęszewie po raz drugi.

W ubiegłym roku gimnazjaliści z wszystkich klas zostali włączeni do akcji poznania bliżej naszych sąsiadów, piękna języka, obyczajów i kultury. Pomysł zrodził się stąd, że na stęszewskiej ziemi mieszka i pracuje wielu obywateli tego sąsiedniego państwa. W związku z tym do szkoły uczęszcza coraz więcej ukraińskich dzieci i młodziezy.

W tym roku duża impreza odbywała się w nowo oddanej sali widowiskowo-sportowej. Na niedzielne popołudnie 25 marca uczniowie zaprosili nie tylko swoich kolegów, ale też władze gminy i wszystkich mieszkańców.

Były występy, kiermasze, quizy wiedzy o Stęszewie i Ukrainie, a nade wszystko prezentacja wierszy i piosenek polskich i ukraińskich.

Pomysłodawcą i reżyserem całości jest nauczycielka stęszewskiej Szkoły Stella Gołąb-Szlejf. Powiedziała ona do zebranych:

– Witamy wszystkich na obchodach dnia polsko-ukraińskiego odbywającego się pod hasłem „Różne języki, wspólna kultura”. Ukraina, to nasz najbliższy sąsiad. Bliski jest nam geograficznie, historycznie i kulturowo. Kraj ten jest niezwykle zróżnicowany, a w różnorodności swej piękny i gościnny.

Po tych słowach zebrani mogli odsłuchać, a kto potrafił, to także zaśpiewać ukraiński i polski hymn. Po hymnach nauczycielka dalej zachęcała do uczestniczenia w imprezie następującymi słowami:

– Na scenie będą mogli Państwo zobaczyć i posłuchać wielu utalentowanych artystów. Zachęcamy również do zakupów na świątecznym kiermaszu. Dzieci niech czują się zaproszeni do Kącika dla maluchów. W drugiej części Koncertu będzie także rozdanie nagród w konkursach plastycznych i rozstrzygnięcie qizów.

Od tego momentu na scenie pojawiała się młodzież. Ukraińscy uczniowie śpiewała piosenki we własnym języku, ale też po polsku.

Prowadzący konferansjerkę, czyli

Kolejno witali na scenie Sofia Datsyuk w wierszu Szewczenki „Dumka” i Władka Partasiuka, który ten wiersz wyrecytował w tłumaczeniu polskim.

Gdy oni zeszli na podjum wszedł brat Sofii – Staś i zaprezentował się w wierszu „Pieśń dla wszystkich”, a nieco później drugi wiersz „Matka Ukraina”.

.Kolejny akcent, to zespół ,,Klangor’’ wykonujący ludowe pieśni ukraińskie i polskie.

W tym momencie przypomniano, że wiele elementów przeniknęło do naszych wspólnych kultur. Tak też jest z muzyką. Są utwory znane i śpiewane zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Najbardziej znana to „Hej sokoły”. Tę piosenkę zaśpiewały Walentyna Sydor i Kasia Romaniv.

Jedna z najważniejszych wartości, do jakich dążymy jest wolność, bo dzięki niej możemy swobodnie dokonywać własnych wyborów. Piosenkę „Oda do wolności” został wykonana przez Anastazję Datsyuk.

Miłość to piękne i dobre uczucie, jednak bywa skomplikowana. O trudnej miłości zaśpiewała zebranym Nastia w utworze a capella „Pid oblaczkom”, czyli „pod chmurką”. Anastazja Herasymeniuk wykonała jeszcze dwa inne utwory. Była to „Dumka na dwa serca” i „”Czowen”, co oznacza „Czółno”. Pierwszy z nnich zaśpiewała z Damianem Rakowiczem (ona po ukraińsku, on po polsku), a drugą z akompaniamentem gitary. Grał na niej nauczyciel muzyki ze stęszewskiej Szkoły Marcin Lis.

Przed widownią pojawili się jeszcze: Sofia Shymanskij i Kuba Gryczyński, Waleria Sadivnyk w wierszu „Żurawik”, Olene Lukjanych, która zaśpiewa piosenkę pod tytułem „Pry dolyni kuszcz kalyny”.

Na scenę weszła też Monika Lisak, która zaśpiewała rosyjską piosenkę pod tytułem „Katiusza”. Był to prezent dla przyjaciół z Rosji i Ukrainy. W stęszewskiej Szkole, oprócz uczniów pochodzących z Ukrainy, jest jedna dziewczynka z Rosji.

Polski duet Karolina Kwiatkowska ze Stęszewa i Roman Styczyński z Granowa zaśpiewał trzy utwory: „Kołysankę”, „Dotknij mnie” oraz „Zaczekaj z tym do jutra”.

Na scenie pojawiło się także teatralne koła działające przy Szkole Podstawowej w Stęszew. Młodzi artyści pokazali przedstawianie zatytułowane ,Różni, a jednak tacy sami”. Chceli pokazać w ten sposób, że wiedza o własnych korzeniach, tradycjach i symbolach przodków przybliża ludzi do rozumienia tego, kim jesteśmy, formuje naszą tożsamość i tworzy naród.

Po występach nastąpiło ogłoszenie wyników z konkursów. Na początku rozwiązanie Quizzów o Gminie Stęszew i o Ukrainie. Nagrody za konkurs plastyczny wręczał dyrektor Domu Kultury – Mateusz Niedźwiedź.

Ukraińska młodzież nawiązywała do tradycji swego kraju, zaś stęszewscy dudziarze „Koźlary” przybliżył kulturę ludową Polski.

Warto przypomnieć, że wielu wielkich Polaków urodziło się na terenie dzisiejszej Ukrainy. We Lwowie urodzili się pisarz Stanisław Lem, Bruno Szulc i poeta Zbigniew Herbert. Na terenie Ukrainy na świat przyszli także: polityk Jacek Kuroń, pisarka i aktorka Gabriela Zapolska, wielki nasz poeta Juliusz Słowacki.

W trakcie imprezy wypuszczono balony do nieba, jako symbol przyjaźni między krajami.

Podczas imprezy wszyscy mogli kosztować poczęstunku, a były oferowane zupy: grochówka i barszcz ukraiński. O żołądki dbały: Katrzyna Mikołajczak, Julita Kosicka i Beata Zając.(maz)

„W Gościnie u profesora Miodka”

SŁOWNIK POLSKO@POLSKI” jest to program telewizyjny poświęcony kulturze języka polskiego, który w lekki i przystępny sposób omawia najczęstsze błędy językowe. Odwołuje się do żywego języka, głównie mówionego, ale także do języka gazet, ogłoszeń, reklam, plakatów, ulotek i tego typu podobnych informatorów. To swoisty przegląd popełnianych błędów.

Formuła audycji jest taka, że do studia nagrań zaproszonych jest kilka osób, które proszą o wyjaśnienia spornych lub niezbyt jasnych, dla przeciętnego odbiorcy, kwestii językowych.

Goście programu „Słownik polsko@polski” zapraszani są do Biblioteki Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Program prowadzi dr Justyna Janus-Konarska. Ona też rozmawia z prof. Janem Miodkiem o współczesnej polszczyźnie. Ponadto widzowie w trakcie trwania audycji łączą się za pośrednictwem internetu. Pan Profesor odpowiada na postawione pytania i wyjaśnia gramatyczne zawiłości. Pytają o nie za pomocą skype mieszkańcy odległych nieraz stron świata. Bywaja uczniowie lub nauczyciele placówek oświatowych. Ostatnio o wyjaśnienia pytała dyrektor z Polskiej Szkoły Uzupełniającej im. Mikołaja Kopernika w Newry, w Irlandii Północnej. Ze studiem połączyła się także Polska Szkoła w Dublinie im. Konstancji i Kazimierza Markiewiczów. Kolejny skype był ze Szkoły im. Kazimierza Puławskiego mieszczącego się w South Hackensack w New Jersey. O wyjaśnienia prosiły tamtejsze uczennice klasy szóstej.

Oprócz szkół pytającymi są też pracownicy instytucji typu Ambasada w Londynie oraz osoby prywatne dla przykładu Maria z Berlina, Roman z Kijowa, Edward z Melbourne i Vera z Czech.

Profesor odpowiada też na pytania zadawane droga mailową. W każdej z tych sytuacji komentuje i wyjaśnia genezy problemów.

Wśród osób, które miały ostatnio przyjemność być zaproszonymi do audycji była redaktor naczelna Kuriera lokalnego, filolog polski – Ewa Noga-Mazurek. Było to w sobotę 10 marca.

Redaktor Ewę Noga-Mazurek interesowały dwie sprawy. Pierwsza, to partykuła „nie”. Z czasownikami piszemy oddzielnie np. nie jem, nie ma, nie śpi. Z przymotnikami piszemy razem np. nieładnie, niedobra, niejasny. Ale mamy imiesłowy przymiotnikowe. Imiesłów, to forma czasownika, więc należałoby te słowa pisać oddzielnie np. nie bawiąca się (bo jest czasownik bawić się), nie myty (bo myć), nie czesany (bo czasać). Bywa, że czytelnicy mylą te wyrazy z przymiotnikiem (jaki – nieumyty) i przypuszczają, że należy pisać razem. Co zatem podpowiada w tej kwestii Pan Profesor?

Inna kwestia, to tytuły zawodowe i stanowiska typu Prezydent Polski, Prezydent miasta Poznania, czy Starosta Grodziski. Piszemy je dużymi literami. A co z burmistrzem Kościana, czy wójtem Kamieńca? To są także stanowiska państwowe lub samorządowe, tyle że niższego szczebla.

W wielu kwestiach nie ma prostych odpowiedzi nawet dla filologa polskiego. Nasz język ma wiele regół, ale też wiele od nich odstępstw. Dlatego potrzebne są programy typu „Słownik polsko@polski”, gdzie w sposób jasny i prosty wyjaśnia się popełniane błędy.

Reporterzy „Słownika polsko@polskiego” wychodzą też na ulice Wrocławia i pytają przechodniów o ich znajomość poszczególnych słów. Czasem są to wyrazy, jakimi posługuje współczesna młodzież, innym razem przypomina się staropolskie, wypadające z obiegu zwroty.

Zapewne „Słownik polsko@polski” ma edukacyjny charakter, ale mając lekką formuję jest programem, którego słucha się i ogląda z przyjemnością. Ma dużą dynamikę, jest bogaty w warstwie wizualnej i dzięki temu przykuwa uwagę widza.

Kurier lokalny w imieniu twórców zaprasza do oglądania audycji z udziałem Pana Profesora w każdą sobotę o godz. 17.00 w TVP Polonia lub o 0.15. Emisja programu z redaktor naczelną Kuriera lokalnego odbędzie w sobotę 28 kwietnia 2018 roku.

 

* * *

Warto przybliżyć sylwetkę profesora Jana Miodka. Urodził się w Tarnowskich Górach w czerwcu 1946 roku. W latach młodości marzył o zawodzie dziennikarza. Skończył filologię polską na Uniwersyteiew Wrocławskim, a jego praca magisterska brzmiała: „Nazwy miejscowe kulturalne typu Środa, Piątek, Wola, Osiek”.

Jego macierzysta Uczenia zaproponowała mu staż asystencki w Katedrze Języka Polskiego. Tam też w 1973 roku obronił tytuł doktora. W roku 1995 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Rok 2005 przyniósł Profesorowi tytuł doktora honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego, w 2006 taki sam tytuł przyznał mu Uniwersytet Opolski, a w roku 2017 – Uniwersytet Rzeszowski.

Jan Midek pełni wiele funcji zawodowych. W latach od 1989 do 2016 był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej na swojej uczelni. Od 1996 jest członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Jest współodpowiedzialny za wszystkie uchwały ortograficzne Rady.

Jako popularyzator poprawności językowej jest wielokrotnym laureatem telewizyjnych nagród „Wiktorów’ (1988, 1991, 1998 r.). Ma też „Super-Wiktora” za całokształt twórczości. Profesor znalazł się na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Polityka” na najwybitniejszą postać telewizji XX wieku.

Od 1968 roku do dziś Profesor prowadzi cotygodniową rubrykę językową „Rzecz o języku” w dzienniku „Słowo Polskie”, obecnie „Polska. The Times”. Z kolei od 1995 na żywo prowadzi – we wrocławskim oddziale TVP – cykliczny program pt. „Profesor Miodek odpowiada”. Ma też stały felieton w miesięczniku „Śląsk”. Publikował również w miesięczniku „Wiedza i Życie”. W latach 1987 – 2007 był twórcą i prezenterem cotygodniowych programów telewizyjnych „Ojczyzna polszczyzna”. Od 2009 roku pojawia się każdego tygodnia na srebrnym ekranie w opisywanym tutaj programie „Słownik polsko@polski”.

Żyły w odchodach i zamarzały na śniegu

Zacytujemy wpis na portalu społecznościowym:

– Gratulacje dla tych, którzy o sprawie zgłosili. Bez komentarza dla tych którzy przemilczeli! Zastanówcie się czy wasze pupile żyją w „ludzkich” warunkach!”

Pod Stęszewem jest miejscowość Krąplewo. Jedna jej część łączy się z miastem, druga – nieco oddalona, to głównie mieszkańcy popegeerowskich domów. W tej drugiej części jest człowiek, który zapragnął mieć psy, ale szybko zapomniał, że to nie tylko krótkotrwała radość, ale głównie wiele obowiązków i koniecznej miłości okazywanej zwierzętom. Tego właściciel nie zamierzał psiakom dać.

Wreszcie ktoś ulitował się nad ich losem i zawiadomił poznańskie Pogotowie dla Zwierząt. Jest to Towarzystwo dbające o różne zwierzęta. Przedstawiciele dodotarli do Krąplewa. Weszli na posesję i dokonali szczegółowej kontroli warunków trzymania psó.

Na terenie gospodarstwa były 4 kojce. Budy były nieocieplone, przeciekały i nie chroniły przed złymi warunkami atmosferycznymi. Do tego będąc w zamkniętych kojcach załatwiały się w swoim otoczeniu. Miały pchły.

Trzy psiaki w typie bull gryzły kraty i deski z bezradności, kręciły się w kółko, goniąc swój ogon. Z kolei suczka w typie owczarka niemieckiego spała w budzie, w błocie i we własnych odchodach, bez garści słomy.

Na tej posesji mieszka kilka osób. Nikt jednak o psy nie dbał. Nie miały nie tylko wody, ale także swobodnego ruchu.

Kontrolujący najpierw przekazali właścicielowi uwagi, co do poprawy warunków informując, że jeśli nie zmieni sposobu trzymania psów zostaną one mu odebrane. Ostrzeżenie nic nie dało.

W związku z tym, że warunki nawet się pogorszyły, bo psy trzymany były na dużym mrozie, zawiadomiono o przestępstwie na Komisariacie Policji w Stęszewie. Zawiadomiony został też Urząd Gminy. Zwierzęta odebrano i do czasu zakończenia sprawy przebywać będą pod opieką Pogotowia.

Na koniec przytoczymy kolejną wypowiedź zamieszczoną na stronie Pogotowia.

– Zwierząt nie wystarczy posiadać! Po co taki kretyn bierze psy, jeśli je tak męczy? (maz)

foto Pogotowia dla zwierząt

Logistycy” ponownie nie do ogrania
Na okoliczność pierwszej rocznicy oddania sali widowiskowo-sportowej w Stęszewie 24 marca odbył się turniej halowej piłki nożnej.
Do zawodów pod patronatem burmistrza Włodzimierza Pinczaka a zorganizowanych przez stęszewski Dom Kultury zgłosiło się pięć drużyn: Resort Wybickiego, Przyjaciele, PDB Roman Dyba, SAS Stęszew i Solid Logistics.
Zadecydowano, że zespoły rywalizować będą jeden raz dziesięć minut.
Od pierwszych gier było widać, że mocne ekipy mają „Logistycy” i SAS. W składzie tego drugiego występował znany z ekstra ligowych boisk Michał Goliński.
Zgodnie z przewidywaniami te dwie drużyny rozegrały finał pomiędzy sobą. Swoją siłę pokazali „Logistycy”, którzy pokonali SAS aż 4:1.
W pojedynku o trzecią lokatę Przyjaciele pokonali Resort Wybickiego 3:2.
Najlepszym graczem zawodów uznano Michała Golińskiego – SAS. Golkiperem numer jeden został Damian Frączak – Przyjaciele, a najlepszym strzelcem został Szymon Korczyk – Przyjaciele.
Trzy najwyżej sklasyfikowane ekipy z rąk dyr., Domu Kultury Mateusza Niedźwiedzia odebrały okazałe puchary a wyróżnieni gracze statuetki. (k)

Lenistwo postawą filozoficzną
– Są takie osoby, które mają niechęć do pracy i starają się na różne sposoby to tłumaczyć. Jak ognia unikają określenia leń. Swój stosunek do roboty mają solidnie ugruntowany. W związku z poruszonym przeze mnie tematem mam kilka osób na myśli, ale nie chciałbym ich od razu pokazywać palcem – mówiący te słowa Marian Lichy uważnie przyglądał się kumplowi Hipolitowi Mizerce.
– Powiem ci – spokojnie włączył się do rozmowy Hipolit, że też nam takich, co żadnej pracy się nie boją. Oni tylko potrzebują do niej ludzi. Mało tego są też tacy, co to pracy się nie boją i mogą nawet koło niej leżeć „bykiem”. Koniecznie trzeba wspomnieć o nierobach bujających w obłokach. Ci uważają, że lenistwo jest postawą filozoficzną.
– Kogo masz na myśli. Mów i to natychmiast – nie wytrzymał Marian.
Rzeczywiście Hipolit pomyślał o Marianie. Reakcja kumpla była tak gwałtowna, że poczuł granie w kolankach. Czuł, że musi szybko coś wymyślić, aby nie sprowokować przyjaciela. Wiedział, że musi być wiarygodny, bo w przeciwnym razie ten sprawi mu słowne manto. W panice przyszła mu na myśl postać Ferdynanda z telewizyjnego serialu. Postanowił, że wykorzysta ją do wybrnięcia z przykrej dla niego sytuacji.
– Jak sam wiesz jest taka postać o nazwisku Ferdynand Kiepski – zaczął ostrożnie. Ten gościu króciutko pracował na saturatorze i sprzedawał wodę gazowaną. Gdy zwinął rzekomo nieopłacalny interes żadną robotą się nie z hańbił. Był na utrzymaniu połowicy o imieniu Halina. Na jej ataki, aby poszedł do pośredniaka i znalazł sobie robotę odpowiadał, że dla ludzi z jego wykształceniem nie ma pracy.
– Tak, tak pamiętam jak przy każdej okazji to wykorzystywał – wtrącił Marian.
– Tylko, że on nie miał żadnego wykształcenia, tak jak ty – wyrwało się Hipolitowi.
– Ty, ty kaczy zadzie. Wiedziałem, że cały czas pijesz do mnie używając tego patentowanego lenia Ferdka – naskoczył na niego Marian.
– Zgodzisz się, że on robił wszystko, aby nic nie robić. Jedno, co umiał, to chlać piwsko, wino, gorzałę i pierdzieć w fotel. Potrafił, też sprytnie wciskać ciemnotę swojej małżonkę. Imał się wszelkich sposobów w dramatycznej sytuacji, gdy Halina straszyła go spotkaniem u adwokata. Czyż tak nie było przyjacielu? – swoje tłumaczenie pytaniem zakończył Hipolit.
– No tak zgadzam się – przyznał Marian. Wytłumacz mi, ale dokładnie, co to ma wspólnego ze mną zadał pytanie.
– W każdym z nas tak naprawdę tkwi taki Ferdek. W tobie, we mnie i wielu jeszcze innych. Gdyby udało się żyć bez pracy, być na czyimś utrzymaniu to, kto by sobie zawracał głowę tyraniem za kiepskie wynagrodzenie. Wbrew temu, co sądzisz bezpośrednio mój wywód nie tyczy się ciebie, przyjacielu. Jak obaj wiemy, od pracy jest traktor, baba i koń – próbował łagodzić Hipolit.
– Czy Kundzia zna twoją filozofię w tej kwestii. Zresztą zaraz jej to powiesz, bo idzie w naszą stronę – ironicznie przerwał kumplowi Marian.
Ten na słowo Kundzia przygarbił się ze strachu. Panicznie rozejrzał się dookoła. Gdy zorientował się, ze kumpel blefuje i nic mu nie grozi odetchnął i naskoczył na przyjaciela słowami:
– Tak się nie robi, przyjacielu.
– Spoko kolego – uspakajająco rzekł Marian. Wiem, że masz cykora swojej połówki, ale nie sądziłem, że do tego stopnia. O mało nie wywinąłeś orła ze strachu, jak wywołałem jej imię. Przecież wiem, że ona ma dla ciebie dużo litości. W przeciwnym razie dawno już za twoje obijanie w pracach domowych, ba, unikanie wszelkich zajęć, dawno odesłałaby cię do rodzinnego Pierdziszewa.
– Wymawiała haka gracy, a oboje jedynacy. Ty, ale się rwiesz do roboty w domu. Gdyby nie to, że potrzebujesz wsparcia Gabrysi na piwsko i „fajki”, to z fotela byś się nie ruszał – odpalił Hipolit.
– Tak myślę, że my nie jesteśmy tytanami pracy. Jestem jednak przekonany, że ty jesteś większym nygusem – Marian próbował w polemice przełamać kumpla.
– Wiesz – nie dawał za wygraną Hipolit – że ten serialowy Ferdek musi być twoim krewniakiem. On nie tylko, że miga się od roboty, ale jest kłamczuchem, „sępem”, a do tego małym filozofem, dokładnie tak jak ty.
Na słowa kumpla ostre i dosadne, których się po nim nie spodziewał, aż zatkało Mariana. Po ochłonięciu, jak echo powtórzył:
– Sęp, filozof, migacz. Ty wiesz, że nawet się nie obrażę na ciebie. Jeżeli już chcesz mi dać ksywkę, to tylko „filozof”. Nie kryję, że w tej interesującej mnie dziedzinie mocno pracuję nad sobą. Przecież robię wszystko, aby nic nie robić. Pracuję z bólem tylko wtedy, kiedy muszę. Nie jestem kłamczuchem, tylko czasem mijam się z prawdą. Czy migam się od pracy? Na to, patrząc na mnie i na siebie, odpowiedz sobie sam – spokojnie mówił Marian. Teraz przez chwilę coś w głowie rozważał Hipolit.
– Nic dodać nic ująć. Jesteśmy siebie warci. Każdy na swój sposób jest filozofem. Gdy trzeba jest mądry i przebiegły. Wznosi się na wyżyny swojej wiedzy i inteligencji. Wszystko zależy, do czego i ile jej potrzebuje – trajkotał Hipolit.
– Hola, hola przyjacielu – zastopował go Marian. Jak patrzę na ciebie, to dochodzę do wniosku, że filozofia jest dla ciebie zbyt trudna. Pozostań przy swoim lenistwie, a ja ci w nim pomogę – rzekła Marian i na pożegnanie podał rękę kumplowi.
Seweryn Kaczmarek

Rękodzieła jak malowane
W poniedziałek 26 marca w sali widowiskowo sportowej w Stęszewie odbyło się rozstrzygnięcie VIII Gminnego Konkurs Plastycznego na „Pisklę Wielkanocne” zorganizowanego przez stęszewski Dom Kultury.
Dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych wykonały fantastyczne rękodzieła. Zostały one wyeksponowane w dużej sali. Robiły wrażenie.
Komisja artystyczna w składzie: Bożena Krawczyk – przewodnicząca komisji Maria Biała-członek komisji Katarzyna Jóźwiak-członek komisji nie miała łatwego zdania. Długo trwały oceny i dyskusje. Ostatecznie jury uzgodniła werdykt i przyznała lokaty w czterech kategoriach: dzieci przedszkolne, uczniowie klas I – III, Uczniowie klas IV – VI i klasy VII i oddziały gimnazjum.
Prezentujemy nagrodzonych oraz wyróżnionych dyplomami uczestników konkursu.
Członkowie komisji przyznali następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Kategoria A – dzieci przedszkolne
I miejsce: Ksawery Baraniak –ZSP Modrze
II miejsce: Emilia Jankowska – Przedszkole Stęszew
III miejsce: Maria Sokół – ZSP Modrze
Wyróżnienie: Damian Płóciniczak – ZSP Modrze
Kategoria B – uczniowie klas I-III
I miejsce: Anna Tchorzewska – SP Jeziorki
II miejsce: Aleksandra kęska –SP Stęszew
III miejsce: jagoda Wójcik –SP Stęszew
Kategoria C – uczniowie klas IV-VI
I miejsce: Julia Frąckowiak – ZSP Modrze
II miejsce: Zuzanna Trojanowska –ZSP Modrze
III miejsce: Martyna Boińska –SP Stęszew
Wyróżnienia:
Roksana Lulka – ZSP Modrze
Oliwia Kozica – SP Stęszew
Wiktoria pacha –SP Strykowo
Julia Baraniak – ZSP Modrze
Stanisław Tomaszewski – ZSP Modrze
Kategoria D – uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych
I miejsce: Jakub Rożek – Szkoła Specjalna Stęszew
II miejsce: Stanisław Kośmider – ZSP Modrze
III miejsce: Kacper Trybuś- Szkoła Specjalna Stęszew
Dyplomy za udział otrzymali:
Franciszek Wasiewicz, Tobiasz Stelmaszyk, Bartosz Szczeszek, Zofia Sokół, Kacper Szymański, Julia Owsianna, Stanisław Rosalski, Kinga Piątkowska, Bartosz Jankowski, Dawid Wawrzyniak, Rozalka Brzostowska, Maja Michalak, Alicja Rosalka, Mateusz Stelmaszyk, Jakub Szczeszek, Zuzanna Ksoń, Adam Pachurka, Natalia Budzińska, Julia Michalak, Michalina Frąckowiak, Wiktoria Przybysz, Albert Lemański, Patryk Matuszewski, Zuzanna Borowska, Filip Adamski, Sandra Krupa, Weronika Turska, Krzysztof Andrzejewski, Martyna Kociemba, Miłosz Kubiak, Nikola Przybylska, Oliwia Michalak, Julia Kawa, Vanessa Nadobnik, Marta Kocik, Dawid Dymek, Viktoria Janiszewska, Rafał Sasiński, Maria Raniszewska, Jagoda Wachowiak, Martyna Plenzler.
Przewodnicząca Komisji Konkursowej w podsumowaniu m.in. powiedziała – komisja szczególny nacisk położyła na samodzielność wykonania prac konkursowych; tak jak optuje reguła konkursu. Wykorzystane techniki rękodzielnicze wskazują w większości przypadków na samodzielność wykonania prac konkursowych. Komisja dziękuje osobom dorosłym za szczególną pomoc manualną przy tworzeniu prac konkursowych. VIII Edycja Konkursu Wielkanocnego pokazała, że wśród młodzieży szkolnej nasze gminy drzemią niezmierzone pokłady artystycznej inwencji twórczej. W przyszłości te pomysły twórcze mogą być sposobem na życie lub na czas wolny w życiu już osób dorosłych. Istotne jest, aby tworzyć warunki dla rozwoju pasji i zainteresowań młodzieży szkolnej.
Tego samego dnia ogłoszone zostały wyniki XVII Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wiosenne przebudzenie”.
Komisja w składzie Alicja Skrzypczak – przewodnicząca, Helena Snuszka –członek komisji i Małgorzata Kuśnierz dokonała 48 ocen podmiotów wykonawczych z gminy Stęszew.
Jury postanowiło nagrodzić w trzech kategoriach.
Kategoria kl I-III
I Liliana Łubińska – SP Stęszew
II Zuzanna Borowska – SP Stęszew
III Oleg Jarmużek – SP Stęszew
Kategoria kl. IV-VI
I Alicja Kaniewska – SP Stęszew
II Zofia Gryczyńska – SP Stęszew
III Marika Kaczmarek SP Stęszew
Kategoria kl. VII i oddziałów gimnazjalnych
I Łukasz Brzozowski
II Aleksandra Pawicka SP Jeziorki
III Natalia cicha SP Jeziorki
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. (k)

Turniej Finałowy Ligi hokeja na trawie

niedzielę 25 lutego w Hali Widowiskowo – Sportowej w Stęszewie został rozegrany Turniej Finałowy Ligi Centralnej w halowej odmianie hokeja na trawie ENEA CUP 2018 .Rozgrywki Ligi Centralnej do drugi szczebel tych rozgrywek w Polsce, do których zgłaszają się drużyny, które nie biorą udziału w rozgrywkach organizowanych przez PZHT. W całym cyklu rozgrywek zostały rozegrane cztery turnieje, pierwszy jeszcze w grudniu 2017 roku w Skierniewicach, drugi w styczniu w Tarnowskich Górach, trzeci na początku lutego w Rypinie a czwarty finałowy został przyznany drużynie Lipna Stęszew, która wystawiła do rozgrywek dwie drużyny .Sponsorem głównym turnieju była firma ENEA Operator, a patronat honorowy nad turniejem objął p. burmistrz Włodzimierz Pinczak.
O klasyfikacji końcowej zadecydowała suma punktów zdobytych we wszystkich czterech turniejach. Turniej w Stęszewie został przygotowany i przeprowadzony profesjonalnie, do sędziowania organizatorzy zaprosili licencjonowanych sędziów PZHT p. Aleksandra Wierzbickiego, Jarosława Plucińskiego oraz Rafała Frydyka. Na ceremonię zakończenie turnieju przybył Sekretarz Generalny PZHT p. Dariusz Kurc, który wraz z Burmistrzem Włodzimierzem Pinczakiem, Markiem Boińskim przedstawicielem firmy ENEA Operator oraz członkami zarządu K.S. Lipno wręczyli medale oraz okolicznościowe statuetki.
Wszyscy uczestnicy turnieju oraz zaproszeni goście bardzo wysoko ocenili organizację tego turnieju, czego efektem była propozycja organizacji turnieju finałowego Halowych Mistrzostw Poski w kategori junior młodszy w Stęszewie. Organizacje tych finałów Polski Związek Hokeja na Trawie zaproponował już wcześniej OZHT w Poznaniu, który zaakceptował halę w Stęszewie i przy udziale K.S.Lipno turniej ten zostal rozegrany w niach 10-11 marca.
W finałach uczestniczyły po 2 zespoły zwycięzkie ze swoich okręgów i tak Śląsk reprezentowały drużyny HKS Siemianowiczanka Siemianowice oraz KKS Kolejarz Gliwice , Kujawsko – Pomorskie LKS Rogowo i UKS Jedynka Żnin a Wielkopolske UKH Start 1954 Gniezno oraz MKS Środa Wlkp. Mecze przez dwa dni były rozgrywane systemem każdy z każdym a zwycięzców wyłoniła Tabela końcowa Mistrzostw:
W czasie rozgrywek hale w Stęszewie odwiedzili trener Polski w tej kategori wiekowej p. Mateusz Grochal, trener kordynator Poznańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego p. Andrzej Wybieralski oraz szef wyszkolenia PZHT p. Krzysztof Rachwalski. Na zakończenie finałów do wręczania medali oprócz Burmistrza Włodzimierz Pinczaka przybyl przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu p. Mariusz Kubiak były hokeista i reprezentant Polski w hokeju na trawie, który podziękował Ewie Wybieralskiej Prezes WZHT oraz przedstawicielom K.S.Lipno Stęszew za wspaniałą organizacje finału, a Burmistrzowi pogratulowal tak pięknej hali.
Pan Krzysztof Rachwalski szef wyszkolenia w PZHT zaproponawal stęszewskim działaczom organizację przyszłorocznych finałów Mistrzostw Polski Seniorów na hali.(WD)

Jak to z żydami w Polsce było 
część 3

MOTTA – Zbigniewa Tomaszewskiego: „Ludzie mają prawo być mądrzy, głupi, źli i dobrzy, a ja mam prawo ich obserwować i wyciągać wnioski”, „Świnia, czy jest na dole, czy na górze zawsze jest świnią, Człowiek czy jest na dole, czy na górze, nie zawsze jest człowiekiem”. „Życie jest, jak piękna, kolorowa puszka czekoladek, dwie smakują, reszta nie”, „Zbrodnie przeciw ludzkości nigdy nie ulegają przedawnieniu”, „W każdym człowieku pozostało trochę dziecka”, „Profesorem, prezydentem, premierem, ministrem, dyrektorem, księdzem może zostać każdy, ale człowiekiem nie!”

W drugiej części, wkradł się mały błąd, mianowicie dr Janusz Korczak prowadził ponad 200 dzieci do komór gazowych nie w Oświęcimiu tylko w Treblince. Aby dojść do prawdy, jak było z mordowaniem Żydów, musiałem cofnąć się ponad 1000 lat. Badanie historii jest bardzo trudne. bowiem jest zapisane „tylko zwycięzcy będą pisać historię”. A zwycięzcami od niepamiętnych czasów było imperium rzymskie. A po imperium zwycięzcami był Watykan i pozostał do dzisiaj.
Motto: „Warszawa jedna Twojej mocy się urąga”.
W roku 1939 rozpoczął się w mazowieckiej Warszawie drugi to z kolei wielki proces przeciw Watykanowi o najazd zbójecki i zabór Pomorza. W czasie procesu pilnie spisywano zeznania poszczególnych świadków. Po dziś czytać je można w ogłoszonych w XIX wieku drukiem „Lites Acres Gestae Inter Polonos Ordinemgue Cruciferorum”. W sześćset lat po rozpoczęciu procesu wytyczonego Watykanowi przez Kazimierza Wielkiego znalazła się Warszawa w rękach niemieckich. „Lites ac resgestae” ożyły. Historia stawała się ponowną tragiczną rzeczywistością. Gdy czyta się zeznania świadków potwornej zbrodni dokonanej przez krzyżackich, watykańskich rycerzy maryjnych z roku 1339 i gdy czyta zeznania świadków spisanych w 1944 roku, na jesieni zeznania z roku 1339 i z roku 1944, są one prawie identyczne. Ogień, stosy trupów, dzieci, kobiety, starcy i rzeka krwi. Przez 3 dni czarni, watykańscy ss-mani w białych rękawiczkach zamordowali na Woli w Warszawie ponad 50 tysięcy ludzi i Krzyżacy z Watykanu w roku 1339 mieli na pasach napis „Is main god”, zaś SS-mani watykańscy w 1944 roku mieli taki sam napis.
Ten nowy proces wytoczony został przez sumienie polskie obrażone nadmiarem bestialstwa zbrodni. Nie było w roku 1944 pod Warszawą sądu, do którego można by się było z tym zwrócić. Ludzie dobrej woli mający poczucie odpowiedzialności przed historią, zorganizowali akcję informacyjną przeprowadzoną wśród uchodźców z Warszawy. W sumie powstańców warszawskich i ludności cywilnej poległo w Warszawie ponad 200 tysięcy. Polacy zostali ukarani za odmowę wspólnego napadu na Rosję. Plan ten snuł się od czasu objęcia władzy przez Hitlera w Niemczech, a dokładnie od zawarcia paktu polsko-niemieckiego w roku 1934. Niemcy systematycznie dążyli do tego, ażeby użyć Polski, jako współdziałającej z nimi bazy wypadowej w stosunku do Związku Radzieckiego.
Różne były kierunki polityki polskiej w latach 1934-1939, ale o jednym wiadomo, że Polska na współdziałanie z Niemcami nigdy nie poszła i że za to „ukarana” została najazdem niemieckim w roku 1939.
„Neue Polen Politik” – czytamy u Długosza, że mistrz krzyżacko-watykański w krótkim czasie, jak największe szkody społeczeństwu polskiemu mógł wyrządzić, powyznaczał nagrody podpalaczom: za spalenie wioski jedną grzywnę, a za spalenie miasta trzy grzywny. Podpalacz ze skarbca publicznego miał pobierać. To było powodem, że jego ludzie już to dla samej przysługi, już w nadziei otrzymywania nagrody, rozbiegli się po ziemi dobrzyńskiej i kujawskiej i w przeciągu dni kilku wszystkie miasta, wsie i dwory w perzynę obrócili. Nic nie ostało się przed ich srogością, nawet świątynie pańskie. Paląc i burząc zarówno domy Boże, jak i ludzkie, prowadzili wojną bezbożną i z ludźmi i z Bogiem. To działo się w roku 1431 według opisu Długosza.
Gdy po ostatnim rozbiorze Polski Warszawa dostała się pod panowanie niemieckie i przestała być stolicą,miasto opustoszało i zamarło. Ceny domów spały nisko. Wówczas będący w niemieckiej służbie Włoch Lucchesini, dawny powiernik Fryderyka Wielkiego, przedstawił rządowi plan, według którego wszystkie domy i place w Warszawie miały być wykupione, mieszkańcy rozproszeni, a miasto zrównane z ziemią. Uzasadniał, że Warszawa zawsze będzie ośrodkiem polskich aspiracji politycznych i nigdy Niemcy nie dojdą z nią do ładu.
Dzisiaj historia się powtarza. Niemcy mają kredyty w Deutsche Banku na 1,2%, Polacy mają kredyty w bankach na około 22%. Niemcy wykupują cukrownie i inne fabryki i równają z ziemią (np. Kościan). Wykupują od komorników i poborców zadłużone zakłady, maszyny za przysłowiowe grosze. Kto zyskał bardzo dużo na polskich przemianach ustrojowych? Niemcy, Watykan i złodzieje polski. Stracili robotnicy i setki tysięcy wyrzuconych z mieszkań na ulicę ludzi, a do tego mamy umowy śmieciowe.
Ciąg dalszy nastąpi
Zbigniew Tomaszewski

Kubusiem” w Niedzielę Palmową pod świątynię
Parafia pw. Świętego Ducha w Kościanie od lat zgodnie z chrześcijańską tradycją organizuje inscenizację upamiętniającą wjazd Jezusa na osiołka do Jerozolimy.
W samo południe 1 kwietnia br. do licznie przybyłych wiernych w przewadze dzieci zgromadzonych niedopał świątyni przyszedł wikariusz ks. Artur Włod arczak.
Kapłan po odmówieniu modlitwy poświęcił przyniesione palmy. Następnie orszak poprzedzony Jezusem jadącym na kucyku udał się pod kościół. Wszyscy uczestnicy weszli do świątyni na Msze Świętą.
Kilka zdań o tym jakże ważnym święcie w kościele rzymsko – katolickim.
– Niedziela Palmowa zwana też Niedzielą Męki Pańskiej a także „Kwietną” lub „Wierzbną” przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Kościół ustanowił to święto na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Syna Bożego wjeżdżającego do miasta na ośle witały tłumy.
W naszym kraju Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Według obrzędu katolickiego wierni w tym dniu przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Zgodnie z wolą Papieża Jana Pawła II od 1986 roku w tę niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. (k)

Jarmark Wielkanocny

Przed południem w niedzielę 25 marca, na grodziskim deptaku odbył się już po raz trzeci Jarmark Wielkanocny. Można było zakupić świąteczne ozdoby, samemu ozdobić pisankę, czy wykonać koszyczek. Nie zabrakło muzyki w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej, występów Zespołu Tańca Ludowego CYBINKA oraz wielkanocnego straganu z zającem i kurczakiem.

Były również eksperymenty dla dzieci, prowadzone przez członków Klubu EKOSŁOWAK. Odgrywały w nich główną rolę jajka.

Grodziscy licealiści zaproponowali maluchom różnorodne puzzle jajeczne oraz quiz wielkanocny. Ponadto za pomocą plastikowej butelki można było oddzielić żółtko od białka, co jak się okazało wcale nie było takie proste.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się eksperyment, w którym Tobiasz i Kostek próbowali własnym sposobem „włożyć” jajko do butelki, której szyjka ma mniejszą średnicę od średnicy jajka.

Dzieci mogły też sprawdzić, jak wykrywa się białko za pomocą reakcji biuretowej, co dzieje się ze skorupką pod wpływem octu, jak otrzymać tzw. „gumowe jaja”, w jaki sposób sprawdzić, czy jajko jest świeże, czy też – jak zachowałoby się jajko w Morzu Martwym. Udawało sie odróżnić jajko surowe od ugotowanego.

Ponadto młodzież przygotowała jajka farbowane w łuskach cebuli, czerwonej kapuście, burakach, kurkumie i w różnych rodzajach herbat.

Cieszy nas fakt, że choć atrakcji na ulicy Szerokiej było co niemiara, to nasze stanowisko również w tym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Klub EKOSŁOWAK otrzymał od Burmistrza dyplom, który Henryk Szymański wręczył na ręce Pani dyrektor „Słowaka” – Jadwigi Łachety.(r)